Poniedziałek, 23.10.2017, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Czy Gęsia Góra doczeka się renowacji?

08.11.2012, 07:05:03 Rozmiar tekstu: A A A
Czy Gęsia Góra doczeka się renowacji?
fot. Marta Rogowska

Gęsia Góra przy ulicy Podchorążych – kiedyś miejsce pamięci, a dziś zaśmiecona i zarośnięta kamienna ruina. Na szczęście znalazł się ktoś, kto pomyślał o renowacji tego zaniedbanego miejsca.

W 1904 roku z inicjatywy właściciela mleczarni w Winnicy koło Stagniewa, Hermanna Schrötera, powstała tam 12 metrowa drewniana wieża Bismarcka, podczas istnienia której wzgórze to nazywane było Górą Bismarcka.

Kolejnym etapem świetności tego miejsca było postawienie tam w 1937 roku pomnika ku czci ofiar Wielkiej Wojny. Był to kamienny krąg, pośrodku którego znajdował się posąg w stylu rzymskim przedstawiający germańskiego wojownika. Ze względu na to, iż wcześniej zamiast tego miał powstać tam pomnik Ericha Ludendorffa, niemieckiego dowódcy podczas I wojny światowej, góra nazywana była Wzórzem Ludendorffa.

W latach 60-tych władze zburzyły większą część tego monumentu. Do dziś pozostały jedynie szczątki kamiennego kręgu z komnatą znajdującą się z tyłu pierścienia. Plotki głoszą, że za jedną z jej ścian znajduje się tunel łączący Gęsią Górę z bunkrami przy ulicy Sadowej. Nie zostało to jednak potwierdzone.

Współcześnie na „Pomnik” lub „Bismarck” chodzi jedynie młodzież by tam hucznie świętować i zakrapiać alkoholem różne okazje. Dzieje się tak, ponieważ miejsce to znajduje się na uboczu i nikt go nie kontroluje. Butelki po piwach i winach, siatki jednorazowe, puste opakowania po jedzeniu i inne odpady są tam pozostawiane, bo nikt nie myśli o utrzymaniu porządku na Gęsiej Górze. A stosy śmieci ciągle rosną.

Pojawiła się jednak inicjatywa ze strony mieszkańców Elbląga. Dwóch mężczyzn z okręgu nr 5 złożyło wnioski do Budżetu Obywatelskiego by odrestaurować to miejsce. Jeden z tych pomysłów (pozycja 19.) zakłada zbudowanie na wzgórzu tarasu widokowego. Jest to dobra koncepcja, ponieważ widoki z Gęsiej Góry są wspaniałe. Przy dobrej widoczności i lornetce można dostrzec stamtąd zamek w Malborku. Szacowany koszt budowy takiego tarasu wynosi 100 tys. złotych. Druga z propozycji (nr 20) zakłada: „przeznaczenie 50.000 złotych na renowacje Gęsiej Góry”.

Wcześniej planowane było włączenie Wzgórza Bismarcka w kompleks sportowo-rekreacyjny Europark, lecz ten prawdopodobnie nigdy nie dojdzie do skutku. Może więc warto zainwestować pieniądze z Budżetu Obywatelskiego właśnie w takie miejsce? Umożliwi ono mieszkańcom miłe spędzenie czasu i możliwość podziwiania panoramy Elbląga i okolic, a także przekona turystów do naszego miasta.

Głosowanie na te propozycje jest możliwe tylko do 9 listopada! Zrobić to można za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miejskiego zaznaczając odpowiednie pola w formularzu okręgu nr 5. Głosować na tę inwestycję mogą tylko mieszkańcy tego okręgu!
 

Marta Rogowska

Oceń tekst:

Ocen: 13

GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 )


Komentarze do artykułu (32)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +4
  ~ jajaja
  Czwartek, 08.11

  o ile się nie mylę to wieża Bismarka jest za cmentarzem dębica http://elblag.2lo.elblag.pl/historia/bazantarnia/bazantarnia/map_b_ca.jpg

 2. 2
  --23
  ~ xcV
  Czwartek, 08.11

  po co komu renowacja tego szajsu. dojazdu brak, okolica tandetna. zaorac!

 3. 3
  +25
  ~ zem
  Czwartek, 08.11

  Jakiego szajsu?!To było kiedyś piękne miejsce i jestem za renowacją!

 4. 4
  +1
  ~ zem
  Czwartek, 08.11

  Do jajaja,faktycznie jest coś takiego na mapie.Co się tam znajduje,nigdy tam nie byłem?

