Zdrowie to wartość nie do przecenienia, o czym warto pamiętać również budując dom. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że jakość powietrza, jakim będziemy oddychać w domu, w dużej mierze zależy od wybranej formy ogrzewania. Zastosowanie układów grzewczych precyzyjnie, w miejscu powstawiania największych strat cieplnych gwarantuje najefektywniejsze ich wykorzystanie. Czym zatem różnią się i jak działają grzejniki podtynkowe 3THERMO od typowych systemów grzewczych i popularnych podłogówek?
Systemy ogrzewania powierzchniowego znane są już od dawna. Popularne niegdyś piece kaflowe były protoplastami dzisiejszych nowoczesnych grzejników podtynkowych 3THERMO.
Różnica dotyczy jedynie lokalizacji źródła ciepła. Piec umieszczony był w jednym miejscu, a grzejniki podtynkowe rozmieszczone są na całej powierzchni ściany. Gwarantuje to perfekcyjne rozmieszczenie ciepła, bez konieczności kumulowania dużej energii w jednym miejscu.
Jak działa grzejnik 3THERMO?
Układy grzewcze powinny być montowane w miejscach, w których dochodzi do największych strat ciepła. Takimi powierzchniami są ściany zewnętrzne i stropodachy. Grzejniki podtynkowe 3THERMO, działają wewnątrz ścian. Dzięki temu, inaczej niż systemy konwekcyjne, tworzą aktywnie termiczną powierzchnię bez konieczności podgrzewania powietrza. Ponadto, ogrzewanie ścienne bilansuje straty ciepła w miejscu ich powstawania.
Dzięki zdolności akumulacji energii cieplnej w masie betonu, układ jest tańszy w eksploatacji niż w przypadku stosowania tradycyjnych kaloryferów. Oszczędność energii w zależności od
układu, może dochodzić nawet do 40%.
„Wieloletnie prace nad grzejnikiem podtynkowym pozwoliły nam stworzyć pierwszy tak dopracowany produkt na rynku, przeznaczony dla systemu ogrzewania ściennego. Współpracując ze znakomitymi inżynierami i uczelniami stworzyliśmy wyjątkowo proste i bezpieczne urządzenie, które doskonale wpisuje się w obecne wymogi energooszczędności stawiane nowoczesnym budynkom.” – mówi Patryk Nowakowski, Prezes Zarządu 3THERMO Sp. z o.o.
Ogrzewanie w suchej zabudowie
Z kolei grzejnik podtynkowy 3THERMO w wersji do suchej zabudowy to odpowiedź na codzienne problemy z montażem tradycyjnych systemów grzewczych w ściankach g-k. Ultracienka konstrukcja i niezwykle niska masa grzejnika 3THERMO (tylko 1,6 kg) sprawiają, że montaż ogranicza się do umieszczenia go w standardowym stelażu ścianek działowych o rozstawie profili 60 mm. System ścienny w układzie g-k, z uwagi na małą zdolność kumulacji ciepła w tego typu ściankach, wymaga traktowania go jako promiennika energii. Dlatego też standardowy grzejnik 3THERMO został w tym wariancie wzbogacony w folię fototermiczną. Jej zadaniem jest zwiększenie czynnej powierzchni grzewczej oraz maksymalizacja wydajności systemu.
PROZDROWOTNE ASPEKTY OGRZEWANIA ŚCIENNEGO – JAK ZADBAĆ O ZDROWIE RODZINY?
Dlaczego ogrzewanie jest tak ważne?
- To, w jaki sposób ogrzewamy budynek, wpływa na utrzymanie właściwej wilgotności powietrza, którym oddychamy. Ludzki organizm, w przeciwieństwie do na przykład wirusów, najlepiej czuje się w pomieszczeniach, gdzie wilgotność względna kształtuje się na poziomie 40-60% – wyjaśnia Patryk Nowakowski, ekspert 3THERMO.
Wówczas jesteśmy mniej podatni na wszelkiego rodzaju choroby wynikające z podrażnionego gardła czy przesuszonej śluzówki. - Niestety, tradycyjny i najbardziej powszechny system ogrzewania stosowany w naszych domach – kaloryfery – nie jest rozwiązaniem, które korzystnie wpływałoby na nasze zdrowie – dodaje ekspert. Dzieje się tak z tego względu, że grzejniki działają jak dmuchawy powietrza – zaciągają z pomieszczenia zimne powietrze, po czym je podgrzewają i wydmuchują jako ciepłe, przyczyniając się do ruchu powietrza, a wraz z nim kurzu i wielu alergenów. W okresie grzewczym w pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób wilgotność spada nawet do 20%, a suche powietrze to więcej kurzu, bakterii i niekorzystnych efektów elektrostatycznych w naszych domach. Między innymi z tej przyczyny, w dobie promowania zdrowego trybu życia oraz nowych możliwości technologicznych, do łask wracają inne metody ogrzewania. Wśród nich układy ogrzewania ściennego, najbardziej higieniczna forma ogrzewania pomieszczeń.
