Piątek, 22.11.2024, Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYWIADY

Andrzej Kuliński, prezes EPEC: Obecna umowa z EKO skutecznie zabezpiecza miasto

04.07.2021, 19:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Andrzej Kuliński, prezes EPEC: Obecna umowa z EKO skutecznie zabezpiecza miasto
Fot. Adrian Sajko

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (EPEC) i Energa Kogeneracja (EKO), po długich negocjacjach, doszły do porozumienia i w ubiegłym roku podpisały nową umowę sprzedaży ciepła wytwarzanego przez EKO. O tym, czy w umowie jest coś, czego nie udało się EPEC-owi wynegocjować oraz o tym, na jakim etapie jest budowa nowej miejskiej elektrociepłowni,  opowiedział w rozmowie dla info.elblag.pl prezes EPEC-u Andrzej Kuliński.



Jakie korzyści daje Miastu umowa EPEC-u z EKO?


Wynegocjowaliśmy i podpisaliśmy umowę korzystną dla miasta. Korzystną, bo stabilizującą sytuację. Jednocześnie umowa ta umożliwia bezpieczne, bo w stabilnych warunkach -  zaplanowanie i budowę nowego źródła, co teraz jest realizowane. Przypomnę, że w umowie zapisane są nawet kary dla EKO, gdyby Energa nie realizowała inwestycji. Umowa jest jawna, można to sprawdzić. EPEC zabiegał też i naciskał na wypracowanie i podpisanie umowy z EKO, która uniemożliwiłaby w przyszłości działania EKO podobne do tych, jakie wydarzyły się na przełomie 2019 i 2020 roku: mam tu na myśli straszenie ewentualnym wstrzymaniem dostaw ciepła. Obecna umowa skutecznie zabezpiecza miasto przed takimi sytuacjami.


Czy w umowie jest coś czego nie udało się EPEC-owi wynegocjować? Coś, co by Pan najchętniej zmienił, gdyby było to możliwe.


Rzecz, o którą warto by umowę poszerzyć, to twardy zapis o wspólnym promowaniu przyłączeń do sieci i promowaniu korzystania z ciepła sieciowego oraz ciepłej wody z sieci. Na zwiększeniu sprzedaży ciepła i ciepłej wody  korzystają obie firmy, przy czym Energa Kogeneracja korzysta dodatkowo, bo produkując więcej ciepła, produkuje także energię elektryczną. A tymczasem przyłączenia promujemy teraz sami - skutecznie, lecz samotnie. Rozmowy trwają, mam nadzieję na ich przyspieszenie i skonkretyzowanie.


Miejska elektrociepłownia ma powstać do 2025 r. przy ul. Dojazdowej. Do końca 2021 r. planowano zakończyć studium wykonalności i uzyskanie decyzji środowiskowej. Na jakim jest to etapie?


Tak, idziemy zgodnie z harmonogramem. Będzie to źródło kogeneracyjne, to znaczy produkujące ciepło i energię elektryczną. Jego szacowana moc to ok 14 MW mocy cieplnej, i ok. 13 MW mocy elektrycznej. Oczywiście po realizacji nowego źródła nadal będziemy dostarczać do miejskiej sieci ciepłowniczej 40 MW mocy cieplnej łącznie. Całość projektu rozpisana jest na 5 części - do 2025 roku. Składają się na to prace przygotowawcze, obejmujące: studium wykonalności i różnego rodzaju badania przygotowujące projekt do uzyskania decyzji środowiskowej i innych decyzji administracyjnych, a także wystąpienia o finansowanie, decyzje administracyjne - pozwolenia, związane z tym opracowanie projektów budowlanych, a także przetargi na wykonawstwo oraz realizację opracowań projektów wykonawczych, realizację budowy, rozruch i oddanie do eksploatacji. Teraz jesteśmy w etapie pierwszym - czyli jesteśmy w trakcie odbioru studium wykonalności, ale dopinamy też formalności związane z dostawami gazu.


Jakie będą kolejne prace przygotowawcze?


W tym roku chcemy jeszcze zakończyć prace nad dokumentacją środowiskową i uzyskać stosowną decyzję, uruchomić prace nad projektami budowlanymi i przygotować wnioski o dofinansowanie czy dokumentację przetargową. Oczywiście wszystkie działania będą prowadzone po zatwierdzeniu przez organy spółki - Radę Nadzorczą i Prezydenta Miasta jako właściciela.


Jakie korzyści dla elblążan przyniesie wybudowanie elektrociepłowni przy ul. Dojazdowej? Jaką będzie ona pełnić rolę?


Podstawową korzyścią  jest stabilizacyjna  rola dla cen ciepła w przyszłości. Nowe miejskie źródła kogeneracyjne, będzie wspomagało produkcję ciepła, a jednocześnie będzie produkowało energię elektryczną. Drugim ważnym aspektem jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła w okresie letnim. Mamy przykład z lata zeszłego roku, gdy Ciepłownia przy ul. Dojazdowej zasilała całe miasto w ciepło.


W planach EPEC-u jest budowa farmy fotowoltaicznej. Czemu ma ona służyć?


Jest to otwarcie nowego biznesu dla EPEC - dodatkowych przychodów dla Spółki oraz - co także ważne - wsparcie regionu i Polski w zwiększeniu udziału zielonych źródeł energii elektrycznej. Z jednej strony oznacza to możliwość pozyskania dodatkowych środków ze sprzedaży zielonej energii elektrycznej, z drugiej strony możliwość wykorzystania tej energii na potrzeby własne poprzez sieć elektroenergetyczna i zasilania własnej infrastruktury ciepłowniczej np. węzłów cieplnych. Planujemy wybudować farmę fotowoltaicznej na powierzchni prawie 4 ha, o mocy 2 MWp - to jest taka moc jaką EPEC obecnie potrzebuje do zasilenia infrastruktury własnej.


