28 lutego w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyły się zawody okręgowe Olimpiady Wiedzy o Integracji Europejskiej, której organizatorem jest Instytut Europeistyki na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Celem tego przedsięwzięcia jest rozwijanie wiedzy uczniów na temat historii i współczesności Unii Europejskiej oraz kształtowanie uczucia poszanowania dla dziedzictwa historycznego i kulturowego Europy.
Olimpiada wiedzy o integracji europejskiej została pomyślana jako olimpiada tematyczna, związana z problematyką przekrojową dotyczącą integracji europejskiej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji olimpiady jest hasło “Unia Europejska po reformach Traktatu z Lizbony”. Uczniowie biorący udział w Olimpiadzie powinni orientować się we współczesnych procesach i zjawiskach społeczno-politycznych oraz powinni mieć opanowaną wiedzę przewidzianą w programie szkolnym z zakresu przedmiotów merytorycznie związanych z tematyką zawartą w programie olimpiady.
Zadaniem olimpiady jest również zachęcenie uczniów do rozwijania umiejętności indywidualnego poszukiwania informacji na temat Unii Europejskiej i państw członkowskich, w tym samodzielnego, świadomego i selektywnego korzystania z bogatego strumienia informacji, szczególnie przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych, a także konfrontacja wiedzy pomiędzy uczestnikami olimpiady.
W wyniku zawodów szkolnych, które odbyły się w listopadzie w całym kraju, z województwa warmińsko – mazurskiego do zawodów okręgowych zakwalifikowało się dwóch uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych: Patrycja Jurewicz z kl. IIIc i Arkadiusz Kiciak z kl. IVa. Zawody okręgowe odbyły się w Zespole Szkół Ekonomicznych im. O. Langego w Elblągu i przebiegały dwuetapowo. W pierwszym etapie uczestnicy olimpiady pisali test złożony z 30 pytań, a w drugim etapie odpowiadali na pytania problemowe. Opiekę dydaktyczną nad uczestnikami olimpiady sprawowała Pani Agnieszka Hauer. Do zawodów centralnych Komitet Okręgowy kwalifikował z każdego województwa 3 zawodników, którzy uzyskali największą liczbę punktów, jednak nie mniej niż 60% możliwej liczby punktów do zdobycia. Z województwa warmińsko – mazurskiego do zawodów centralnych, które odbędą się już w kwietniu w Lublinie, zakwalifikowało się dwóch uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych: Patrycja Jurewicz oraz Arkadiusz Kiciak. Finalistom olimpiady gratulujemy oraz życzymy dużo wytrwałości w nauce i czekamy na kolejne sukcesy na szczeblu centralnym.
Agnieszka Hauer