Warmińsko-Mazurskie Spotkania z Teatrem... na Wodzie to kolejna edycja prezentacji spektakli repertuarowych Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, w innych miejscowościach naszego województwa, bardzo często w przestrzeniach niescenicznych, w plenerach. W tym roku nieco zmieniona formuła, zdecydowanie mniej spektakli w obszarze portów i marin... Nie będzie spektakli muzycznych, nie będzie pokazu ratownictwa wodnego, czyli co będzie?...
Plenerowa realizacja według "Burzy" Williama Szekspira w międzynarodowej obsadzie: polsko-portugalsko-angielskiej. Spektakl-instalacja jest efektem Projektu w ramach Programu Kultura 2000. Wymiana doświadczeń oraz zderzenie kulturowe i wspólna realizacja widowiska plenerowego pt. "Burza Szekspira: Ontologia, Rekonstrukcja i Manipulacja" (w skrócie STORM). Jest to oparte na współpracy, kreatywne poszukiwanie nowych dróg ontologii Burzy, które będzie badane za pośrednictwem trzech kulturowo odmiennych części Europy: Południowa – Tomar (Środkowa Portugalia), Północna – Lincoln (Wschodnie wybrzeże Anglii), Wschodnia – Elbląg (Północna Polska) połączonych przy pomocy sztuki Szekspira. Projekt STORM dotyczy języka oraz miejsc – traktuje o tym, jak język manipuluje nasze myśli i działania w czasie i przestrzeni.
"Burzę" prezentować w Polsce będziemy czterokrotnie: 2 sierpnia, o godz. 19.30 w Elblągu, na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego; 3 sierpnia o godz. 19.30 w kadyńskich ogrodach klasztoru oo. franciszkanów; 4 sierpnia, o godz. 19.30 w gdyńskim Parku Kolibki, w ramach Festiwalu Szekspirowskiego oraz 6 sierpnia, o godz. 19.30 na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku.
- We Fromborku zaprezentujemy jeszcze jeden z naszych spektakli - "Hermes przeszedł czyli mity greckie" Macieja Wojtyszki, w reż. Artura Hofmana. To samo miejsce i czas co "Burza" tylko 5 sierpnia. Frombork przyzwyczaił się już do naszych plenerowych realizacji u nich, od kilku sezonów zawsze tam gościmy na początku sierpnia – mówi Tomasz Walczak, kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej. - Są to wyjątkowe spektakle ze względu na miejsce i anturaż... Sygnaturka wieży katedralnej, cykady, szczekające psy, rozgwieżdżone niebo i tłumy mieszkańców oraz turystów (ok 1500 osób oglądających przedstawienie).
Jak informuje Tomasz Walczak, zupełnie innym miejscem, w którym elbląski teatr zaprezentuje się z całkowicie odmiennym repertuarem będzie także Gierłoż czyli "Wilczy Szaniec" - tajna Kwatera Główna Hitlera i Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych.
- Tam właśnie zaprezentujemy "Mein Kampf" George Taboriego, w reż. Artura Hofmana. Zderzenie europejskiej literatury, która dotyka problemu narodzin i obecności Zła oraz antysemityzmu i Holokaustu z polskim reżyserem pochodzenia żydowskiego… Spektakl doceniany przez widzów oraz recenzentów. Był jednym z 16 przedstawień zgłoszonych przez ponad 70 teatrów z całej Polski do projektu "Teatr Polska 2010" – mówi Tomasz Walczak. - Dodatkowym smaczkiem będzie fakt, że przedstawienie prezentować będziemy w terminie zbliżonym z rocznicą zamachu na Adolfa Hitlera. "Mein Kampf" zaprezentowany zostanie w Gierłożu trzykrotnie. 27, 28 i 29 lipca o godz. 20:00.
oprac. JO