Środa, 4.12.2024, Imieniny: Barbara, Bernard, Krystian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

3 sposoby na upalne dni – sprawdź, jaki wentylator wybrać do mieszkania

27.05.2022, 14:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
3 sposoby na upalne dni – sprawdź, jaki wentylator wybrać do mieszkania

Przed nami najpiękniejszy, ale też najcieplejszy czas w roku. Kiedy nastaną upały, na pewno zaczniemy marzyć o sposobie na ochłodzenie się. Wentylator jest dokładnie tym, czego potrzebujemy. Lekki, poręczny, względnie tani, a przede wszystkim – skuteczny.


Jak działa wentylator?


Wentylator i klimatyzator to nazwy często stosowane zamiennie, choć z technicznego punktu widzenia jest to błąd. Co prawda i klimatyzator i wentylator ma za zadanie przynieść ulgę w upalny dzień, ale sposób działania jest skrajnie różny. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wentylator nie schładza powietrza. Włączenie go w pustym pokoju na kilka godzin „na zapas”, by zrobiło się chłodniej, nie przyniesie spodziewanego efektu. Odczuwalny przy włączonym wentylatorze chłód to nic innego jak wprowadzone w ruch powietrze. Chociaż jego temperatura nie zmienia się, to sam powiew działa chłodząco. Można więc powiedzieć, że wentylator ma działanie typu „tu i teraz”. Działa w ograniczonej przestrzeni i tylko wówczas, gdy jest włączony.


 
Jakie są typy wentylatorów?


Klasyczny wentylator przypomina wiatrak zamknięty w metalowym stelażu i ustawiony na nóżce. Tego typu wentylatory dzielą się na trzy rodzaje:


– wentylator biurkowy,
– wentylator pokojowy,
- wentylator kolumnowy.


Nazwy wbrew pozorom nie sugerują, gdzie dokładnie ustawić wentylator, ale na jaki zasięg możemy liczyć.
Wentylatory biurkowe mają niskie podstawy i mały zasięg. Można nazwać je osobistymi. Z reguły trafiają na biurka, by zapewnić komfort termiczny jednej lub dwóm osobom. Średnica czaszy takiego wentylatora to przeciętnie 300 – 350 mm.


Wentylatory pokojowe mają większą czaszę, rozmiary zaczynają się od 400 mm. Mają też wyższą podstawę, dostosowaną do ustawiania bezpośrednio na podłodze. Nazwa „pokojowe” słusznie sugeruje, iż przyniosą ulgę w upale wszystkim osobom znajdującym się w pomieszczeniu. Nie musi to być pokój – równie dobrze wentylator można ustawić w kuchni lub holu.


Trzecim rodzajem wentylatorów są wentylatory kolumnowe. Wyglądają bardzo stylowo i dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Zajmują znacznie mniej miejsca niż tradycyjne wiatraki, ale w niczym nie ustępują im jeśli chodzi o wydajność. W środku kolumny znajduje się pionowa ruchoma oś, do której przyczepione są nieduże „skrzydełka”. Włączenie wentylatora skutkuje szybkim wirowaniem, które wprowadza powietrze w ruch i daje uczucie chłodu. Wszystkie wymienione wyżej typy wentylatorów można kupić w sklepie: https://www.eldom.eu/sklep/kategoria/wentylatory.
 
 

Jak wybrać dobry wentylator, na co zwrócić uwagę?


Wydajność, głośność, moc, regulacja – to cztery najważniejsze cechy, które powinien mieć dobry wentylator. Wydajność wyrażona jest w metrach sześciennych i powinno się ją dopasować do wielkości pomieszczenia, w którym będzie stał wentylator.


Głośność określona jest liczbą decybeli – nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że lepiej by wentylator pracował cicho. Moc – wyrażona jest w Watach i informuje przede wszystkim o poborze prądu. Tu warto kierować się zasadą, że im większe pomieszczenie, tym większa powinna być moc wentylatora. Przełoży się to zresztą na jego wydajność. Możliwość regulacji siły nawiewu – dobre wentylatory oferują trzystopniową regulację siły nawiewu, by można ją było dopasować do własnych potrzeb. Nie zawsze potrzebujemy tak samo mocnego chłodzenia.


 
W zasadzie wszystkie tradycyjne wentylatory (biurkowe i pokojowe) mają obrotowe głowice, ale warto się o tym upewnić przed zakupem. Podobnie warto sprawdzić, czy podstawa wentylatora jest wyposażona w antypoślizgowe nóżki.


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.31624889373779