Większość z nich powstała w latach 70. ubiegłego wieku i obecnie nie prezentuje się już zbyt okazale. Mowa o budynkach hydroforni, których w całym Elblągu jest aż 20. EPWiK w miarę posiadanych środków stara się poprawiać stan techniczny tych budowli, których głównym celem jest zapewnienie stałego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. W tym roku remontu doczekają się kolejne 3 hydrofornie.
Hydrofornie to niewielkie obiekty, które posiadają urządzenia zapewniające stałe ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Każdy hydrofor zbudowany jest z jednej lub większej liczby pomp, zbiornika ciśnieniowego i presostatu. Całość uzupełniają zawory odcinające, zwrotne i zawór bezpieczeństwa.
W Elblągu hydrofornie rozlokowane są w wielu dzielnicach miasta. Łącznie jest ich 20, z czego 5 jest obecnie wyłączonych z eksploatacji. Większość z nich powstała w latach siedemdziesiątych, choć są też takie, które wybudowano już w XXI wieku (obiekty na Modrzewinie i w Dąbrowie). Te starsze, liczące kilkadziesiąt lat wymagają już odnowy.
W miarę możliwości finansowych poprawiamy stan techniczny tych budowli. W 2014 r. w ten sposób wyremontowaliśmy budynki trzech hydroforni przy ulicach Wiejskiej, Teatralnej i Widok-Polnej. Jeżeli chodzi o znajdujące się w nich zestawy pompowe, to w poprzednich latach ze środków unijnych udało się wymienić urządzenia w 9 hydroforniach
- informuje Alicja Jelińska, zastępca dyrektora ds. technicznych Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
W tym roku EPWiK wyremontuje trzy kolejne budynki, w których znajdują się hydrofory. Chodzi o obiekty przy ulicach: Sienkiewicza - Kościuszki (powstał w 1979 r.), Nowowiejska - Zajchowskiego (1970 r.) i Zatorze - Malborska (1975 r.).
Prace polegać będą na wykonaniu remontów elewacji (skucie tynków, wykonanie nowych tynków z warstwą nakrapianą baranek, odtworzenie cokołów), remoncie dachów budynków hydroforni wody (rozebranie pokrycia dachu z papy asfaltowej i pokrycie papą termozgrzewalną, rozebranie blacharki i wykonanie nowej z blachy stalowej ocynkowanej), a także malowaniu krat okiennych i drzwi oraz wykonaniu opaski wokół budynków. Wszystkie roboty mają zakończyć się w terminie 3 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą, który wybrany zostanie w drodze przetargu. Obecnie EPWiK jest na etapie jego wyłaniania.