W ciągu najbliższych pięciu lat w Elblągu ma zostać wybudowana nowa miejska elektrociepłownia wraz z magazynem ciepła i farmą fotowoltaiczną. Inwestycja pochłonie około 70 mln zł. Pierwszym krokiem w kierunku jej realizacji jest umowa, którą dziś (17 lutego) Elbląskiego Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej podpisało z Krajową Agencją Poszanowania Energii.
Umowa dotyczy dofinansowania 70 proc. kosztów dokumentacji dla inwestycji. - Współpraca z KAPE to pierwszy krok w realizacji naszej strategii na lata 2021 -2025. Celem tej współpracy jest postawienie w Elblągu źródła ciepła skojarzonego z produkcją energii elektrycznej. Dodatkowo efektem tych prac będzie również budowa magazynu ciepła i farmy fotowoltaicznej. To jest nasza wizja zielonego Elbląga - podkreślił Andrzej Kuliński, prezes EPEC, podczas konferencji, która poprzedziła podpisanie umowy.
Chcemy, aby mieszkańcy mieli nie tylko bezpieczeństwo energetyczne w zakresie dostaw ciepła. W dalszej perspektywie będziemy chcieli zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne również w zakresie energii elektrycznej. Na to pozwoli właśnie fotowoltaika i magazyn
- mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
Koszt budowy nowej miejskiej elektrociepłowni przy ul. Dojazdowej wstępnie oszacowano na ok. 70 mln zł. Inwestycja zostać zrealizowana w ciągu najbliższych pięciu lat.
Myślę, że do połowy roku powinniśmy mieć studium wykonalności, a do końca roku dokumentację środowiskową. Na przełomie 2021/2022 będziemy występować z wnioskami o dofinansowanie. Zakładamy zakończenie budowy farmy fotowoltaicznej w 2023 roku, a nowej jednostki na 2025 rok. Jeśli chodzi o farmę fotowoltaiczną to prowadzimy rozmowy z miastem o udostępnienie terenów na Terkawce
- dodał prezes EPEC.
Wiceprezydent Nowak podczas konferencji odniósł się również do tego, jak wielomilionowa inwestycja przełoży się na ceny ciepła w Elblągu. - Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, ile będzie kosztowało ciepło za rok, a tym bardziej za 5 lat. Jednak zrobiliśmy analizę i symulację i możemy powiedzieć, że to ciepło z nowych źródeł energii na pewno będzie tańsze, niż gdybyśmy je produkowali na tych urządzeniach, które mamy w tej chwili. To możemy zagwarantować i udowodnić - przekonywał.
Podpisanie umowy między EPEC i KAPE odbyło się dziś, 17 lutego, w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Systemy ciepłownicze, które są elementem dużych grup energetycznych, podmiotów zintegrowanych pionowo, mają zupełnie inne możliwości pozyskiwania kapitału i transformacji ciepłownictwa. Chcemy, aby wsparcie i możliwości transformacji tego sektora dotarło również do każdego zakątka Polski, do każdego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej. Cieszę się z tego, że przechodzimy na nowe możliwości, nowe kierunki. Odchodzimy od systemu, który produkuje jeden towar, czyli tylko wyłącznie ciepło z węgla. Teraz dzięki preferowanej technologii odwróci się filozofia. Ciepło będzie swojego rodzaju produktem ubocznym przy produkcji energii elektrycznej, a energia elektryczna będzie głównym źródłem przychodów tego przedsiębiorstwa
- powiedział Piotr Sprzączak, dyrektor w Departamencie Ciepłownictwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Wygląda poważnie ale brzmi śmiesznie, wizjonerzy utopii po emblosku ,
Niedźwiedź biega w kniei a oni licytują jego futro. Znowu nocnik z zapachem "robimy". Kto poważny tak postępuje? Kto ogłasza że zaczyna myśleć o kolejnej "dokumentacji" ale nawet na to nie ma forsy? Żałosne kadry Witolda pod wodzą Nowaka. Chłopcy - kupcie długie spodnie, zawstydźcie się i zacznijcie pracować. Afera z Energą niczego was nie nauczyła. To wasza codzienna praca a nie hucpa "my opracowujemy". Gdyby to ogłosili motorniczowie tramwajów, to ok. Wkrótce pracownicy Rubna zrobią naradę na temat jakości whyna dzięki ich węchowi. Pojawił się kumpel który wykona "opracowanie" - wyjmie z szafy w UM, zmieni daty i skasuje miliony. Rzeczpospolita ... . A w liceum byli olimpijczykami i tyle po nich zostało. I tylko elektoratu nie żal! Nie wstydzicie się swoich dzieci !
Owszem ma ale bardzo krótkowzroczną wizję hahha,
I kto kupi to bajdurzenie - już raz była obietnica ciepło 20% tańsze. Już nie obowiązuje - za chwile przyjdą rachunki i o ile będzie droższe - 10,15, 20 %? Co wy panowie bierzecie, co zażywacie, że macie takie baranie pomysły - fotowoltanika na terenach inwestycyjnych??? Całe hektary odłogów leżą na wysoczyźnie i porastają samosiejkami ma południowych stokach !!! Wam kury na siku wyprowadzać jak mówił Piłsudski a nie ciepłem się zajmować!!!
Tylko należy dziękować posłowi Leonardowi Krasulskiemu za wsparcie tematu , tak waznego dla Elbląga
Wróblewski i Nowak tak dbają o miasto jak przy sprzedaży Zdroju i PIS z rzekomej opozycji nic z tym nie zrobi. O take Polskie walczylim pecz z komuna która dławiła "biznes"
Terkawka miała być na inwestycje zewnętrzne a nie zmarnowanie...
~emerytka - I Loniek coś powiedział? Nagranie było by miejskimi relikwiami.
Tymczasem w Szwecji, Teksasie zielona energia okazała się nieskuteczna przy trochę cięższej zimie. Miliony ludzi bez prądu, ogrzewania. Tysiącami zaczęli udawać się do hipermarketów aby się ogrzać. Latem, w Californi z powodu rekordowego zapotrzebowania na energię to samo... Ale kto by tam się tym interesował. Jak ludzie zapłacą to zaczną szukać informacji.
A ja tez mam wizje,ze eko-ekonomiczne nowosci zmniejszajace koszty produkcji dla EPECu zwiekszaja dziwnym cudem koszty zuzycia odbiorcow ciepla.A co najciekawsze ,za chwile koszty przesylu i samego faktu posiadania podlaczenia do sieci beda wieksze od faktycznie zuzytego produktu.Zlodziejska banda cwaniaczkow