Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KORONAWIRUS

Od poniedziałku uczniowie szkół średnich przechodzą na nauczanie hybrydowe. Elbląskie placówki są na to gotowe?

19.10.2020, 07:00:48 Rozmiar tekstu: A A A
Od poniedziałku uczniowie szkół średnich przechodzą na nauczanie hybrydowe. Elbląskie placówki są na to gotowe?

Blisko 6 tysięcy uczniów elbląskich szkół średnich, podobnie jak i ich koleżanki oraz koledzy z żółtej strefy w całym kraju, od poniedziałku (19 października) przechodzi na nauczanie hybrydowe. Wytyczne w tej sprawie Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło w piątek po południu. Dyrektorzy liceów, techników i zawodówek mają więc tak naprawdę weekend, aby przygotować się do przejścia na nowy system. Jak podkreślają, będzie to kolejne trudne zadanie, z którym przyjdzie im się zmierzyć.

Od soboty (17 października) w całym kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. W strefie żółtej, czyli również w Elblągu, oznacza to m.in. zmianę systemu nauczania dla szkół średnich. Od poniedziałku licea, technika i szkoły branżowe przechodzą na nauczanie hybrydowe, w trybie ok. 50 proc./50 proc. Oznacza to, że co najmniej połowa uczniów z danej szkoły będzie miała zajęcia stacjonarnie w szkole, a pozostali zdalnie. Jak wyjaśnia MEN, to zadaniem dyrektora szkoły będzie wdrożenie odpowiednich procedur wprowadzających oraz poinformowanie całej społeczności szkolnej o przyjętym systemie kształcenia hybrydowego. Nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w tej sprawie opublikowana została w Dzienniku Ustaw w piątek wieczorem. Dyrektorzy mają więc niewiele czasu na przestawienie się na nową formę nauczania.

W tej chwili tylko pan premier zapowiedział zmianę. Nie ma rozporządzenia. Myślę jednak, że jesteśmy do tego przygotowani. W tej chwili taki system funkcjonuje już np. w Szkole Podstawowej nr 16, tam klasy IV-VIII mają nauczanie zdalne, a klasy I - III stacjonarne. Teraz jednak jest za wcześnie, aby mówić o tym, jak konkretnie będzie funkcjonowało nauczanie hybrydowe w elbląskich szkołach średni. W poniedziałek na pewno będziemy mieli więcej informacji na ten temat

- mówiła w piątek przed południem Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Dyrektorzy mają jednak sporo obaw związanych z przejściem na hybrydowy systemem nauczania. Jak podkreślają to dla większości z nich nowość, a takie funkcjonowanie szkół mimo wszystko znacznie różni się od tego, z czym do czynienia mieli w ubiegłym roku szkolny, czyli nauczaniem zdalnym.

Nie mamy konkretnych wytycznych, jak dokładnie takie nauczanie hybrydowe ma wyglądać. W naszej szkole chcemy więc prowadzić system rotacyjny. Co tydzień klasy uczęszczające do szkoły i mające lekcje zdalnie będą się zamieniały miejscami. Do zdalnego nauczania jesteśmy przygotowani. Hybrydowe jest zdecydowanie trudniejsze do przygotowania, chociażby dlatego, że łącze internetowe w szkole będzie mocno przeciążone. Realizacja tylu lekcji z jednego miejsca to będzie ogromne wyzwanie

- przynaje Agnieszka Jurewicz, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Elblągu.

W Elblągu 6 tys. uczniów kształci się w szkołach ponadpodstawowych. Od poniedziałku niemal połowa z nich pozostanie w domu i będzie miała lekcje online. Warto jednak dodać, że są również wyjątki od nowych zasad. Nauczanie stacjonarne pozostaje w szkołach ponadpodstawowych w następujących placówkach: specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, szkołach specjalnych samodzielnych lub funkcjonujących w zespołach. W szkołach tych młodzież ma zapewnioną naukę, wychowanie, a także prowadzone są zajęcia o charakterze specjalistycznym, terapeutycznym, rewalidacyjnym. Ograniczeniem nie będą także objęci młodociani pracownicy będący uczniami branżowej szkoły I stopnia w zakresie zajęć praktycznych u pracodawców. Będą oni realizować zajęcia praktyczne, o ile u pracodawcy nie wystąpią zdarzenia zagrażające ich zdrowiu.

Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor będzie zobowiązany do zorganizowania im nauczania stacjonarnego lub zdalnego w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole). W przypadku szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe zajęcia praktyczne w strefie żółtej i czerwonej będą prowadzone co do zasady stacjonarnie, w tym u pracodawców. Jeżeli z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji części zajęć zdalnie, wówczas szkoła lub placówka będzie mogła te zajęcia prowadzić z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Praktyki zawodowe w strefie czerwonej realizowane będą stacjonarnie lub w formie projektu edukacyjnego albo wirtualnego przedsiębiorstwa. W strefie żółtej praktyki zawodowe będą odbywać się stacjonarnie – o ile u pracodawcy nie wystąpią zdarzenia zagrażające zdrowiu uczniów

- wyjaśnia MEN.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ rodzic589
    Poniedziałek, 19.10

    Jestem zdania ze szkoły podstawowe tez powinny przejść na hybrydową formę nauczania, czy rząd czeka aż covid rozejdzie się po wszystkich podstawówkach i sanepid za nich załatwi sprawę

  2. 2
    +5
    ~ Trzecia wojna światowa
    Poniedziałek, 19.10

    Powinno być wszędzie zdalne przez kolejne 2-3 miesiące !!! Bo inaczej domy dziecka sierotami się zapełnia !!!

  3. 3
    --4
    ~ rodzic licealisty
    Poniedziałek, 19.10

    Co to za system hybrydowy kiedy cała klasa i tak przychodzi do szkoły? Chodziło o zmniejszenie grup i ograniczenie kontaktu w ramach poszczególnych klas a nie w całej szkole, bo tam uczniowie mieli się nie stykać ze sobą (różne godziny rozpoczęcia lekcji, niewychodzenie na przerwy, itd). A tak to jest system hybrydowy TYLKO dla nauczycieli, bo oni owszem ograniczyli kontakt z uczniami o połowę. Ale dla uczniów nic się nie zmieniło... a przepraszam zmieniło się: dzieciaki przez tydzień będą siedzieć w domu na zdalnej i uczą się przy komputerach, a w kolejny tydzień przyjdą do szkoły, gdzie nauczyciele nadrabią z odpytywaniem, klasówkami, kartkówkami. (już im to zapowiedziano) Brawo nauczyciele! Tylko gdzie w tym wszystkim dobro, bezpieczeństwo i rozwój dzieci?

  4. 4
    +8
    ~ ?
    Poniedziałek, 19.10

    A co z podstawówkami? Tam największy syf i zagrożenie. Rodzice nadal wysyłają chore dzieci do szkoły. Nie informują o kwarantannie

  5. 5
    +9
    ~ fotograf
    Poniedziałek, 19.10

    A gdzie zrobiono takie pokazowe zdjęcie ? W szkole na co dzień uczniowie siedzą w podwójnych ławkach, obok siebie, i tak 30 osób stłoczonych na 40 m kw. Oczywiście bez maseczek. A teraz również na przerwie w klasie aby nie było tłoku na korytarzach. Kiedy ma być przewietrzona i zdezynfekowana klasa ?

  6. 6
    +5
    ~ Gosza
    Poniedziałek, 19.10

    Pani z tej edukacji z miasta to bierze za co pieniądze, za oszczędności w szkołach, czy za to, żeby ten system wdrażać z dyrektorami, a nie znowu wszystko spada na szkoły, bo paniusia zapewne nawet nie orientuje się co się dzieje w podległych jej szkołach, czy chociaż jakąś informację szkoły z urzędu otrzymały, chyba nie, ale o nie wypłacaniu świadczeń, to i owszem szybciutko. Nic tylko standaryzacja!!!!!

  7. 7
    +3
    ~ vcza
    Poniedziałek, 19.10

    Rozporządzenie o hybrydowym nauczaniu było już opublikowane w piątek przed południem!

  8. 8
    +2
    ~ Weryfikator
    Poniedziałek, 19.10

    Komentarza dyrektor DEiS nie należy traktować poważnie. Urzędnicy z UM w E-gu oderwani są od rzeczywistości. Nie zorganizowano nawet jednego, zdalnego spotkania z dyrektorami placówek oświatowych w E-gu. Scedowano całą organizację nauki, wychowania czy opieki na dyrektorów. Jedyne w czym samorząd elbląski był/jest aktywny, to w przysyłaniu tabelek do wypełnienia w różnych konfiguracjach. W Elblągu, władze samorządowe, jako jedne z nielicznych, zdecydowały dokonać drastycznych cięć etatów administracji i obsługi w dobie COVID-19. Co zaskutkowała tym, że w placówkach nie ma rąk do pracy. A te, które zostały na placu boju są wykorzystywane- to pachnie mobingiem!

  9. 9
    +3
    ~ do~ Weryfikator
    Wtorek, 20.10

    Tej dyrektor z um nikt poważnie nie traktuje, brak kompetencji chyba nie jest usprawiedliwieniem?

  10. 10
    +2
    ~ nauczyciel
    Wtorek, 20.10

    Pani Nataszo (autorko artykułu), nie ma czegoś takiego jak "zawodówka". Są szkoły branżowe, więc jeśli już, to "branżówka".

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.96072196960449