Zwrot na rynku grzewczym
Możliwość oddychania wilgotnym, nieprzegrzanym powietrzem, niemieszającym się z kurzem i alergenami to najważniejsza zaleta systemów montowanych wewnątrz ścian. Dzięki temu, że są one schowane nie ma możliwości, aby stały się siedliskiem dla kurzu i bakterii.
Wśród tego typu rozwiązań na uwagę zasługuje nowość na rynku – hybrydowe grzejniki podtynkowe 3THERMO, które montuje się wewnątrz ściany w tynku, płytach betonowych lub zabudowie gips-karton. Grzejniki te nie wymagają czyszczenia i odpowietrzania, dzięki czemu szczególnie sprawdzają się w przypadku alergików, również dzieci, które współcześnie są dużo bardziej narażone na problemy ze zdrowiem na tle alergicznym. Grzejniki 3THERMO tworzą aktywną termicznie barierę odgradzającą nas od warunków panujących na zewnątrz. Nie unoszą kurzu wraz z podgrzanym powietrzem, nie pylą, a także nie pobierają wilgoci z powietrza, dzięki czemu hamują rozwój chorobotwórczych pleśni i grzybów na ścianach.
Dobry mikroklimat Budując dom, staramy się zapewnić swojej rodzinie wszystko, co najlepsze – bezpieczeństwo, zdrowie oraz odpowiedni komfort mieszkania. Zastosowanie płaszczyznowego systemu ogrzewania ściennego gwarantuje, że powietrze nigdy nie jest przegrzane ani przesuszone, zawsze ma równą temperaturę, właściwą wilgotność i jest pozbawione kurzu oraz alergenów. Dzięki systemom takim jak 3THERMO nie ma też potrzeby używania dodatkowych urządzeń jak nawilżacz
czy jonizator w celu zapewnienia w domu odpowiedniego i przyjaznego wszystkim domownikom mikroklimatu.
Rozwiązania dopasowane do potrzeb - Grzejniki podtynkowe
Konstrukcja grzejnika 3THERMO umożliwia zastosowanie ogrzewania ściennego w układach architektonicznych, wcześniej niedostępnych dla tego typu rozwiązań. Radiator, który odpowiada za transport ciepła i równomierny rozkład temperatur w najgrubszym miejscu mierzy jedynie 8,5 mm. Taka redukcja grubości bez utraty mocy grzewczej, to dla wodnych systemów ogrzewania ściennego prawdziwa rewolucja.
Połączona z ażurową strukturą aluminiowego przewodnika pozwala zatapiać grzejnik nawet w warstwie kleju pod dowolną okładziną ścienną. Zarówno w łazience pod warstwą glazury jak i w salonie pod np. imitacją cegły lub betonu.
Wcześniej ogrzewanie ścienne utożsamiane było głównie z problematycznym wykonawstwem oraz brakiem funkcjonalności i potencjalnie dużym prawdopodobieństwem uszkodzenia. Na ścianie bowiem montujemy szafki, zawieszamy obrazy a dziś nawet telewizory. 3THERMO zmieniło wszystko. Konstrukcja grzejnika podtynkowego charakteryzuje się ogromną uniwersalnością zastosowań, montaż jest banalnie prosty a spowodowanie wycieku wody poprzez przypadkowe uszkodzenie wiertłem, ograniczone do absolutnego zera.
Nowa generacja ogrzewania ściennego oparta na radiatorach 3THERMO umożliwia krzyżowanie się nawet z instalacjami elektrycznymi. Grzejnik w części podtynkowej nie zawiera wody, a więc nie stanowi dodatkowego zagrożenia dla instalacji elektrycznej jak to bywało w przypadku innych płaszczyznowych układów grzewczych.
Konstrukcja radiatora redukuje własne naprężenia i nie przenosi ich na warstwę tynku czy też kleju, dlatego grzejniki podtynkowe 3THERMO można pokrywać niezwykle cienką warstwą nawet 1-2 mm, bez obawy o powstanie jakichkolwiek spękań na strukturze.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani współpracą bądź zakupem zapraszamy do kontaktu z dystrybutorem grzejników 3THERMO,
firmą HYDROMAX w Elblągu,
ul. Płk. Dąbka 140/6 ,
telefon 516 452 108
e-mail: hydromax24@wp.pl