Jedna z dwóch wież ciśnień znajdująca się w Elblągu czeka na swojego nowego właściciela. Wieża przy ul. Lotniczej została sprzedana już w zeszłym roku, teraz podobny los czeka tę, zlokalizowaną przy Al. Grunwaldzkiej. Prywatni inwestorzy ostatnimi czasy bardzo chętnie zagospodarowują podobne obiekty. W Giżycku tamtejszą wieżę ciśnień zmodernizowano i częściowo przebudowano, a wewnątrz otwarto stylową kawiarnię i mini muzeum. Kto wie, być może w Elblągu będzie podobnie?
Wieże ciśnień nazywane także wieżami wodnymi ongiś służyły miastu jako rezerwuar wody - Lokalizowano je bardzo często również przy torach kolejowych, gdyż wodę ze zbiorników wykorzystywano do napędzania lokomotyw parowych - czytamy w Księdze Elbląskiej, Przewodniku Historyczno-Krajoznawczym pod red. Jerzego Zaskiewicza.
Początkowo wieże budowano w całości z cegły, na planie kwadratu lub prostokąta. Dopiero lata 60. XX wieku przynoszą istotną zmianę - wieże wielokątne, często dwuzbiornikowe, a potem okrągłe, z charakterystyczną, szerszą częścią górną.
Przykładem tej ostatniej może byś właśnie wieża znajdująca się w Elblągu przy Al. Grunwaldzkiej. Obiekt należący do spółki PKP został wystawiony na sprzedaż za 35 tys. zł pod koniec 2013 roku. Jak podaje Paulina Jankowska z Biura Prasowego PKP S.A. spółka chciałaby ogłosić przetarg już w tym roku, a informacje o obiekcie znajdują się na stronie internetowej Polskich Kolei Państwowych - Nieruchomość położona jest pomiędzy Aleją Grunwaldzką - jedną z głównych arterii miasta - a torami linii kolejowej 204 Malbork-Braniewo. Na jej terenie znajdują się pochodząca z 1920 roku wieża wodna oraz magazyn. Budynki są murowane. W okolicy znajdują się budynki handlowo-usługowe, o charakterze przemysłowym i składowym, a także dworzec PKP i inne obiekty kolejowe. Nabywcy przysługiwać będzie prawo użytkowania wieczystego gruntu i prawo własności zabudowy - podaje rzeczniczka.
To nie pierwsza wieża w Elblągu, która poszła pod młotek. Jakiś czas temu prywatna elbląska firma stała się posiadaczem wieży ciśnień z podwójnym zbiornikiem zlokalizowanej przy ul. Lotniczej. Niestety ta wieża dotąd nie doczekała sie renowacji.
A prywatni inwestorzy coraz chętniej kupują i zagospodarowują tego typu obiekty. W Olsztynie wieża ciśnień została przekształcona w Obserwatorium Astronomiczne. W Pile Miasto zaadaptowało wieżę na lokale użytkowe. W Starachowicach nowy właściciel tamtejszej wieży chce ją zagospodarować pod restaurację, arenę widowiskowo-sportową i platformę widokową (więcej tutaj). W nyskiej wieży ciśnień odrestaurowano taras i ustawiono dla zwiedzających lunety, a w Giżycku prywatny inwestor częściowo odrestaurował tamtejszą wieżę, otwierając w jej wnętrzu kawiarnię, galerię oraz mini muzeum mazurskie.
Ze względu na walory architektoniczne wieże wodne są bardzo atrakcyjne, często jednak ich remont wymaga znacznych środków finansowych. Czy znajdzie się ktoś, kto i w Elblągu chociaż jednej z nich podaruje nowy blask?
W galerii pod artykułem, oprócz zdjęć naszej rodzimej wieży, znajdują się również zdjęcia wnętrz zagospodarowanej wieży ciśnień w Giżycku.
Więcej o wieżach ciśnień w Polsce można przeczytać na facebooku.
Tak pięknie 35 tys to jak za darmo hehe ale ... wlasnie ale to jest zabytek! trzeba zainwestowac okolo 5 milionow aby ten budynek postawic na nogi ;)
Jak najbardziej popieramy inwestycje w tych budynkach.
juz to widzę i to w Elblagu
Zajefajna sprawa :D
Tylko Aquapark!!! Zróbmy w tej wieży Aquapark!
W przeciwieństwie do giżyckiej a nawet olsztyńskiej przy ul. Żołnierskiej, wieża w Elblągu stoi w nieciekawym otoczeniu zaniedbanego obszaru torowisk dworca i magazynów, z kiepskim dojściem i dojazdem. Słaby to punkt widokowy, no chyba że ktoś lubi podziwiać przy posiłku słupy trakcyjne i złomowiska. Można jednak pomyśleć o relokacji obiektu, jego rozbiórce i odbudowie w innym, ciekawszym miejscu, np. na Gęsiej Górze na tarasie widokowym w miejscu dawnego pruskiego pomnika albo gdzieś nad rzeką, np. na Wyspie Spichrzów. Wydaje się, że nawet koszt takiego przedsięwzięcia byłby niższy od kosztów remontu wieży w jej obecnym miejscu.
Jak bym miał kasę, bez wahania kupiłbym ten piękny obiekt. Wspaniała sprawa.
Słyszałem , że TADEUSZ POSTEK kupi i będzie prowadził hodowle gołebi pocztowych , wpaniałe miejsce
"Dopiero lata 60. XX wieku przynoszą istotną zmianę - wieże wielokątne, często dwuzbiornikowe, a potem okrągłe, z charakterystyczną, szerszą częścią górną." Proszę poprawić powyższe zdanie nieprawdziwe. Zapewne chodzi o lata 60. XIX wieku. Choć trzeba przyznać, że lata 60. XX wieku też przynoszą istotne zmiany w konstrukcji wież ;-) Pozdrawiam i życzę wielu pociech z tej pięknej wieży! Oby się udało!