Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Z życia teatru

22.08.2012, 14:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Z życia teatru

Po wakacyjnej przerwie wznowiliśmy w miniony poniedziałek – 20 sierpnia - próby spektaklu „Jednoręki ze Spokane” Martina McDonagha w reżyserii Julii Pawłowskiej. Premiera już 22 września - Mała Scena - godz. 18:00. Znakomity tekst, soczyste postaci, duża dawka humoru. W obsadzie: Małgorzata Rydzyńska, Leszek Andrzej Czerwiński, Artur Hauke i Wojciech Rydzio.

„Jednoręki ze Spokane” to pierwsza sztuka McDonagh'a, której akcja toczy się w Ameryce, w małym, odciętym od świata hotelu przy jednej z amerykańskich autostrad. Opowieść przypomina tajemniczym i dziwacznym klimatem serial „Twin Peaks” lub filmy braci Coen, pełne przemocy i głupoty tak strasznej, że staje się ona farsą, burleską.

Grupa zdegenerowanych wiejskich wyrostków każe małemu Carmichaelowi położyć rękę na torach i pociąg odcina mu ją. Od tego czasu Carmichael obsesyjnie szuka zaginionej ręki, na jego drodze przypadkiem pojawia się para Marilyn i czarnoskóry Toby, młodzi handlarze marihuany, którzy próbują wyłudzić od niego pieniądze. Zamierzają sprzedać mu rękę skradzioną z Muzeum Naturalnego i wpadają w tarapaty, bo Carmichael odkrywa oszustwo. W hotelowym pokoju, usłanym rękami, które przypadkiem wypadły z walizki Carmichaela, jesteśmy świadkami błyskotliwych dialogów, obnażających ukryte za fasadą amerykańskiego snu stereotypy i rasizm. Odkrywamy, że Carmichael nie odciął pępowiny, wciąż konsultuje się przez telefon ze starą matką, uosobieniem amerykańskiej ignorantki i rasistki.

Każda postać jest tu psychicznie poraniona, szalona, również mający obsesję na punkcie zwierząt zamkniętych w ogrodach zoologicznych recepcjonista, który przez całe życie marzył, by kiedyś grupa podobnych dziwaków lub niebezpiecznych przestępców zanocowała w jego hotelu.

Polska prapremiera spektaklu w/w sztuki odbyła się w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu dnia 14.05.2011 r.

Dziś natomiast wznowione zostały próby do „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Mirosława Siedlera. Premiera odbędzie się w październiku, z udziałem dwóch nowych twarzy na elbląskiej scenie: Natalii Jakubowskiej oraz Piotra Boratyńskiego.

Legenda literacka głosi, że "Moralność pani Dulskiej" powstała w ciągu zaledwie dwóch tygodni, na przeło­mie października i listopada 1908 roku i już 15 grudnia została wystawiona w Krakowie - do marca roku następ­nego zobaczyło ją 5 tys. widzów. Tajemnica sukcesu tkwi w osobie tytułowej bohaterki utworu - Zapolskiej nie tylko udało się stworzyć typ sceniczny, mający swe żywe odbicie w rzeczywistości, ale także w sposób zwięzły określić ogół określających go cech. W ten sposób do języka polskiego weszło pojęcie "dulszczyzna" - na okre­ślenie kołtunerii moralno-obyczajowej i mieszczańskiej obłudy. Fabuła utworu jest prosta i wielokrotnie powie­lana. Krakowska (bądź, zależnie od miejsca wystawienia, lwowska) mieszczka przymyka oko na romans syna ze służącą, bo zatrzymuje to nawykłego do hulaszczego trybu życia młodzieńca w domu. Kiedy jednak dziew­czyna zachodzi w ciążę, Dulska bez skrupułów wydala ją, obdarowując kwotą, która w jej rodzinnych stronach starczy za posag. Pozostaje tylko stłumić bunt niefortun­nego kochanka, który gotów jest się żenić ze służącą... Zarysowana przez Zapolską sytuacja sceniczna staje się doskonałą okazją, by jednostkowy portret pani Dulskiej zuniwersalizować, dając obraz jeśli nie całej klasy spo­łecznej, to pokaźnego jej odłamu - z grą pozorów, groźną nawet w lustrze satyry, jako obowiązującym stylem bycia. Powszechność utrwalonych przez Zapolską zachowań, jak i walory scenicznie utworu, podtrzymują aktualność sztuki, od blisko stu lat znajdującej widzów nie tylko w polskich teatrach.

Źródło: "Słownik Adaptacji Filmowych" (Andrzej Kołodyński, Konrad J. Zarębski), Wydawnictwo Park Sp. z o.o, Bielsko-Biała 2005

 

Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1104710102081