Czwartek, 5.12.2024, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KONKURSY

80 urodziny założyciela Galerii EL

26.10.2010, 08:04:44 Rozmiar tekstu: A A A
80 urodziny założyciela Galerii EL

W miniony piątek (22 października) w ratuszu miejskim w Huenfeld (Hesja) odbyła się uroczysta sesja z okazji 80 urodzin Gerarda Kwiatkowskiego. Elblążanin, założyciel Galerii EL, został w przemówieniu dr. Eberharda Fennela – burmistrza miasta Huenfeld porównany do urodzonego w tym mieście pioniera niemieckiej komputerologii Konrada Zuse. W dowód wkładu w rozwój kultury miasta Huenfeld Gerard Kwiatkowski otrzymał najwyższe miejskie odznaczenie z rąk burmistrza Fennela. W uroczystości wzięli udział reprezentujący elbląski samorząd – Bożena Sielewicz – naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, Jarosław Denisiuk – dyrektor Galerii EL oraz przyjaciele Jubilata: Nina i Jerzy Wojewscy oraz Janusz Ufnalewski. Naczelnik Wydziału Kultury Bożena Sielewicz wręczyła Jubilatowi Nagrodę Prezydenta Elbląga w dziedzinie kultury i sztuki, statuetę zaprojektowaną przez Barbarę Lis-Romańczuk oraz list gratulacyjny od Prezydenta Elbląga Henryka Słoniny.
 
Oficjalnym uroczystościom w Ratuszu Miejskim towarzyszyła okolicznościowa wystawa oraz bankiet na cześć Jubilata w założonym w 1990 i prowadzonym do dziś przez Kwiatkowskiego Museum Modern Art. Na wystawę złożyły się zdjęcia archiwalne z kolekcji prywatnych i instytucjonalnych. Część z nich pochodziła również ze zbiorów przyjaciół Kwiatkowskiego pp. Niny i Jerzego Wojewskich oraz archiwum Galerii EL.
W uroczystości wzięło udział kilkaset osób z całej Europy; artyści, przyjaciele oraz rodzina.
 
Jürgen Blum-Kwiatkowski (ur. 22.10.1930) zaczął działalność artystyczną w latach 50. Był współzałożycielem Klubu Młodej Inteligencji "Czerwona Oberża" w Elblągu (1956-61), inicjatorem i komisarzem Galerii EL- Laboratorium Sztuki (1961-74), inicjatorem i kuratorem cyklu pięciu Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w latach: 1965-73, będących jednocześnie sympozjami i ekspozycjami sztuki poszukującej. Od 1974 roku mieszka w Niemczech, gdzie realizował ideę „stacjonizmu" w sztuce, zakładając w różnych miejscach tzw. stacje sztuki (w klasztorze Cornberg, zamku Rittersheim, w Hunfeld, Fuldzie, Bad Hersfeld, Kleinsaussen i innych). Od roku 1975 prowadził Wolną Akademię Sztuki w Hunfeld. Piętnaście lat później otworzył tam Museum of Modern Art - o profilu międzynarodowym, skupiające twórców o rodowodzie konstruktywistycznym. W roku 1993 założył Muzeum Artystów "Forum Sztuki Konkretnej" w Erfurcie oraz Muzeum Sztuki Redukcyjnej w Świerardowie Zdroju. Jednym z ostatnich projektów Jürgena Blum-Kwiatkowskiego jest "Das Offene Buch / Otwarta książka" - międzynarodowa kolekcja poezji wizualnej na ścianach budynków w miasteczku Hunfeld, gdzie artysta mieszka i pracuje.

Jürgen Blum-Kwiatkowski jest bez wątpienia najważniejszym ambasadorem kultury polskiej w Niemczech, gromadząc i popularyzując w Niemczech polską sztukę współczesną.Artysta został wyróżniony najważniejszymi odznaczeniami dla kultury polskiej:1974 – Nagroda Polskich Artystów i Teoretyków, 2002 – Nagroda im. Katarzyny Kobro, 2003 – nagroda im. J. Stajudy, 2008 – Gloria Artis – nagroda Ministra Kultury.


Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 5 )


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Mania
    Wtorek, 26.10

    To bardzo ważne aby o takich osobach nie zapominać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0510890483856