Zapowiada się wielkie teatralne wydarzenie. Trzy odmienne narodowości, trzy inne kultury połączą swe siły w realizacji spektaklu opartego na Burzy Williama Szekspira. Międzynarodowy projekt realizowany przez Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, obejmuje współpracę trójstronną: portugalsko-angielsko-polską. Teatry z Tomar, Elbląga i Lincoln, łącząc swój dorobek i uzupełniając się wzajemnie stworzą niepowtarzalne dzieło. Spektakl będzie wystawiany w miejscach nieteatralnych, skrupulatnie wybranych przez twórców projektu.
STORM, czyli ontologia, rekonstrukcja i manipulacja Burzy Williama Szekspira, to wielojęzyczny projekt przedstawień teatru w miejscach nieteatralnych. Współpracy w ramach projektu podjęły się Polska, Anglia i Portugalia. Te odmienne kulturowo kraje w sposób kreatywny poszukiwać będą nowych dróg ontologii Burzy Szekspira.
- Sztuka kilku-języczna bardziej skupia uwagę widza, także uwaga aktorów jest wyczulona. Każda kwestia będzie tłumaczona. To, jak Anglicy, Portugalczycy i Polacy odczuwają Szekspira odzwierciedli się w ich mentalności, w kostiumach teatralnych – mówi Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. – Publiczność z pewnością zachwyci się odmiennością kulturową. Doświadczenie to będzie niezwykle interesujące i wartościowe.
Pierwszy spektakl zagrany zostanie w Portugalii, w Zamku Templariuszy, następnie przy Wielkiej Skale ze śladami dinozaurów, wśród Rzymskich Ruin oraz w Muzeum Historycznym. Natomiast w Polsce widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć spektakl na Na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku, w Kadynach oraz w Gdyni-Kolibki, na Eestiwalu Szekspirowskim.
Burza to sztuka o połączeniu i przekształceniu różnych kultur wraz z terytoriami. Myśl przewodnia tego wielojęzycznego przedstawienia opiera się na idei dwóch grup postaci zwanych Mediolańczykami oraz Neapolitańczykami. Ideą przedstawienia jest pamięć o tym, że na świecie potrzebny jest pokój, a najlepszą drogą zemsty jest wybaczenie
- Cztery spektakle, cztery różne obsady, sprawią, że spektakl będzie niepowtarzalny – zapewnia Mirosław Siedler. – Czas trwania przedstawienia przewidziany jest na jedną godzinę.
Każdy kraj będzie posiadał 14-osobową obsadę - siedmiu Mediolańczyków i tyleż samo Neapolitańczyków, włącznie z tłumaczem. Za każdym razem jednak w spektaklu grać będzie inna grupa.
- Wraz z początkiem lipca odbędzie się dwutygodniowe spotkanie w Portugalii ze wszystkimi partnerami, gdzie rozpoczną się warsztaty i próby, po czym odegrane zostaną cztery wielojęzyczne spektakle, a każde z przedstawień będzie z inną konfiguracją obsady – informuje Mirosław Siedler.- W sierpniu takie spotkanie odbędzie się w Polsce, a we wrześniu jedziemy do Wielkiej Brytanii. – mówi. – W październiku nastąpi edycja multimedialnego DVD, a wraz z początkiem nowego roku nastąpi przepisanie ostatecznej wersji scenariusza w formacie elektronicznym, w odniesieniu do sfilmowanego materiału.
Wydarzenia na bieżąco będzie można śledzić na stronie internetowej www.dramatic-storm.com, która jednocześnie stanie się nieograniczoną przestrzenią i szeroko otwartą platformą wymiany i dyskusji międzykulturowej na temat praktyk inscenizacji klasycznego tekstu, jakim jest Burza Szekspira
Projekt realizowany jest w ramach programu Kultura 2000 i finansowany z funduszy Komisji Europejskiej. Wkład własny do projektu wniósł także Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.