Poniedziałek, 27.01.2025, Imieniny: Angela, Jan, Przybyslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Komentarze do artykułu (41)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ XXX
    Poniedziałek, 21.02

    Pozdrawiam mojego idola Tubylca mieszkańca warszawy:

  2. 2
    +1
    ~ TUBYLEC
    Poniedziałek, 21.02

    Ja nie z Warszawy, ja z Kaliningradu, a właściwie z Gusiewa w kalingradskoj obłasti. TUBYLEC

  3. 3
    +3
    ~ celybut
    Poniedziałek, 21.02

    Pierwsza wzmianka o miejscowości Gumbinen pochodzi z roku 1580, jednak już na mapie z 1576 roku w miejscu tym istniała osada Bisserkeim. Nazwa Gumbinen pochodzi z języka litewskiego i oznacza zakole rzeki. W wyniku najazdu tatarskiego w roku 1656 roku oraz zarazy z lat 1709-1711 wieś podupadła. Program osadnictwa realizowany przez króla pruskiego Fryderyka I spowodował napływ na okoliczne tereny imigrantów z Salzburgii i rozwój wsi. W 1724 roku Gąbin uzyskał prawa miejskie. Wojna siedmioletnia i wojny napoleońskie stanowiły znaczne obciążenie ekonomiczne dla miasta, w którym stacjonowały i przez które maszerowały wojska rosyjskie, pruskie i francuskie. W czerwcu 1812 roku w mieście przez 4 dni przebywał Napoleon. Po reformie administracyjnej Prus, od 1818 roku, miasto było siedzibą powiatu grodzkiego (Kreis) oraz stolicą rejencji Gumbinen. W XIX wieku miasto rozrosło się, stanowiło ważny ośrodek garnizonowy oraz przemysłowy. Podczas I wojny światowej, w 1914 roku, w pobliżu miasta doszło do dużej bitwy pomiędzy wojskami rosyjskimi i niemieckimi. Część zabudowy uległa zniszczeniu, jednak dość szybko nastąpiła odbudowa. W 1930 roku w mieście otwarto wyższą szkołę inżynieryjną. 16 października 1944 roku, w wyniku bombardowania lotnictwa sowieckiego, zniszczone zostało śródmieście. Wobec zbliżających się wojsk radzieckich rozpoczęto ewakuację ludności miasta, 21 stycznia 1945 roku, po zaciętych walkach, miasto zostało zdobyte przez oddziały 3. Frontu Białoruskiego. Po wojnie miasto przypadło ZSRR. W roku 1946 jego nazwę zmieniono na Gusiew, na pamiątkę Bohatera Związku Radzieckiego, Siergieja Iwanowicza Gusiewa, zastępcy dowódcy batalionu ds. politycznych, który poległ 18 stycznia 1945 podczas walk o miasto (utonął wraz z czołgiem w rzece). Obecnie Gusiew jest siedzibą powiatu, ośrodkiem przemysłu elektrotechnicznego.

  4. 4
    +7
    ~ TUBYLEC
    Poniedziałek, 21.02

    celybut, Ahaaa! Dobra, to ja już spadam!

  5. 5
    --4
    ~ stary
    Poniedziałek, 21.02

    skoro Olsztyn nie ma warunków do lądowania tej maszyny a my mamy to dac go nam! oni jak pies ogrodnika,sami nie zjedzą a innym nie dadzą.

  6. 6
    --6
    ~ mieszkaniec Elbląga
    Wtorek, 22.02

    Jeszcze trochę to i ptaki olsztyn wytresuje by omijały Elbląg .ZOBACZYCIE.A wpisy tych pseudo Elblążan co tu się urodzili i nas opluwają należy omijać .SZKODA pisania.I tak pomału widać że wszystko jest robione by Elblągowi zabierać a olsztynowi dawać.

  7. 7
    --1
    ~ .
    Wtorek, 22.02

    tak bardzo współczuje.

  8. 8
    +2
    ~ ale jaja
    Wtorek, 22.02

    Komentarz zablokowany z powodu naruszenia regulaminu!

  9. 9
    +1
    ~ .
    Wtorek, 22.02

    afera dotyczy Po Białegostoku, czytaj żeby nie pisali biedny i nie" umi czytać"

  10. 10
    --2
    ~ aktyw1981
    Wtorek, 22.02

    do Kolegi Zaciekawionego - Kolego Jeżeli interesuje cię 10 dziedzin z powojennego Elbląga to nawet nie powinieneś pytać bo sam wystawiasz sobie opinie jakim to jesteś Elblążaninem. wspomnę tylko o dawnym Zamech gdzie Olszty ze swoimi gumofilami nawet nie raczkował, port morski który co prawda wojna zniszczyła, dziedzina sportowa Sromil błąkał sie gdzieś po wiejskich podwórkach jak my gośiliśmy 12 tyś kibiców na stadionie przy Agrykola na meczach drugiej ligi i w Pucharze Polski. Zakończe nawet na śmiesznych Tramwajach których Srolsztyn do dzisiaj niema. Nie jestem historykiem ale wiem że kiedy Powojenny Elbląg Przeżywał Bum to Olsztyn był jeszcze śmieszną zaściankową mieściną, gdzie ze wsząt było daleko i nie podrodze. Ale skoro jesteś z Elbląga to i tak cię pozdrawiam, bo mimo wszystko jak byś nie miał sentymentu do swojego Miasta to byś tutaj nie wchodził. P.S. Ja też skończyłem studia tylko że w Elblągu i z pracą nie miałem problemu, mimo że nie pracuje w elbląskiej firmie to nie wyprowadziłem się z Mojego Miasta, a jak mam ochotę na wizytę w aglomeracji to do Trójmiasta ma 0,5 h drogi.

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96547913551331