Od 17 czerwca br. EKO podniosło ceny wyprodukowanego przez siebie ciepła o 20 proc. Przypomnijmy, że EKO dostarcza 80 proc. ciepła w naszym mieście. Jak wpłynęło to na Wasze ceny?


Podwyżka cen ciepła jest wynikiem decyzji Energi Kogeneracji, która wystąpiła do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zgodę na wzrost cen sprzedawanego nam ciepła. Ten zgodził się, bo ceny uprawnień do emisji CO2 idą mocno w górę. Przedsiębiorstwo energetyczne, które zużywa paliwa, takie jak węgiel, gaz czy olej opałowy w źródłach ciepła, lub energii elektrycznej o mocy powyżej 20 MW w paliwie, musi je kupować w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. To element unijnej polityki skłaniania państw członkowskich do transformacji energetyki. Jako EPEC staramy się minimalizować wpływ podwyżki ceny EKO, której będziemy musieli zapłacić o 18 procent więcej.


Co jeszcze miało wpływ na podwyżki cen ciepła w Elblągu? Czy są one porównywalne do cen w innych miastach podobnej wielkości?


Ceny rosną nie tylko w Elblągu. Podwyżki cen ciepła odnotowujemy w całej Polsce, podobnie jak ceny energii elektrycznej. Wśród 52 miast Północno-zachodniej Polski, w których badane są ceny ciepła, plasujemy się w połowie stawki, co obrazuje nasza starania o utrzymanie cen w ryzach. Droższe ciepło mają m.in. mieszkańcy Słupska, Koszalina, Torunia, Szczecina, Gdańska czy Grudziądza. Równie ważne, choć rzadziej akcentowane niż ceny ciepła - są stabilność dostaw i stała dbałość o rozwój sieci. Brak ciepła lub trudności w jego dostawie są zauważalne natychmiast i bardzo dolegliwe. Dlatego tak istotne jest podejście długofalowe. Stąd w EPEC kładziemy ogromny nacisk na przyszłość i rozwój firmy - nowe źródło, przyłączenia do sieci, usługi - wszystko, co pomoże uspokoić ceny i rozwijać firmę, by dostarczała stabilnie ciepło i usługi dobrej jakości w korzystnej dla odbiorców cenie.

Dziękuję za rozmowę.

 

 

 

Z Andrzejem Kulińskim rozmawiała

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 16

%81.2 %18.8


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +17
    ~ Fan Gargamela
    Poniedziałek, 05.07

    Jakże podobny do Łukaszka...

  2. 2
    +14
    ~ Bo nikt nie wie po co jest ten miś
    Poniedziałek, 05.07

    Ale posadka calkiem niezła ,można, można, choć umiejętności na miarę Elbląga nie Trojmiasta i jest sukces

  3. 3
    +17
    ~ Szef wszystkich szefów
    Poniedziałek, 05.07

    Mamy ciepło, mamy podwyżki ,jest uśmiech ,psy szczekają karawana idzie dalej więc oglaszamy sukces

  4. 4
    +18
    ~ HEJTER
    Poniedziałek, 05.07

    Panie prezesie w takim tempie budowy ciepłowni miejskiej to życia mało. W 2025 r będzie już nowy prezydent a pan prezesem już nie będzie. To kolejna nie spełniona obietnica i tyle.

  5. 5
    +15
    ~ Waclaw Jarząbek
    Poniedziałek, 05.07

    Łubudu,łubudubu niech zyje nam prezes naszego klubu, to mowilem ja Waclaw Jarząbek

  6. 6
    +14
    ~ jego "słowo honoru"
    Poniedziałek, 05.07

    Prawdę usuwamy? Wystarczy sprostować że to nieprawda albo nie oszukiwać. "Redakcja" wie komu służy i skąd dostaje kasę, więc cenzurę ma we krwi. tego nawet obrzydły rząd jeszcze nie czyni..

  7. 7
    +16
    ~ Ukrop
    Poniedziałek, 05.07

    Panie Prezesie, niech Pan przedstawi wysokość względnych strat ciepła ( w %) za lata 2018-2020 ( to Pana "zarządzanie") z przeliczeniem na miliony straconych w ten sposób złotych. 60 mln przeznaczonych na modernizację sieci miało te straty znacznie ograniczyć. I z tej, i tamtej strony, efektywności brak. Mieszkańcy płacą. I jeszcze , kto fizycznie poniesie koszty wielu "modeli" ciepłowniczych wrzuconych do kosza? Bo przecież ciepłowni nie zbudowaliście, a teraz idziecie tą samą drogą. Niedługo wybory.

  8. 8
    +8
    ~ kwadratura koła
    Poniedziałek, 05.07

    toć prezydent miał cenę obniżyć a nie podnieść

  9. 9
    +9
    ~ Normalny smutek
    Poniedziałek, 05.07

    co stało się z redakcją? Usuwacie dane o ilości dyrektorów w EPEC i w EPWiK. Litości! Nic dziwnego, że te dyrdymały nikogo nie ruszają.

  10. 10
    0
    ~ emir
    Czwartek, 04.11

    to ten co ma tu i tam te panie ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0775539875031