Widok rowerzystów jest na polskich drogach coraz bardziej powszechny, co należy uznać za bardzo dobrą wiadomość. Trzeba jednak pamiętać, że obok pieszych to właśnie rowerzyści stanowią grupę uczestników ruchu drogowego, która jest najbardziej narażona na wypadki. Dobre oznakowanie, kask, uważna jazda i ostrożność to podstawa, ale warto też pamiętać o ubezpieczeniu.
Czy ubezpieczenie roweru jest obowiązkowe?
Chociaż ochrona ubezpieczeniowa dla rowerzystów jest pod wieloma względami podobna do tej oferowanej kierowcom, jest pomiędzy nimi kilka zasadniczych różnic. Podstawowa to oczywiście fakt, że podczas gdy OC samochodu musi kupić każdy kierowca, żadne ubezpieczenie roweru nie jest obowiązkowe. Co nie znaczy, że nie powinieneś go mieć.
Dzięki ubezpieczeniu OC, casco, NNW lub assistance rowerowemu:
- otrzymasz odszkodowanie, które pokryje koszt naprawy roweru po wypadku;
- ubezpieczyciel pokryje szkody osobowe i rzeczowe, jakie wyrządzisz osobom trzecim podczas jazdy rowerem;
- możesz liczyć na odszkodowanie po kradzieży roweru;
- dostaniesz rekompensatę po doznaniu trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas jazdy;
- ubezpieczyciel zwróci koszty zniszczonego lub skradzionego bagażu rowerowego;
- możesz otrzymać pomoc nawet na miejscu wypadku.
Korzyści jest mnóstwo, a że żadnego wypadku czy innych niefortunnych okoliczności nie da się przewidzieć, warto zabezpieczyć się na różne zdarzenia. Oczywiście polisa rowerowa o najszerszym zakresie ochrony to spory wydatek, ale pamiętaj, że możesz ją zawsze dopasować do własnych potrzeb, rezygnując z usług, które nie są Ci potrzebne. Wybór należy do Ciebie, nikt niczego nie narzuca.
Jakie ubezpieczenie roweru powinieneś wybrać?
Gdy możliwości jest dużo, zawsze pojawia się problem z wyborem. Jak zatem powinna wyglądać polisa rowerowa, która będzie chronić Cię w wystarczającym zakresie, a jednocześnie nie zapłacisz za nią zbyt dużo? Sprawdź ubezpieczenie roweru na Mubi, a będziesz mógł łatwo zdecydować, jaki rodzaj ochrony jest dla Ciebie odpowiedni.
- OC rowerzysty to ochrona, dzięki której nie będziesz musiał ponosić kosztów wyrządzonych przez Ciebie szkód. Jeżeli z Twojej winy dojdzie np. do zderzenia z innym rowerzystą lub pieszym, ubezpieczyciel pokryje ich straty za Ciebie.
- Casco roweru chroni z kolei bezpośrednio Twój sprzęt. W razie uszkodzenia Twojego roweru w wypadku, zniszczenia go przez wandali czy innego niefortunnego zdarzenia, otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli pokryć koszty naprawy.
- NNW rowerzysty to polisa, z której otrzymasz rekompensatę finansową za obrażenia poniesione podczas jazdy na rowerze. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na każdy etapie leczenia, np. podczas dłuższej hospitalizacji, przy trwałym uszczerbku na zdrowiu i rehabilitacji, a nawet pokryje koszty przekwalifikowania zawodowego, jeśli okaże się konieczne
- Assistance rowerowe może obejmować cały szereg usług, od pomocy przy pękniętej dętce, przez opiekę nad dziećmi w razie hospitalizacji opiekuna, po organizację rehabilitacji, leczenia czy wizyt pielęgniarki.
Ubezpieczenie roweru od kradzieży – co trzeba wiedzieć?
W ramach casco rowerowego możesz ubezpieczyć się także na wypadek kradzieży Twoich czterech kółek. Musisz jednak wiedzieć, że wypłata odszkodowania za takie zdarzenie jest obwarowana szeregiem warunków – może się zdarzyć, że nie tylko stracisz rower, ale też ubezpieczyciel odmówi wypłaty rekompensaty! Aby tego uniknąć:
- przechowuj rower w pomieszczeniu zamkniętym – w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziesz dokładny opis zabezpieczeń, których wymaga ubezpieczyciel;
- używaj właściwego rodzaju zabezpieczeń – samo trzymanie roweru w zamkniętym garażu może nic nie dać, jeśli do pomieszczenia łatwo się dostać, dlatego ubezpieczyciele zwykle wymagają zamka/kłódki wielozastawkowej, zamka elektrycznego itp.;
- nie ułatwiaj roboty złodziejowi – rażącym niedbalstwem może być np. przypięcie roweru solidnym łańcuchem do łatwej do przecięcia siatki;
- rozważnie korzystaj ze stojaków rowerowych – przypięcie roweru do nieprzytwierdzonego do ziemi stojaka lub umocowanie go za koło to dobry powód, żeby ubezpieczyciel odmówił odszkodowania za kradzież pojazdu.
Jeżeli podczas jazdy na rowerze wozisz ze sobą cenny bagaż, który chowasz w przymocowanych do pojazdu sakwach, musisz pamiętać, że nie są one objęte ubezpieczeniem roweru od kradzieży. Aby otrzymać odszkodowanie za uszkodzenie znajdującego się w sakwach sprzętu w razie wypadku, czy jego utratę w ramach rabunku, musisz kupić dodatkowe ubezpieczenie bagażu podróżnego. Nawet ono nic jednak nie da, jeżeli bagaż zostanie skradziony, gdy pozostawał bez opieki, np. gdy przypiąłeś rower do stojaka i wszedłeś do sklepu
– mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń Mubi.
Jeżeli o wszystko zadbasz, a rower mimo Twoich wysiłków i tak zostanie skradziony, będziesz mógł liczyć na odszkodowanie. Jak wysokie ono będzie? To zależy w głównej mierze od wartości roweru, na podstawie której jest obliczana suma ubezpieczenia od kradzieży. Im mniej kosztowny sprzęt, tym mniejsza rekompensata za jego utratę, dlatego zwrotu nawet pełnej kwoty mogą oczekiwać tylko właściciele nowych rowerów. Podobnie jak w przypadku samochodów, również jednoślady szybko tracą na wartości i po 3-4 latach od zakupu mogą być warte nawet o połowę mniej.