Gęsia Góra przy ulicy Podchorążych – kiedyś miejsce pamięci, a dziś zaśmiecona i zarośnięta kamienna ruina. Na szczęście znalazł się ktoś, kto pomyślał o renowacji tego zaniedbanego miejsca.
W 1904 roku z inicjatywy właściciela mleczarni w Winnicy koło Stagniewa, Hermanna Schrötera, powstała tam 12 metrowa drewniana wieża Bismarcka, podczas istnienia której wzgórze to nazywane było Górą Bismarcka.
Kolejnym etapem świetności tego miejsca było postawienie tam w 1937 roku pomnika ku czci ofiar Wielkiej Wojny. Był to kamienny krąg, pośrodku którego znajdował się posąg w stylu rzymskim przedstawiający germańskiego wojownika. Ze względu na to, iż wcześniej zamiast tego miał powstać tam pomnik Ericha Ludendorffa, niemieckiego dowódcy podczas I wojny światowej, góra nazywana była Wzórzem Ludendorffa.
W latach 60-tych władze zburzyły większą część tego monumentu. Do dziś pozostały jedynie szczątki kamiennego kręgu z komnatą znajdującą się z tyłu pierścienia. Plotki głoszą, że za jedną z jej ścian znajduje się tunel łączący Gęsią Górę z bunkrami przy ulicy Sadowej. Nie zostało to jednak potwierdzone.
Współcześnie na „Pomnik” lub „Bismarck” chodzi jedynie młodzież by tam hucznie świętować i zakrapiać alkoholem różne okazje. Dzieje się tak, ponieważ miejsce to znajduje się na uboczu i nikt go nie kontroluje. Butelki po piwach i winach, siatki jednorazowe, puste opakowania po jedzeniu i inne odpady są tam pozostawiane, bo nikt nie myśli o utrzymaniu porządku na Gęsiej Górze. A stosy śmieci ciągle rosną.
Pojawiła się jednak inicjatywa ze strony mieszkańców Elbląga. Dwóch mężczyzn z okręgu nr 5 złożyło wnioski do Budżetu Obywatelskiego by odrestaurować to miejsce. Jeden z tych pomysłów (pozycja 19.) zakłada zbudowanie na wzgórzu tarasu widokowego. Jest to dobra koncepcja, ponieważ widoki z Gęsiej Góry są wspaniałe. Przy dobrej widoczności i lornetce można dostrzec stamtąd zamek w Malborku. Szacowany koszt budowy takiego tarasu wynosi 100 tys. złotych. Druga z propozycji (nr 20) zakłada: „przeznaczenie 50.000 złotych na renowacje Gęsiej Góry”.
Wcześniej planowane było włączenie Wzgórza Bismarcka w kompleks sportowo-rekreacyjny Europark, lecz ten prawdopodobnie nigdy nie dojdzie do skutku. Może więc warto zainwestować pieniądze z Budżetu Obywatelskiego właśnie w takie miejsce? Umożliwi ono mieszkańcom miłe spędzenie czasu i możliwość podziwiania panoramy Elbląga i okolic, a także przekona turystów do naszego miasta.
Głosowanie na te propozycje jest możliwe tylko do 9 listopada! Zrobić to można za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Miejskiego zaznaczając odpowiednie pola w formularzu okręgu nr 5. Głosować na tę inwestycję mogą tylko mieszkańcy tego okręgu!
o ile się nie mylę to wieża Bismarka jest za cmentarzem dębica http://elblag.2lo.elblag.pl/historia/bazantarnia/bazantarnia/map_b_ca.jpg
po co komu renowacja tego szajsu. dojazdu brak, okolica tandetna. zaorac!
Jakiego szajsu?!To było kiedyś piękne miejsce i jestem za renowacją!
Do jajaja,faktycznie jest coś takiego na mapie.Co się tam znajduje,nigdy tam nie byłem?
Powinni odnowić to miejsce i postawić tam dwunastometrowej wysokości pomnik najlepszego Prezydenta w historii Polski podstępnie zdradzonego i zamordowanego o świcie pod Smoleńskiem!
Widok z tej góry jest niesamowity! Fajna sprawa latem i zimą. Fajne miejsce do zagospodarowania dla ludzi z pomysłem - no chyba, ze Grzesiu coś wymysli sam, to wtedy klapa na 100%. Trochę przeszkadzaja linie wysokiego napiecia.
ooooooooooo kolejny szwabski pomnik beda stawiac :D kiedy zmiana nazwy miasta na Elbing ???????
pisomatou - Nie ja optuję za 20 metrowym pomnikiem Grzegorza I "Nowoczesnego" najlepiej na koniu z szablą ( tą od krojenia tortu ), koniecznie podświetlony halogenami
i tak na ten Bismarck chodzą tylko osoby w wieku szkolnym ( nie chce tu użyć słowa dzieciaki czy też punki bądź metale) sama tam swojego czasu uczęszczałam jako nastolatka bo tylko tam można było sobie wypić piwko bo wiadomo ze w pubie o to było cięzko. I jak mi wiadomo tak jest tam do tej pory kręci sie tam sporo mlodzieży zwłaszcza wieczorami czy to w normalny dzień czy weekend.
POMNIK na GĘSIEJ GÓRZE był widoczny z oddala, z trasy statków płynących jez. Druzno w kierunku Kanału Oberlandzkiego. Był widoczny od wjazdu ze strony Gdańska i Malborka - do Elbląga. Projekt i nadzór nad wykonaniem - elbląskich architekt Sophian Lüchauer. Za pieniądze otrzymane z tej realizacji wybudował sobie ładny dom - z pracownią archit. przy dawnej Yorckstraße 4 (dzisiaj Kiedrzyńskiego 4) - dom się zachował a ostatnio został nawet odnowiony.