 5. 5
  +1
  ~ pisomatou
  Czwartek, 08.11

  Powinni odnowić to miejsce i postawić tam dwunastometrowej wysokości pomnik najlepszego Prezydenta w historii Polski podstępnie zdradzonego i zamordowanego o świcie pod Smoleńskiem!

 6. 6
  +4
  ~ Ajax
  Czwartek, 08.11

  Widok z tej góry jest niesamowity! Fajna sprawa latem i zimą. Fajne miejsce do zagospodarowania dla ludzi z pomysłem - no chyba, ze Grzesiu coś wymysli sam, to wtedy klapa na 100%. Trochę przeszkadzaja linie wysokiego napiecia.

 7. 7
  --19
  ~ dfd
  Czwartek, 08.11

  ooooooooooo kolejny szwabski pomnik beda stawiac :D kiedy zmiana nazwy miasta na Elbing ???????

 8. 8
  +6
  ~ zombi
  Czwartek, 08.11

  pisomatou - Nie ja optuję za 20 metrowym pomnikiem Grzegorza I "Nowoczesnego" najlepiej na koniu z szablą ( tą od krojenia tortu ), koniecznie podświetlony halogenami

 9. 9
  +5
  ~ jannam
  Czwartek, 08.11

  i tak na ten Bismarck chodzą tylko osoby w wieku szkolnym ( nie chce tu użyć słowa dzieciaki czy też punki bądź metale) sama tam swojego czasu uczęszczałam jako nastolatka bo tylko tam można było sobie wypić piwko bo wiadomo ze w pubie o to było cięzko. I jak mi wiadomo tak jest tam do tej pory kręci sie tam sporo mlodzieży zwłaszcza wieczorami czy to w normalny dzień czy weekend.

 10. 10
  +14
  ~ Dzisiaj śmietnik - niestety.....
  Czwartek, 08.11

  POMNIK na GĘSIEJ GÓRZE był widoczny z oddala, z trasy statków płynących jez. Druzno w kierunku Kanału Oberlandzkiego. Był widoczny od wjazdu ze strony Gdańska i Malborka - do Elbląga. Projekt i nadzór nad wykonaniem - elbląskich architekt Sophian Lüchauer. Za pieniądze otrzymane z tej realizacji wybudował sobie ładny dom - z pracownią archit. przy dawnej Yorckstraße 4 (dzisiaj Kiedrzyńskiego 4) - dom się zachował a ostatnio został nawet odnowiony.

 11. 11
  --4
  ~ Solidarny
  Czwartek, 08.11

  taras widokowy czemu nie - ALE NIE STAWIAJCIE TAM KOLEJNEGO POMNIKA NASZYCH WROGÓW!!! - co za ludzie, nie żal im kasy aby upamiętniać wrogów, a na upamiętnienie Patriotów zawsze im szkoda, zawsze wtedy słychać, że nie ma kasy na pomniki i że są ważniejsze cele... CI CO CHCĄ POMNIKÓW DLA SZWABÓW SZYBKO BEDĄ CHCIELI ZMIANY NAZWY MIASTA NA ELBING - w warunkach wojennych takie osoby miałyby kule w łeb, w obecnych warunkach powinny być wzgardzone!!!

 12. 12
  0
  ~ tak tylko
  Czwartek, 08.11

  Na tym wzniesieniu o którym mowa w artykule i które jest widoczne na zdjęciu chyba znajdowało się mauzoleum żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej. Natomiast wieża Bismarcka i Wzgórze Bismarcka, teraz porośnięte gęstym lasem i trudno dostępne ( dawniej nazywane Widok Stagniewa) znajduje się o ile się nie mylę na skraju lasu Bażantarnia, za cmentarzem komunalnym Dębica w stronę Stagniewa.

 13. 13
  +11
  ~ zbuntowanaB
  Czwartek, 08.11

  Rzeczywiście jest tam wspaniałe miejsce widokowe! Romantyczne i fanastyczne. :D

 14. 14
  --4
  ~ elblążanin
  Czwartek, 08.11

  kto to takie bajki pisze o tunelach wydzierżawic to komuś na knajpę z hotelikiem w kształcie rotundy super sprawa i miejsce widokowe przy okazji besdzie z okien restauracji lub kawiarni

 15. 15
  +12
  ~ turysta
  Czwartek, 08.11

  na tym wzgórzu to ciągle latem sie pary bezczelnie bzykają

 16. 16
  --3
  ~ Nowa Prawica
  Czwartek, 08.11

  oznaby walnac tam wieze widokowa z tarasem

 17. 17
  +9
  ~ ifjdijfij
  Czwartek, 08.11

  A gdzie brudasy beda pic tanie wina?

