Historia dwóch sióstr - Aliny i Balladyny - rywalizujących o względy księcia Kirkora. By zdobyć męża, mają one współzawodniczyć w zbieraniu malin. Ta, która prędzej zbierze cały dzban owoców - poślubi księcia. Kiedy Balladyna dostrzega, iż to jej siostra zwycięży konkurs - zabija Alinę. To jednak dopiero początek zbrodni jakich dopuści się tytułowa bohaterka dramatu.
Sztuka Słowackiego wielokrotnie gościła na polskich scenach teatralnych i do tej pory cieszy się zainteresowaniem realizatorów.
13 listopada 1976 roku, właśnie premierą "Balladyny" elbląski Teatr oficjalnie zainaugurował swoją działalność artystyczną. W 2014 roku reżyserią "Balladyny" w elbląskim Teatrze zajął się Janusz Wiśniewski - wybitny twórca teatru plastycznego, który swoje spektakle realizował, m.in. w Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrze Wielkim w Warszawie, czy w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Ponadto Janusz Wiśniewski jest laureatem najwyższych nagród i wyróżnień teatralnych, (m.in. "Złoty Yorick" główna nagroda za najlepszą inscenizację dzieł Williama Szekspira na XII Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2008 roku; Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, przyznana przez Polską Sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IACT za autorskie spektakle w Teatrze Nowym w Poznaniu, w szczególności inscenizacja "Fausta" i "Burzy".
W spektaklu występują:
Pustelnik – Lesław Ostaszkiewicz
Kirkor – Piotr Boratyński
Matka – Irena Adamiak
Balladyna – Aleksandra Wojtysiak
Alina – Anna Suchowiecka
Goplana – Marta Masłowska
Skierka – Krzysztof Kolba
Chochlik – Jacek Gudejko
Filon – Łukasz Kaczmarek
Grabiec – Artur Hauke
Fon Kostryn – Mariusz Michalski
Kanclerz – Maria Makowska-Franceson
Lekarz Koronny – Jerzy Przewłocki
Śmierć – Maria Semotiuk
Gralon – Krzysztof Bartoszewicz
Posłaniec – Marcin Tomasik
Dama Dworu – Beata Przewłocka
Właścicielka Teatru – Teresa Suchodolska
Zapowiadacz – Piotr Szejn
Arcybiskup – ***Mateusz Łobocki
Karawaniarz – ***Mieczysław Hajduk
Kat – Michał Żołyński
oraz statyści
Bilety dostępne w Kasie Teatru oraz na stronie.
Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu