Środa, 25.12.2024, Imieniny: Boze Narodzenie - Eugenia, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Stefan Rembelski nie chce dopuścić do zamknięcia odlewni. Ma na to konkretny plan

16.02.2024, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Stefan Rembelski nie chce dopuścić do zamknięcia odlewni. Ma na to konkretny plan
Fot. AK

Stefan Rembelski, który kandyduje na urząd Prezydenta naszego miasta z komitetu wyborczego Mega Elbląg zwołał dziś (16.02.) konferencje prasową. Przedstawił m.in. obywatelski projekt przywrócenia produkcji odlewniczej po decyzji General Electric o zamknięciu Odlewni Staliwa w Elblągu.

 



Podczas konferencji Stefan Rembelski podkreślił, jak bardzo negatywne mogą być skutki jeśli odlewnia zostanie zamknięta. - Niespodziewana radykalna decyzja o zamknięciu Odlewni General Electric w Elblągu jest faktem. Jej skutkiem będzie utrata 170 dobrze płatnych miejsc pracy w Odlewni, a łącznie z elbląskimi firmami współpracującymi da to liczbę ponad 450 miejsc pracy – zaznaczył.

 


Kandydat na urząd Prezydenta Elbląga wymienił konkretne skutki społeczno-gospodarcze dla miasta wynikająca z decyzji zamknięcia odlewni.
 

 

Bezrobocie wzrośnie z 7% do 8%. Zubożeje wiele rodzin. Roczny ubytek z elbląskiego rynku handlu i usług osiągnie 32 milionów złotych licząc według średniej płacy netto w sektorze przedsiębiorstw. Natomiast bezpośredni ubytek z budżetu miasta Elbląga z tytułu podatku PIT i CIT to będzie ponad 10 milionów złotych

 

 

– mówił Stefan Rembelski.

 


Dodatkowo Stefan Rembelski zauważył, że może dojść do długotrwałej zapaści lokalnego rynku handlu, usług i przedsiębiorstw oraz odpływu z Elbląga wysokiej klasy specjalistów z zakresu odlewniczej wiedzy technicznej, technologicznej i całego zespołu doświadczonych pracowników, którzy w poszukiwaniu pracy opuszczą miasto.
 

 

Długotrwałe skutki dla Miasta Elbląga będą związane z degradacją miejskiej infrastruktury i brakiem możliwości należytego wykonywania zadań wynikających z ustawy o samorządzie gminnym

 

 

– dodał Stefan Rembelski.



Jakie rozwiązanie proponuje Stefan Rembelski? - Dla odlewni w Elblągu rynek wielkogabarytowych odlewów staliwnych jest i będzie szerzej otwarty przy samodzielnym działaniu poza strukturami koncernu General Electric – mówił. - Dane sprzedaży i posiadanych klientów w ujęciu historycznym pokazują, że odlewnia w Elblągu produkowała odlewy dla producentów turbin energetycznych z Niemiec, Francji, Japonii i USA, a także dla stoczni, górnictwa, cementowni i przemysłu wielskiej chemii. Posiadała własne biuro handlowe i prowadziła samodzielną realizację kontraktów na całym świecie.
 

 

Dzisiaj jest pozbawiona tych uprawnień i wykonuje zlecenia wewnętrzne General Electric. Taka formuła działania nie wykorzystuje całego potencjału produkcyjnego odlewni co ma znaczący wpływ na koszty jej funkcjonowania

 

 

– stwierdził Stefan Rembelski.



Niestety Miasto Elbląg i załoga pracująca jeszcze odlewni nie posiadają wystarczającego kapitału, aby utworzyć nową spółkę prawa handlowego i w drodze porozumienia z General Electric kontynuować działalność na obiektach i wyposażeniu obecnej odlewni.
 

 

Konieczny jest udział kapitałowy w nowej spółce Ministerstwa Aktywów Państwowych poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu. Taka sytuacja miała miejsce w 2022 roku, gdzie interweniowała osobiście premier Beata Szydło. Dzisiaj takiej przejściowej pomocy od rządu premiera Donalda Tuska potrzebuje miasto Elbląg

 

 

– zauważa Stefan Rembelski.

 

 

Zdaniem Stefana Rembelskiego niezbędny jest Projekt Ratowania Odlewni w Elblągu z kapitałowym udziałem Ministerstwa Aktywów Państwowych, Miasta Elbląga i dobrowolnym udziałem pracowniczym, ktory zakłada utworzenie Odlewni Staliwa w Elblągu jako spółki Prawa Handlowego, w której udziały obejmą Agencja Rozwoju Przemysłu poprzez wkład gotówkowy, Miasto Elbląg poprzez wartość aportu wynikającego ze zwolnienia podatkowego i dobrowolne udziały pracownicze wynikające z odpraw.

 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%42.9 %57.1
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. AK


Komentarze do artykułu (29)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +9
    ~ Alex
    Piątek, 16.02

    Brawo Panie Stefanie !

  2. 2
    +23
    ~ Pracownik
    Piątek, 16.02

    Miejsca pracy, ich utrzymanie jest bardzo ważne. Zastanawiam się dlaczego obecne władze miasta nic w tym temacie nie zrobiły. Ta sytuacja ciągnęła się od bardzo dawna

  3. 3
    +4
    ~ Do pracownik
    Piątek, 16.02

    Bo są pewni wygranej więc co się będą pocić i starać o swoich niech zadbają-:)))

  4. 4
    +11
    ~ moja ocena
    Piątek, 16.02

    I to w Rembelskim mi się podoba . Ma jakiś plan. A obecny włodarz czeka aż się samo rozwiąże a jak upadnie to przecież nie jego wina lub tak jak zastępca . Ja nic nie mogę

  5. 5
    +9
    ~ Elblążanin
    Piątek, 16.02

    Wyprzedza Pan konkurentów na urząd Prezydenta Elbląga swoją aktywnością poruszając ważny dla miasta temat odlewni GE. Życzę Panu powodzenia w realizacji planu ratowania odlewni, ale jego szanse są minimalne. GE to bezwzględny korporacyjny mechanizm. Jeśli podjęli już decyzję o zamknięciu odlewni, to oznacza, że proces ruszył. Trzeba się bardzo spieszyć, żeby ten proces zatrzymać. O bycie odlewni zadecyduje rynek i możliwość wypełnienia mocy produkcyjnych - a to wiedza nielicznych. Pewne jest, że jest to odlewnia o uznanych kwalifikacjach i kompetencjach na rynku światowym. Ale to może nie wystarczyć. Czasy produkcji odlewów dla stoczni, cementowni, górnictwa to już historia. Wrócić do niej będzie niezwykle trudno. Koszt odlewów dla energetyki i pozostałych to dwa światy. ale powodzenia!

  6. 6
    +8
    ~ Plus dla Stefana
    Piątek, 16.02

    Podziw ze Panu się chce patrząc na pana współkonkurentów! Oni się prezentują na fb-;) no moze będą wciskac nam ulotki i zaśmiecac miasto! Nawet nie zagłębiają się w problem miejsc pracy! Ale takie wlasnie sytuacje pokazują z kim tak naprawdę mamy doczynienia na urząd prezydenta! Plus dla pana panie Stefanie!

  7. 7
    +18
    ~ Robert Koliński
    Piątek, 16.02

    Tu jest potrzebna interwencja rządowa, bo miasto nie ma takich środków ani siły przebicia, żeby z korporacją o pozycji GE walczyć, kiedy ta uparła się, aby odlewnię zniszczyć, tak jak amerykański imperializm, tu: gospodarczy, niszczy w ostatnich latach cały przemysł europejski. Ten zakład został kupiony przez GE tylko w jednym celu - aby poprzez likwidację całej gałęzi przemysłu metalurgicznego w Europie stworzyć sobie sytuację na światowym rynku, w której duży konkurent zostanie wyeliminowany na całe dekady, bo odtworzyć taki zakład, to nie jest postawić Biedronkę czy Lidla w polu; Inną metodą był np. zamach na NordStream i wzrost kosztów energii, ale to inna historia; Prezydent Elbląga może natomiast mobilizować POsłów-nierobów do działania w parlamencie, co jest jego OBOWIĄZKIEM!; 🖤🚩

  8. 8
    0
    ~ lobo51
    Piątek, 16.02

    Panie Rembalski z całym szacunkiem ale mamy wolny rynek. Odlewnia to jest własność prywatna, jeśli nie ma zamówień to zakład należy zamknąć lub sprzedać. Trupa nie da się reanimować vide Stocznia Gdańska czy Szczecińska.

  9. 9
    +2
    ~ Belfer
    Piątek, 16.02

    A Pan Stefan to hasło wyborcze od de.. la Trumpa wziął???

  10. 10
    +5
    ~ Do lobo 51
    Piątek, 16.02

    Ale ludzie są ludźmi i mimo podłych czasów bez pomocy, empatii, zrozumienia są jeszcze tacy ludzie jak pan Rembelski choć większość tego juz nie zrozumie bo sajak tępe dzidy nastwione na siebie, lans i kasę

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0688199996948