 18. 18
  --2
  ~ hi hej !
  Czwartek, 08.11

  tak powtore pomnik , to było historia ... bo nie było ciekawie !!! tam w Gęsiej Górze .

 19. 19
  +5
  ~ budujcie wszystko
  Czwartek, 08.11

  A może pora zbudować wyciąg krzesełkowy z góry na górę ,ładne widoki i można ustawić dinozaury jak na Śląsku .

 20. 20
  --5
  ~ radny
  Czwartek, 08.11

  idealne miejsce na stadion dla Olimpi Elbląg , to do burmistrza z serii mam pomysła

 21. 21
  --2
  ~ Fox
  Czwartek, 08.11

  niech zostawią to miejsce tak jak jest, przynajmniej jest gdzie pójść w jakieś dzikie miejsce i wypić z kumplami, a nie wszędzie tylko kamery i policja ...

 22. 22
  +8
  ~ nord
  Czwartek, 08.11

  Takich działań oczekują elblążanie od Prezydenta Elbląga , ale on pewnie w tym kultowym od pokoleń miejscu jeszcze nie był . Pomnik , Gora Chrobrego i okolice to piękne i atrakcyjne turystycznie miejsca , szkoda ,że niedoceniane przez wiekszość elblążan preferujących Bażantarnie .Nie należy w nie absolutnie ingerować Euro Parkiem . Pomnik powinien być punktem widokowym , już na wiosnę być uprzatnięty z parkingiem na dole ,będzie atrakcją turystyczną, gdyby jeszcze udalo się połaczyć pomnik z gora chrobrego kolejką linową to już byloby super .miejsce znane w całym kraju , bez żadnych kosztownych akcji promocyjnych . Ale prezydent i jego ekipa muszą kochać to miasto , a nie tylko swoje stołki .

 23. 23
  --3
  ~ MariuSSz44
  Czwartek, 08.11

  Ponad rok temu poszedł do Prezydenta list w sprawie budżetu na 2012 i jedną z propozycji była właśnie rekultywacja Bismarcka szkoda że żaden z radnych nic nie powiedział może budżet obywatelski ale jaki to okręg?

 24. 24
  +10
  ~ ja
  Czwartek, 08.11

  Jeszcze chyba nikt nie wspomniał skąd wzięła się nazwa " Gęsia góra" W latach 70-tych znajdował się tam dość ciekawy kompleks sportowy ( 2 tory saneczkowe i jeden narciarski). Wszystko było równe i oświetlone, a nazwa wzieła sie od jednego z torów, który to był zakręcony. Wszelkie pomysły na jakąkolwiek działalność gastronomiczną odpadają ponieważ jest to gra nie warta świeczki ( zbyt wysoka dzierżawa, za duży koszt budowy czegokolwiek, zbyt mały popyt na takie usługi w E-g, dodatkowo w miejscu, do którego przypadkowy turysta nie dotrze). Więc może warto rozważyć odbudowanie czegoś sprzed 40 lat, sprzątnąć teren i otworzyć, jak już coś otwierać mini tor saneczkowy ?

 25. 25
  +3
  ~ Resistance
  Piątek, 09.11

  Rozumiem, że są elblążanie, których wyobrażenia o Elbingu są nieomal mitologiczne (wszystko było piękne i szlachetne). Gdy się ogląda na zdjęciach ten dawny magiczny Elbing, choćby z czasów kaisera Hohenzollerna, to rzeczywiście może ogarnąć nostalgia za tym pięknym miastem, tak barbarzyńsko obróconym w perzynę przez Iwana. Jednak zwolennicy przywracania świetności dawnym, historycznym miejscom czy też symbolom w naszym mieście powinni zachować zdrowy rozsądek. Jako Polak,bez jakichkolwiek uprzedzeń wobec współczesnych Niemiec, nie zaakceptuję nigdy, by na polskiej ziemi przywracano pamięć np. Bismarckowi - Polakożercy. Niech to będzie miejsce nawiązujące do historii Elbląga, ale bez gloryfikacji pruskiego militaryzmu - żadne Bismarcki czy Ludendorffy!

