Sobota, 16.11.2024, Imieniny: Maria, Edmund, Marek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Komentarze do artykułu (28)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ Jonas
    Sobota, 12.04

    pampi: cały, bo Wysoczyzna Elbląska to też Pomorze. Faktycznie, nie ma jednej definicji "Pomorza", ale my jako elblążanie powinniśmy odwoływać się do granic tożsamych z Prusami Zachodnimi lub Królewskimi, do których Elbląg należał przez znakomitą większość historii i ten podział miał największy wpływ na to miasto. Granice te poszanowano nawet za PRLu w czasach woj. gdańskiego do 1975r. Mówisz, że wolisz Elbląg na 2gim miejscu - czyli odpowiada ci stan obecny. Gratuluję. Nie wiem czy może być gorzej niż teraz - jesteśmy na marginesie marginalnego województwa, a co najgorsze - jesteśmy poświęcani na korzyść zupełnie obcego nam miasta. Jakim prawem? Nie ma się co dziwić, że elblążanie się na to nie godzą. Btw. popatrz na Malbork albo Kwidzyn - miasta n-te w kolejności w pomorskim. Narzekają?

  2. 2
    +4
    ~ pampi - ZAWADA
    Sobota, 12.04

    " jesteśmy na marginesie marginalnego województwa," no ba . Te województwo marginalne ale w jaki sensie ? Piękno tego województwa jest niepowtarzalne , mam na myśli przyrodę , upajam się nią Nie ma zbyt wielkich oczekiwań w stosunku do samego województwa najmniej zaludnionego itp.itd. Ono nigdy nie było bogate w swej historii . Więc .. ? Natomiast miasta w nim się znajdujące , prosperują tak jak " włodarze " nim zarządzają . I tu bym widział problem bezrobocia , braku zakładów pracy itp itd. Cokolwiek się dzieje czy jest to dobre, czy złe zaczyna się od człowieka . Jak "ego" kolejnych rządzących, przerasta nad służbą dla elblążanina to jak ma być dobrze ? Tak czy owak odkąd przestaliśmy być miastem wojewódzkim , zawsze będą inne " miasta " Nie ma w Polsce "obcych" miast dla Polaka

  3. 3
    +8
    ~ Jonas
    Sobota, 12.04

    Warmia i Mazury mają swoje walory, owszem, tyle że Elbląg nie leży na Warmii i Mazurach, tylko na pograniczu Żuław i Wysoczyzny, nad Zalewem Wiślanym i w pobliżu Mierzei i plaż Bałtyku - i to jest nasz region, z którym powinniśmy się raczej utożsamiać, a nie z czymś co leży 100 czy 200 km stąd... no ale jak kto woli :) szanuję twój punkt widzenia, aczkolwiek ja mam o 180 stopni inny ;) pzdr.

  4. 4
    +9
    ~ Realista
    Sobota, 12.04

    Historycznie Gdańsk był miastem prawie zawsze silniejszym,podobnie jest i dzisiaj.Elbląg nie miał też szczęścia przy podziałach administracyjnych,poza krótkimi dwoma okresami w I Rzeczypospolitej i w PRL nie był siedzibą władz wojewódzkich [bądż ich odpowiednikiem].Przed wojną należał do regencji kwidzyńskiej,pomimo,że był niastem kilka razy większym od jej siedziby,żle też czuł się w PRL-u w ówczesnym woj.gdańskim,a obecnie jest znowuż traktowany po macoszemu,bo niewiele znaczacy w historii Olsztyn {siedzbą regencji został dopiero na początku XXw] próbuje dogonic stolice innych województw jak Białystok,Bydgoszcz,Rzeszów,Kielce czy Lublin..Elbląg rozwijał się dynamicznie jako siedziba woejwództwa i perspektywicznie powinien o to walczyć.Czas zmienić reformę z 1998r.

  5. 5
    +1
    ~ pampi - ZAWADA
    Sobota, 12.04

    Realista , słusznie prawisz. Jonas, też Cię pozdrawiam. Pisałem o przyrodzie obecnego województwa w którym jest Elbląg. Tak, na marginesie. : )

  6. 6
    +9
    ~ BEZ ŚCIEM proszę
    Niedziela, 13.04

    150 la ttemu Elbląg był dużym miastem Prus, zaś Olsztyn był wielkości Pasłęka. Ale wygrał z Ostródą walkę o węzeł kolejowy, zabrał stamtąd też 73 Pułk Artylerii Polowej. W 1901 roku został stolicą rejencji (odp. wojew.) utworzonej z części rejencji królewieckiej i gąbińskiej. W 1939 liczył 45 tys.mieszk. Elbląg był w tym czasie przemysłowym miastem powiatowym, z ok. 100 tysięcy mieszkańców. Wojna nie oszczędziła obu miast ale daleko bardziej spustoszyła Elbląg. Tym niemniej w końcu lat 50. Elbląg liczył ok. 75 tys. mieszk., Olsztyn ok. 60 tys. w 1973 r. urodził się 100-tysięczny mieszkaniec Olsztyna, sześc lat póżniej zanotowano takiego w Elblągu. W 1998 róznica była: Olsztyn ok. 165 tys, Elbląg 133 tys. Obecnie w Olsztynie jest ok. 176 tysięcy ludzi, co ze studentami i innymi czasowo mieszkającymi tutaj daje ok. 230 tys. Liczba ludzi w Elblagu spada dramatycznie do (?) ok. 115 tys. a róznica między miastami błyskawicznie się powiększa na korzyść Olsztyna.

  7. 7
    +8
    ~ Elbląg do Pomorza
    Niedziela, 13.04

    Co tu gadac ELBLĄG NIGDY nie był i nie będzie w warmii.Popatrzmy na mapy historyczne a one nie kłamią.

  8. 8
    0
    ~ kali
    Niedziela, 13.04

    Ta PAMPA Zawada wkur... i zawadza! Wypad na wycieczkę do olsztyna jak masz cieczkę!

  9. 9
    +6
    ~ Fredek
    Niedziela, 13.04

    Ludzie,o czym tu dyskutować?Gdańsk,przez okresy historyczne,nigdy nie był dla Elbląga jakimś wielkim przyjacielem,to miasto było typowym egoistą,mimo to,mamy wspólną historię,razem z Toruniem:).Te trzy wielkie ośrodki trzymały władzę w całych Prusach .Królewskich.Ciekawostką jeszcze jest to,że wyżej wymieniona prowincja,składała się z województw:malborskiego z siedzibą w Malborku,tam też znajdował się nasz Elbląg,Chełmińskiego,z siedzibą w Chełmnie,gdzie największym miastem był Toruń ,xięstwa biskupiego warmińskiego z siedzibą w Lidzbarku Warmińskim(o Olsztynie nikt nie słyszał) i województwa pomorskiego z siedzibą w...Skarszewach-to takie malutkie miasteczko na Kociewiu,koło Starogardu Gdańskiego.Tak więc wojewódzkość nie decydowała o wielkości ośrodka.To tak w małym skrócie.

  10. 10
    +3
    ~ alfik45
    Niedziela, 13.04

    Elblag do pomorskiego,tam jest nasze miejsce,dosyc dojenia naszego miasta przez olsztyńska pijawkę.

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1615340709686