Inwestowanie na giełdzie obejmuje nie tylko zakup akcji spółek, ale również instrumentów pochodnych, czego przykładem mogą być kontrakty CFD? Czym dokładnie są? Na czym polega inwestowanie w kontrakty CFD? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Co to są kontrakty CFD?
Jak wspomniano we wstępie kontrakty CFD (od ang. contract for difference) są instrumentami pochodnymi, które przyjmują formę kontraktu na różnicę cenową. W pewnym sensie jest to forma dwustronnego zakładu dotyczącego tego, czy cena instrumentu bazowego, na którym opiera się dany kontrakt wzrośnie. W tym miejscu należy podkreślić, że kontrakty CFD pozwalają inwestorom zarabiać zarówno na wzroście, jak i spadku wartości instrumentu bazowego. Warto również zaznaczyć, że instrumentem bazowym w tym przypadku mogą być nie tylko akcje, ale również waluty, surowce, indeksy giełdowe, ETF-y, a nawet kryptowaluty.
Jak inwestować w kontrakty CFD?
Inwestowanie w kontrakty CFD dla wielu osób wydaje się być czymś mało dostępnym, a co za tym idzie przeznaczonym dla niewielkiego grona inwestorów. W rzeczywistości jednak jest inaczej, ponieważ inwestować w ten sposób może praktycznie każdy. Wystarczy bowiem posiadać rachunek inwestycyjny u brokera, który umożliwi zakup kontraktów CFD. Jego wybór jest bardzo istotny, ponieważ uzależnione od niego są przyszłe możliwości inwestycyjne. Potwierdzeniem tej tezy może być strona informacyjna brokera, który umożliwia inwestowanie w ponad 19 tys. różnych kontraktów CFD. Otwarcie rachunku inwestycyjnego pozwala zacząć inwestować, czyli zagrać na wzrost lub spadek danego kontraktu.
Ryzyko związane z inwestowaniem w kontrakty CFD
Każdy, kto zamierza zacząć inwestować w kontrakty CFD powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że wiąże się ono z ryzykiem. Oznacza to, że inwestor może zarówno pomnożyć swój kapitał, jak i go stracić. Szczególną ostrożność należy zachować przy korzystaniu z dźwigni finansowej, która umożliwia otwieranie pozycji, których wartość zdecydowanie przewyższa posiadany kapitał. W efekcie jednak każda błędna decyzja może skutkować błyskawiczną utratą całego kapitału, który w tym przypadku pełni rolę depozytu zabezpieczającego. Należy również pamiętać, że ograniczenie poziomu ryzyka inwestowania w kontrakty CFD jest możliwe proporcjonalnie do zdobywanej wiedzy oraz doświadczenia inwestora.
Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w kontrakty CFD może przynieść inwestorowi duże zyski, ponieważ zarabiać można zarówno na wzrostach, jak i spadkach. Należy jednak pamiętać, że skuteczność bezpośrednio wiąże się z posiadaną wiedzą.