Internet of Things (IoT), czyli Internet Rzeczy to koncepcja, w ramach której różne urządzenia elektroniczne mogą komunikować się ze sobą nawzajem i wymieniać dane bez ingerencji człowieka. Systemy funkcjonujące w ramach tego pomysłu możemy zaobserwować w naszym otoczeniu już dziś, dlatego kadra Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu dba o to, by treści na ten temat nie zabrakło w ofercie edukacyjnej dla przyszłych studentów uczelni.
Urządzenia Internetu Rzeczy – różnorodne wsparcie dla człowieka
Pojęcie smart home nie brzmi dziś już jak pieśń przyszłości. Głosowo sterujemy sprzętami elektronicznymi, takimi jak telewizory czy odkurzacze. Poza tym, nasze rzeczy coraz częściej bywają ze sobą ściśle połączone – zegarki, opaski treningowe, samochody, a nawet lodówki mogą być obsługiwane z poziomu różnych urządzeń, na przykład smartfonów.
Przewiduje się, że koncepcja Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje nie tylko naszą codzienność, ale i różne gałęzie gospodarki – produkcję (na przykład żywności), energetykę, czy nawet, mające wpływ na funkcjonowanie nowoczesnych miast, zarządzanie odpadami.
Wobec tego na rynku pracy będą poszukiwane osoby, które posiadają umiejętności bezpiecznego podłączania i zarządzania urządzeniami w ramach Internetu Rzeczy. Praktyczną wiedzę w tym zakresie będą mogli już wkrótce zdobywać studenci na jednej z elbląskich uczelni.
Nauka w pracowni Internetu Rzeczy – ogromne możliwości przed studentami ANS w Elblągu
Już niedługo studenci Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu będą rozwijali swoje umiejętności w laboratoriach: dronów i modelowania 3D, pracowniach: Internetu rzeczy, eksperymentów z materiałami, robotyki i mechatroniki, programowania urządzeń mobilnych.
W ramach projektu „Centrum Kompetencji Społecznych” w budynku przy Al. Grunwaldzkiej 137 powstaną specjalistyczne laboratoria i pracownie, dzięki którym studenci będą brali udział w praktycznych zajęciach, przygotowujących ich do obejmowania profesjonalnych stanowisk w organizacjach wykorzystujących nowoczesną technologię.
Specjalistyczne laboratoria będą m.in. wykorzystywane podczas zajęć na kierunkach Informatyka oraz Mechanika i budowa maszyn. Uczelnia odpowiadając na potrzeby rynku pracy stworzyła nowoczesne specjalności: modelowanie 3D oraz modelowanie 3D w zastosowaniach medycznych, prototypowaniu i mediach interaktywnych.
Pełna oferta edukacyjna Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.
Artykuł dotyczy projektu pt.: „Centrum Kompetencji Społecznych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu" realizowanego w ramach Osi priorytetowej 9 – „Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych", Działania 9.3 – „Inwestycje w edukację, umiejętności i uczenie się przez całe życie poprzez rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej", Poddziałania 9.3.2 – „Infrastruktura dydaktyczna szkół wyższych" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.