My mówimy o Nim Irek. Bo to nasz kolega i wielki przyjaciel naszego dziennika, fotograf który wielokrotnie współpracował z naszą redakcją, wzbogacając strony serwisu swoimi zdjęciami. Uprzejmy, skromny i cichy; ożywiał się podczas fotografowania. Ta jest bowiem jego wielką, życiową pasją. Irek jest jednak ciężko chory: niedawno zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę szpikową. Dziś apelujemy wspólnie - przyjdźcie 21 września do Ratusza Staromiejskiego, zarejestrujcie się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego i pomóżcie Irkowi i innym wygrać walkę z chorobą.
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.
Na taką szansę czeka także elblążanin, Ireneusz Rupniewski, który o swojej chorobie dowiedział się dwa dni przed swoimi 50. urodzinami - Zaczęło sie niewinnie: męża rozbolało gardło. Z bólem poszedł najpierw do lekarza rodzinnego, potem do laryngologa, który zlecił wykonanie prześwietlenia węzłów chłonnych. A potem już szpitalny oddział, w którym wykonano badania krwi. Diagnoza: ostra białaczka szpikowa. I jedyny ratunek: potrzebny niespokrewniony dawca, który odda Irkowi szpik kostny - mówiła Marlena Rupniewska, żona Irka, podczas wczorajszej (8 września) konferencji prasowej zorganizowanej w związku ze zbliżającym się Dniem Dawcy Szpiku.
W tej chwili Irek przebywa w szpitalu w Olsztynie, gdzie przyjmuje drugi cykl chemioterapii. I czeka na bliźniaka genetycznego. A zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców jest bardzo proste - Pobiera się 4 ml krwi lub wymaz wewnętrzny z jamy ustnej. W ten sposób trafiamy do rejestru dawców. Gdy zostaniemy wytypowania jako ewentualny bliźniak genetyczny, pozyskuje się od nas krwiotwórcze komórki macierzyste do przeszczepu - mówi Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS Polska. - Są dwa rodzaje takiego poboru: z krwi obwodowej i z talerza kości biodrowej. Pierwsza z metod stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice i wygląda jak zwykłe pobranie krwi. Druga wiąże się z ok. 2-3 dniami pobytu w szpitalu. Pobiera się tu 5 proc. szpiku który regeneruje się po 2 tygodniach. Jedyne, co dawca odczuwa po pobraniu to lekki ból, jak przy uderzeniu.
Kto może zostać dawcą? Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 50. rokiem życia. Wykluczone są osoby z przewlekłymi chorobami, znaczną niedowagą lub nadwagą, kobiety w ciąży. Potencjalnego dawcę szpiku dyskwalifikują czasowo: tatuaże, zabiegi chirurgiczne i borelioza (jeśli którekolwiek występowało w okresie krótszym niż rok przed rejestracją).
Prawdopodobieństwo znalezienia tzw. bliźniaka genetycznego jest nieduże - jak 1:20 000 - Statystyka jest prosta: gdyby wszyscy w Elblągu zarejestrowali się jako dawcy, 5. mogłoby zostać potencjalnym bliźniakiem Irka - mówi Wojciech Peret, wiceprezes Alstom Power Sp z.o.o - Irka znam osobiście, a my jako firma staramy się także wspierać naszych pracowników. Dlatego 19 września w firmie Alstom Power zostaną uruchomione dwa punkty poboru, w którym każdy chętny pracownik Alstomu będzie mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.
Wielu z nas myśląc o sobie jako o dawcy, ma obawy. Czy to boli? Czy jest bezpieczne dla zdrowia? Co ja będę z tego miał? Fundacja zapewnia, że rejestracja jest krótka, pobór szpiku nieskomplikowany i nieinwazyjny dla naszego zdrowia, a korzyści - nie do ocenienia - Bo chodzi o ratowanie zdrowia i życia drugiego człowieka - tłumaczy Jan Zorena, który dawcą szpiku został już jakiś czas temu. - Dlatego mam nadzieję, że nasz apel znajdzie swój jak największy odzew. To nic nie boli: trzeba tylko poświęcić trochę swojego czasu, być może dając w ten sposób komuś Życie.
Statystyki nie są imponujące: w Polsce jest zarejestrowanych 545 tysięcy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Na zachodzie takich dawców jest 5 milionów. 21 września będziemy obchodzili dzień Dawcy Szpiku. Tego dnia w godzinach od 10-16 w Ratuszu Staromiejskim każdy będzie miał okazję tę statystykę poprawić i zarejestrować się jako potencjalny Dawca.
Gdybym jutro chciał się zgłosić to gdzie ???
Czy jako osoba z sarkoidozą wycofaną ( aktualnie żadnych zmian w organizmie ) mogę być dawcą?
wolę zarejestrować się w rodzimym rejestrze i jechać na oddanie szpiku do najbliższego szpitala zamaist do niemiec.