Podczas porodu doszło do pęknięcia krocza? Zawalcz o wysoką rekompensatę
Przed porodem słyszałaś o pęknięciu krocza podczas rodzenia ale uważasz, że te sytuacje są rzadkością. Niestety ale nie! Dochodzi do nich bardzo często. Dlatego właśnie każda przyszła mama powinna mieć świadomość takich przypadków i wiedzieć z czego mogą wynikać. Część z nich jest winą personelu medycznego. Przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie krótki artykuł wyjaśniający czym dokładnie jest pęknięcie krocza podczas porodu, jakie są jego przyczyny oraz czy należy Ci się rekompensata. Czytaj dalej i poznaj odpowiedź!
Pęknięcie krocza – dowiedz się kiedy do niego dochodzi
Mówiąc o pęknięciu krocza wyróżnić można cztery stopnie:
- I stopień – obejmuje jedynie skórę krocza,
- II stopień – dotyczy mięśni krocza bez uwzględnienia zwieracza odbytu,
- III stopień – obejmuje zarówno krocze i jaki zwieracze odbytu,
- IV stopień – najbardziej rozległy dotyczy krocza, zwieraczy, a także błony śluzowej odbytu.
Wśród wymienionych najpoważniejszy jest III i IV stopień, ponieważ generuje problemy z nietrzymaniem kału oraz moczu. Wiele kobiet rodzących zastanawia się, czy istnieją jakiekolwiek przesłanki mogące sugerować, że podczas porodu może dojść do pęknięcia krocza? Jedną z nich jest np. makrosomia płodu, czyli kiedy masa ciała noworodka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do jego wieku okołoporodowego. Do pęknięcia krocza może dojść także wtedy, gdy dziecko podczas porodu ustawione jest twarzą do przodu lub gdy pojawi się konieczność zastosowania kleszczy porodowych. Zdecydowanie bardziej na pęknięcie krocza narażone są kobiety rodzące pierwszy raz.
U boku profesjonalistów uzyskaj od szpitala odszkodowanie za błąd medyczny
Czy można zapobiec pęknięciu krocza? Tak! Wykonuje się zabieg episiotomii polegający na nacięciu krocza. Metoda ta ma na celu ochronę przed samoistnym napięciem oraz zapobieganie urazom główki noworodka. Warto wiedzieć, że nie każdy poród naturalny wymaga nacięcia, zaleca się go, jeżeli wystąpią jakiekolwiek wskazania. Właśnie dlatego tak istotną rolę pełni prawidłowo wykonany, kompleksowy wywiad z ciężarną oraz ocena zdrowia dziecka poprzez wykonanie badania USG. Przede wszystkim analizie należy poddać proporcje pomiędzy główką dziecka, a miednicą matki, aby mieć pewność, że nie dojdzie do niewspółmierności porodowej. Jeżeli doszło do pęknięcia krocza podczas porodu można przypuszczać, że błędu dopuścił się personel medyczny. Odwlekanie decyzji o wykonaniu episiotomii zwiększa ryzyko, że u ciężarnej dojdzie do niepożądanego pęknięcia. Pod adresem prawapacjenta.org/odszkodowanie-za-blad-medyczny-lekarski/ znajdziesz niezbędne informacje o tym jak uzyskać godną rekompensatę za błąd medyczny. Pęknięcie krocza wiąże się nie tylko z bólem fizycznym ale również z dyskomfortem psychicznym. Ośrodek Pomocy Poszkodowanym posiada w swoim zespole doświadczonych adwokatów, którzy przeprowadzą Cię przez batalię ze szpitalem od A do Z! Po przeanalizowaniu dokumentacji lekarskiej wskażą Ci o jaką wysokość odszkodowania możesz się starać. Skorzystaj z bezpłatnej porady!