 26. 26
  +3
  ~ Jan_EL
  Niedziela, 11.11

  Widzę że nie którym wydaje się że umieją czytać ale już ze zrozumieniem tego co się czyta to już nie koniecznie. Proszę wskazać w którym miejscu jest napisane że będzie odbudowany jakikolwiek pomnik? Przecież chodzi o uporządkowanie terenu i zrobienie tarasu widokowego i nic po za tym !!! Chociaż uważam ten pomysł za udany to szkoda pieniędzy bo i tak nikt tego nie upilnuje i amatorzy trunków pod chmurką zrobią ponownie "syf kiłę i mogiłę"

 27. 27
  +4
  ~ Obserwator
  Niedziela, 11.11

  Pamiętam jak pracowałem w Zamechu, to mieszkający w okolicach ul.Saperów mówili oburzeni w pracy, że wojsko wysadziło jakiś pomnik niemiecki. Byłem młodym pracownikiem, który od niedawna mieszkał w Elblągu. Mówili, że zamiast jego teren wykorzystać dla współczesnych potrzeb mieszkańców, to go zniszczyli. No cóż były takie czasy kiedy niektórzy jak coś zniszczyli, to jeszcze durnie się tym chwalili. Nikt w tym artykule nie pragnie gloryfikować Bismarcka. Ale dla tego, że kiedyś stał tam ten pomnik to teraz przez wieki ma być opuszczony? Może jeszcze kamienice, hale fabryczne i ulice wybudowane za czasów Bismarcka zniszczmy, tak na złość Niemcom.

 28. 28
  0
  ~ Resistance
  Poniedziałek, 12.11

  Będę pisał jedynie w swoim imieniu. Nigdzie nie napisałem, że w artykule wyrażono chęć gloryfikowania żelaznego kanclerza. Swoim wpisem nawiązałem jedynie do bezkrytycznych postaw tych elblążan (zakładam, że jest ich niewielu), którzy w imię pielęgnowania historii miasta, gotowi są stawiać pomnik nawet Bismarckowi, byle tylko zatrzeć przygnębiające wrażenie miasta z czasów betonowego PRL-u. Nie tędy droga! Nie jestem sierotą po socjalizmie z germanofobiczną skazą, ale uważam, że powinniśmy zachować umiar w przywracaniu pamięci niemieckiemu dziedzictwu. Na koniec dodam,że ja także chciałbym, by to miejsce zostało odnowione i sensownie zagospodarowane.

 29. 29
  +4
  ~ turban
  Poniedziałek, 12.11

  ja bym na miejscu policji jezdzil tam sukami i pałowal to szkolne młodociane barachło!!! odwalaja tam takie cyrki ze szkoda gadać ,jedna kiedys tak sie schlala ze zaczela uprawiac wspinaczke na słupy wysokiego napiecia i wiadomo jak sie to skonczylo, niemal doszczetnie sie usmazyla. Gnojom wystarczy puszka piwa i juz im totalnie odwala. dzialania prewencyjne policji powinny sie opierac na cotygodniowym pałowaniu tej młodocianej patologii

 30. 30
  +2
  ~ dustinmyveins
  Poniedziałek, 12.11

  eeehhh lza sie w oku kreci... Mam zdjecia rodzinne z tego miejsca jeszcze przed wyburzeniem Pomnika w latach szescdziesiatych, mieszkalismy niedaleko... Pamietam niedzielne spacery z dziadkiem, tata i psem, a kiedy bylem juz starszy, podchody wraz z dzieciakami z okolicy, dreszczyk emocji, bo to wszystko w tajemnicy przed rodzicami....Zapach goracego sierpniowego lata, poznych powrotow do domu, ostatnie dni wakacji... wtedy jeszcze okoliczne pola byly uprawiane, wiec bylo niewiele drzew i fantastyczny widok na Elblag, Jezioro Deuzno a nawet Zulawy... No a zima sanki :-) Po wielu latach odwiedzilem to miejsce i bylo mi przykro widzac dewastacje i smieci. Czy to znaczy, ze dla wspolczesnych mlodych ludzi lultowosc tego miejsca ogranicza sie do obalenia browca? Smutne...

 31. 31
  0
  ~ zaoczny
  Środa, 14.11

  Pomnik i jego okolice zanim zostal wysadzony przez wojsko był miejscem widokowym i spacerowym dla elblążan , potem powoli niszczał ,a najgorszy ostatni okres , po2000 roku , gdy prezydent Słonina zablokował budowę na tym terenie /. między Wyżynną , pomnikiem i osiedlem Przy Młynie / osiedla na 150 domków jednorodzinnych , zbudowany został tylko kościół sw. Floriana .wokół którego wysypiska śmieci i dzika zieleń . Czy prezydent Nowaczyk był tam i oglądał ten teren w kontekście budowy osiedla i renowacji Pomnika wątpię .

 32. 32
  +2
  ~ do gora
  Czwartek, 22.11

  drzewa i krzewie wrzuci do spalic ! dawno czysto ( bez drzewa i krzewie )

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.