Burza przeszła przez wybrane miasta w Polsce. Oczywiście chodzi o Burzę Szekspira, a raczej pewną instalację - ontologię, rekonstrukcję i manipulację Burzy Williama Szekspira, czyli STORM. W Elblągu przedstawienie oglądać można było 2 sierpnia, na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego – zobacz zdjęcia.
Po przyjeździe z Portugalii, gdzie z wielkim powodzeniem 6 razy grano przedstawienie, aktorzy czterokrotnie wystąpili przed polską publicznością. Za każdym razem w innym składzie. 2 sierpnia STORM grano na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, dzień później w klasztorze oo. franciszkanów w Kadynach, 4 sierpnia w Parku Kolibki w Gdyni, a wczoraj na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. We wrześniu aktorzy ze swym niezwykłym projektem wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii.
Dlaczego ten projekt jest niezwykły? Choćby dlatego, że udział w nim biorą trzy odmienne narodowości. Trzy zupełnie inne kultury połączyły swe siły w realizacji spektaklu opartego na Burzy Williama Szekspira. Ten międzynarodowy projekt, realizowany przez Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, obejmuje współpracę trójstronną: portugalsko-angielsko-polską. Teatry z Tomar, Elbląga i Lincoln, łączą swój dorobek i uzupełniają się wzajemnie tworząc niepowtarzalne dzieło. Spektakl wystawiany jest w miejscach nieteatralnych, skrupulatnie wybranych przez twórców projektu.
- Sztuka kilku-języczna bardziej skupia uwagę widza, także uwaga aktorów jest wyczulona. To, jak Anglicy, Portugalczycy i Polacy odczuwają Szekspira odzwierciedli się w ich mentalności, w kostiumach teatralnych – mówił Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, podczas czerwcowej konferencji prasowej. – Publiczność z pewnością zachwyci się odmiennością kulturową. Doświadczenie to będzie niezwykle interesujące i wartościowe.
Burza to sztuka o połączeniu i przekształceniu różnych kultur wraz z terytoriami. Myśl przewodnia tego wielojęzycznego przedstawienia opiera się na idei dwóch grup postaci zwanych Mediolańczykami oraz Neapolitańczykami. Ideą przedstawienia jest pamięć o tym, że na świecie potrzebny jest pokój, a najlepszą drogą zemsty jest wybaczenie
Każdy kraj posiada 14-osobową obsadę - siedmiu Mediolańczyków i tyleż samo Neapolitańczyków, włącznie z tłumaczem. Za każdym razem jednak w spektaklu gra inna grupa.
W październiku nastąpi edycja multimedialnego DVD, a wraz z początkiem nowego roku nastąpi przepisanie ostatecznej wersji scenariusza w formacie elektronicznym, w odniesieniu do sfilmowanego materiału. Wydarzenia na bieżąco można śledzić na stronie internetowej http://www.dramatic-storm.com, która jednocześnie jest nieograniczoną przestrzenią i szeroko otwartą platformą wymiany i dyskusji międzykulturowej na temat praktyk inscenizacji klasycznego tekstu, jakim jest Burza Szekspira
Projekt realizowany jest w ramach programu Kultura 2000 i finansowany z funduszy Komisji Europejskiej. Wkład własny do projektu wniósł także Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.