Poniedziałek, 27.01.2025, Imieniny: Angela, Jan, Przybyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii

Jakie funkcje spełniają w aucie tuleje? Dowiedz się, dlaczego warto o nie zadbać!

20.06.2022, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jakie funkcje spełniają w aucie tuleje? Dowiedz się, dlaczego warto o nie zadbać!

Jakie funkcje spełniają w aucie tuleje? Dowiedz się, dlaczego warto o nie zadbać!

 

Tuleje odgrywają istotną rolę w układzie zawieszenia samochodu. To połączenie wahacza z konstrukcją auta, które umożliwia obrót. Wiele osób głowi się, jak zwiększyć przyjemność jazdy samochodem po typowej, asfaltowej nawierzchni. Cóż, warto zaznaczyć, że tuleje grają tutaj pierwsze skrzypce – to one bowiem ograniczają wibracje odczuwane podczas jazdy po drodze każdego rodzaju. O ile w przypadku codziennej, krótkiej jazdy samochodem kierujący może przyzwyczaić się do odczuwania nierówności na swoich dłoniach, to w dłuższych trasach wzmożone wibrację będą sponsorowały drogę przez piekło. Tuleje muszą zawsze pracować sprawnie, a aby tak było, konieczna jest odpowiednia elastyczność oraz trwałość. W tym wpisie dowiesz się o nich nieco więcej.

 

Czym cechują się tuleje? Jakie ich rodzaje można wymienić?

 

Tuleje w zawieszeniu umożliwiają pracę wahaczom i łącznikom, a także są odpowiedzialne za amortyzację i elastyczność całego układu. Amortyzacja gra tutaj pierwsze skrzypce. Choć to opony są pierwszą kontaktową izolacją od drgań, to potrzebują one pomocy w tym aspekcie, ponieważ nie są w stanie poradzić sobie z wytłumieniem wszystkich częstotliwości. Absorbowanie drgań to nie wszystko, za co odpowiada tuleja. Reguluje ona również naprężenia w zawieszeniu. Gdyby cała konstrukcja nie była uplastyczniona przy użyciu odpowiednio elastycznych tulei, to zawieszenie byłoby nadmiernie obciążone, a to skutkowałoby powstaniem wygięć i pęknięć. Tuleje dobiera się w zależności od oczekiwanego efektu. Przykładowo kierowcy, którzy pragną zwiększonej przyczepności opony do asfaltowej nawierzchni, sięgną po tuleje o niskiej elastyczności. Zalety tego rozwiązania odczuwa się na zakrętach, na których to auto będzie się lepiej trzymało drogi. Z relatywnych minusów wymienić należy wspominany wcześniej niższy komfort jazdy oraz wzmożony hałas. Miękkie tuleje z kolei lepiej wygłuszą kabinę pojazdu, ograniczą drgania, lecz samo prowadzenie nie będzie tak dokładne.

 

Najwyższy standard wykonania jest na wagę złota. Czy tuleje można wymienić samodzielnie?

 

Producenci tulei stają więc na głowie, aby zapewnić idealne rozwiązania dla każdego kierowcy. Z reguły działa tutaj zasada złotego środka – ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Każdy może dobierać rozwiązania pod siebie. Jeśli jeździsz dużo, to będziesz mieć ku temu okazję. Tuleje bowiem wymienia się stosunkowo często, czyli co mniej więcej 15 000 kilometrów. Żywotność, co oczywiste, zależy od klasy wykonania tulei. Dlatego też warto sięgać po rozwiązania od prawdziwych profesjonalistów. Na stronie internetowej firmy Gumtal, którą znajdziesz pod linkiem: gumtal.pl, masz zagwarantowany dostęp do pierwszorzędnych tulei w wielu wersjach. Warto wiedzieć, że tuleje wymienić można samodzielnie. Jeśli Twój samochód daje Ci znać poprzez nienaturalne skrzypienie lub stukanie czy też luz w kierownicy, to dobrze jest sprawdzić stan dotychczas używanych tulei i wymienić je na nowe zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.16505289077759