W elbląskim Teatrze im. Aleksandra Sewruka już w najbliższą sobotę, 28 maja br, odbędzie się premiera sztuki Marka Twaina, „Książę i Żebrak”, w reżyserii Konrada Szachnowskiego. Wielkim atutem spektaklu będzie dynamiczna muzyka w rytmicznym tempie i bogate kostiumy, które z pietyzmem przygotowuje Olga Leszko. Niepowtarzalny klimat stworzy także oszczędna scenografia, będąca tłem dla barwnych kostiumów. Nuda nie dopadnie ani widza starszego, ani surowego krytyka, czyli widza młodego.
Kolejny spektakl zagości na deskach elbląskiego teatru. Premiera już w najbliższą sobotę, 28 maja br., na Dużej Scenie teatru. Tym razem widzowie będą mogli udać się na sztukę Marka Twaina, „Książę i Żebrak”, w adaptacji Arkadiusza Klucznika i reżyserii Konrada Szachnowskiego. Twórcą scenografii i kostiumów jest Olga Leszko, muzykę skomponował Piotr Salaber, autorką tekstów piosenek jest zaś Bogumiła Pasionek-Szachnowska.
Fabuła spektaklu jest powszechnie znana, jednak realizacja tego przedstawienia przyniesie wiele niespodzianek.
Według powieści rzecz dzieje się na dworze Henryka VIII, w XVI-wiecznej Anglii. Fizyczne podobieństwo dwóch chłopców, biednego syna rzezimieszka i bogatego księcia, doprowadza do ich zamiany. Chłopcy dzięki temu zaznają życia, jakiego dotąd nie znali. Książę poznaje smutny los poddanych, a Żebrak przekonuje się, że życie w pałacu nie jest takie piękne na jakie wygląda.
Spektakl reżyserowany przez Konrada Szachnowskiego nie będzie wierną kopią klasycznej sztuki. Jak informuje Tomasz Walczak, kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej, zamysłem reżysera sztuki nie było szukanie wśród bohaterów podobieństw fizycznych. Tu chodzi o wewnętrzną przemianę człowieka.
„Książe i Żebrak” to spektakl nie tylko dla dzieci. Ma charakter familijny, pogodny, utrzymany w balladowym nastroju. Ale młody widz jest najszczerszym, bezwzględnym krytykiem.
- Widz dziecięcy jest najbardziej wymagający, bardziej od dorosłego, wyrobionego teatralnie człowieka. – mówi, za Konradem Szachnowskim, Tomasz Walczak. – Z tego względu w spektaklu króluje dynamika i wartka akcja, która nie pozwoli na nudę.
Wielkim atutem spektaklu będzie dynamiczna muzyka, w rytmicznym tempie i bogate kostiumy, które z pietyzmem przygotowuje Olga Leszko. Niepowtarzalny klimat stworzy także oszczędna scenografia, będąca tłem dla barwnych kostiumów.
Spektakl, poza premierą 28 maja, oglądać będzie można również w niedzielę, 29 maja, o godz. 16.00 oraz przez cały tydzień, do piątku 3 czerwca, na Dużej Scenie teatru.
Realizacja spektaklu:
Reżyseria: Konrad Szachnowski
Współpraca reżyserska: Mirosław Siedler
Scenografia i kostiumy: Olga Leszko
Muzyka: Piotr Salaber
Teksty piosenek: Bogumiła Pasionek-Szachnowska
Choreografia: Juliusz Stańda
Asystent reżysera: Maria Makowska-Franceson
Inspicjent/sufler: Dorota Pietrusińska/Marta Eisler-Wrzeszcz
Przygotowanie wokalne aktorów: Dariusz Łapkowski
Obsada:
Maria Makowska-Franceson - Kobieta
Marta Masłowska - Lady Edyta
Sawa Fałkowska (gościnnie) - Nan/Maria
Anna Suchowiecka - Bet-siostra Toma/Elżbieta - siostra Edwarda
Jolanta Tadla - Mary Canty
Krzysztof Bartoszewicz - Strażnik królewski
Tomasz Czajka - Miles Hendon
Leszek Andrzej Czerwiński - Tom Canty (Żebrak)
Krzysztof Grabowski - Artur Hendon
Jacek Gudejko - Złodziej II/Lord Hertford
Artur Hauke (gościnnie) - Narrator
Mariusz Michalski - John Canty/Henryk VIII
Jerzy Przewłocki - Złodziej I/Lord Winchester
Marcin Tomasik - Edward Tudor (Książę)
Irena Adamiak - Dwórka I
Beata Przewłocka - Dwórka II
Teresa Suchodolska - Dwórka III
JO
w koncu w teatrze cos dla wymagających!