Poniedziałek, 20.01.2025, Imieniny: Fabian, Sebastian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama

Podstrony / Ryszard Rynkowski

Ryszard Rynkowski

Jedzie pociąg z daleka,

Na nikogo nie czeka,

Konduktorze łaskawy,

Byle nie do Warszawy!

Któż z nas nie zna przebojowego refrenu "Zwierzeń Ryśka". Ten festiwalowy, dyskotekowy, weselny i studniówkowy szlagier podbił serca młodych i starszych słuchaczy. Jego los podzieliły także refleksyjne utwory ("Szczęśliwej drogi, już czas" oraz "Wypijmy za błędy") które znalazły stałe miejsce w kanonie polskiej piosenki estradowej. Melodyjna kompozycja, mądry tekst i charakterystyczna chrypka wokalisty – to tylko część przepisu na przebój. Całą tajemnicę bez wątpienia posiadł Ryszard Rynkowski. Elblążanom wypada pamiętać, że to właśnie w ich mieście Rynkowski stawiał pierwsze kroki na scenie. Młody Rysiek uczył się gry na pianinie w Państwowej Szkole Muzycznej. Doskonalił swój talent, grając w amatorskich zespołach elbląskich. W liceum prowadził kabaret, który w 1968 roku na Przeglądzie Zespołów Szkolnych Polski Północnej zdobył II nagrodę. Naukę na wyższej uczelni artysta kontynuował w Olsztynie na Wydziale Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej. W czasie studiów odnosił kolejne sukcesy na scenie. W 1972 roku wraz z grupą El podbił serca olsztyńskiej publiczności V Festiwalu Kultury Studenckiej. Jako laureat imprezy wziął udział w warsztatach jazzowych w Chodzieży. Wtedy nikt już nie miał wątpliwości, że przeznaczeniem Rynkowskiego jest muzyka i śpiew.

W 1973 roku – wbrew powiedzeniu: „Konduktorze łaskawy, byle nie do Warszawy!” – artysta przenosi się do stolicy. Nawiązuje współpracę z Operetką Warszawską oraz Teatrem na Targówku. Dla potrzeb tej sceny zaczyna komponować. Z tego okresu pochodzi piosenka do słów Kreczmara "W tańcu zaczyna się miłość" w wykonaniu Waldemara Koconia. To pierwsza kompozycja Rynkowskiego, która utrwalona została na płycie.

Wkrótce potem zdolny elblążanin rozpoczyna karierę pianisty w zespole Gramie. Do zestawu kompozytor, pianista należy dodać jeszcze jedną umiejętność: piosenkarz. Wokalne zdolności Rynkowski udowodnił podczas ośmioletniej współpracy z grupą VOX. Wtedy to napisał m.in. piosenkę "Masz w oczach nieba dwa", która zajęła trzecie miejsce na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 1979. Inny znany przebój pochodzący z tego okresu to "Bananowy song", który nagrodzono Brązową Lirą na festiwalu w Bratysławie w 1980 roku. Kiedy siedem lat później Rynkowski rozstał się z zespołem, wielu fanów martwiło się losem jego dalszej kariery. Niepotrzebnie! Muzyk odnosił kolejne wielkie sukcesy jako solista. Piosenką "Wypijmy za błędy" wygrywa opolski festiwal w 1989 r. Laury w Opolu artysta będzie zdobywać wielokrotnie w kolejnych festiwalowych odsłonach – w 1990 ("Szczęśliwej drogi, już czas"), 1994 ("Mrok") i 1999 roku ("Ten sam klucz"). Ale nie tylko opolska publiczność doceniła Rynkowskiego. Artysta wygrywa także konkurs kompozytorski zorganizowany przez Hiszpański Czerwony Krzyż (1991) oraz festiwal w Cesme – Turcja (1992).

W roku 1997, czyli pięć lat po ukazaniu się solowej płyty, ukazuje się nowy krążek Rynkowskiego pt.: "Jawa". Po roku płyta doczekała się reedycji w wzbogacona wersji o utwór: "Życie jest nowelą" – dobrze znany wszystkim miłośnikom serialu „Klan”. Wkrótce w ramach serii Złota kolekcja Pomaton EMI wyda płytę z największymi przebojami Ryszarda Rynkowskiego - "Inny nie będę". Kolejne płyty artysty zyskują status złotej płyty w ciągu jednego tylko miesiąca. Tak było z krążkiem "Dary losu" (2000), z którego pochodzą znane wszystkim przeboje: "Dziewczyny lubią brąz" oraz "Ten sam klucz". Nie wolno zapominać, że sukces tych płyt to również zasługa współpracowników i przyjaciół Rynkowskiego, m.in. Jacka Cygana – autora tekstów. Hitem okazała się również ostatnio wydana płyta Ten typ tak ma.

Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.063751935958862