Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLECANE

Ból głowy z przodu: o czym świadczy?

28.01.2022, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Ból głowy z przodu: o czym świadczy?

Ból głowy z przodu nie jest odrębną jednostką chorobową. To symptom wielu schorzeń, które mogą mieć podłoże zarówno psychologiczne, neurologiczne, jak i onkologiczne. Kluczową rolę w leczeniu bólu głowy z przodu odgrywa dobrze zaplanowana diagnostyka. Tylko w ten sposób chory jest w stanie dotrzeć do źródła swoich problemów. Nawracające bóle można próbować łagodzić domowymi sposobami, jednakże nie zawsze są one skuteczne.


Czy ból głowy z przodu stanowi powód do niepokoju?


Ból głowy z przodu jest zwiastunem schorzenia. Może być też rezultatem innych czynników, zwłaszcza stresu, głodu lub odwodnienia. O ile nie powtarza się często i nie uniemożliwia codziennego funkcjonowania, nie stanowi powodu do niepokoju. Mimo to warto udać się do specjalisty, który na podstawie zebranego wywiadu zleci odpowiednie badania. Ponieważ etiologia bólu głowy z przodu jest wieloczynnikowa, właściwe rozpoznanie jest szczególnie ważne, by poprawić jakości życia pacjenta.

 

O czym świadczy ból z przodu głowy?


Większość przypadków bólu z przodu głowy wiąże się ze stresem i związanym z tym przeciążeniem organizmu. Są one czynnikami wyzwalającymi tzw. napięciowy ból głowy, którego dokładny mechanizm nie został jeszcze poznany. Tym samym można go złagodzić jedynie odpoczynkiem i doraźnymi lekami przeciwbólowymi. Napięciowy ból głowy lubi nawracać, a swoimi objawami bardzo przypomina migrenę, która także manifestuje się bólem głowy w okolicy czoła. Prawidłowo rozpoznana, może być leczona za pomocą silniejszych leków.


Inne schorzenie, którego objawem jest ból z przodu głowy, to bóle klasterowe. Je również trudno zdiagnozować, ponieważ nie odnaleziono bezpośredniej przyczyny powstania tej dolegliwości. Klasterowe bóle głowy charakteryzują się epizodami bólowymi wraz z objawami towarzyszącymi, trwającymi od kilkunastu minut do kilku godzin. Często też nawracają. Przerwy pomiędzy poszczególnymi atakami mogą być zarówno bardzo krótkie, np. dwudniowe, jak i długie (kilkumiesięczne).

 

Jak diagnozować i leczyć ból głowy z przodu?


Diagnostyka bólu głowy z przodu jest trudna, ponieważ ma on wieloczynnikową etiologię. Badania można jednak zlecić na podstawie wywiadu medycznego i niektórych charakterystycznych objawów towarzyszących. Specjalista zazwyczaj kieruje pacjenta na badania obrazowe głowy, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Są one na tyle dokładne, że mogą pomóc w odnalezieniu przyczyny złego samopoczucia.


Leczenie bólu z przodu głowy jest w dużej mierze zależne od przyczyny. Jednak aby ulżyć choremu, można mu podać leki przeciwbólowe, które złagodzą dyskomfort. Przeważnie są to niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen bądź naproksen, lecz kuracja nimi powinna być krótkotrwała. Bóle migrenowe z kolei leczy się tryptanami, podawanymi w rozmaitych postaciach. Ważnym aspektem jest ograniczenie bodźców oraz czynników, które mogą potęgować ból.
 


.......................... Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.10623407363892