Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Polacy coraz chętniej biorą rozwód kościelny

11.02.2015, 09:00:55 Rozmiar tekstu: A A A
Polacy coraz chętniej biorą rozwód kościelny
Fot. arch. redakcji

"Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela" - takie słowa przysięgi deklaruje para młoda przed ołtarzem w dniu ślubu. Jednak w ostatnim roku, ponad 3,5 tysiąca par zdecydowało się złożyć w sądach biskupich wnioski o tzw. rozwód kościelny, czyli oficjalne stwierdzenie nieważności sakramentu.

Najczęściej osoby zgłaszające się do sądów próbują udowodnić, że podejmując decyzję byli niedojrzali – do sakramentu i do życia w małżeństwie. Każda ma indywidualną historię. Zdarzało się, że mąż wyszedł z domu i nigdy nie wrócił, zostawiając matkę z dzieckiem. Niektórzy byli odurzeni narkotykami w dniu ślubu, nie będąc świadomi co robią.

W takim przypadku nie są bez szans, choć rozwód kościelny to procedura długa i trudna. Wszystko odbywa się w zgodzie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. W pierwszej instancji księża przesłuchują świadków, powołują biegłych seksuologów, psychologów czy ginekologów i wydają wyrok. W drugiej instancji sprawdzają czy wyrok jest zgodny z prawdą, a proces z procedurami.

Dowody musza być niepodważalne, a przyczyny zgodne z Kodeksem Kanonicznym np. ślub pod przymusem czy wprowadzenie w błąd.

Na rozwód kościelny trzeba czekać przez okres ok. 3 lat. Procedury są długie i wymagają obszernej dokumentacji, co odstrasza wiele osób. Jednak liczba cały czas wzrasta – jest ich prawie trzy razy więcej niż dwadzieścia lat temu. Rozwody cywilne są dużo bardziej popularne. W Polsce rocznie orzeka się ich blisko 70 tysięcy.

Uproszczenie całej procedury zależy przede wszystkim od papieża Franciszka, który jest otwarty na rozmowy w tej kwestii.

 

Źródło : tvn24.pl

opr.

MM

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Rodem z Elbląga
    Środa, 11.02

    TVN - rzeczywiście - wielki autorytet moralny i wiedzy prawa kanonicznego. Lepiej postaralibyście się przejść do sądu diecezjalnego niż kopiować bzdetne artykuły

  2. 2
    +6
    ~ hubi
    Środa, 11.02

    Nie ma czegoś takiego jak ROZWÓD kościelny. Prawidłowo nazywa sie to UNIEWAŻNIENIE MAŁŻEŃSTWA. Proponuje najpierw dogłębnie zapoznać się z nomenklaturą, a dopiero później brać się na pisanie!

  3. 3
    +1
    ~ ikiv
    Środa, 11.02

    Unieważnianie małżeństwa jest dowodem na poważne traktowanie ślubów kościelnych.

  4. 4
    --3
    ~ B0$$
    Środa, 11.02

    do ~hubi poczęści masz rację(przeczytaj jeszcze raz artykuł). To nie jest Unieważnienie, bo to by było jednoznaczne z tym że ten ślub był ważny. Poprostu się stwierdza że tego śluby nie było (był nieważny). Nikt nie pisze że ślub można Uważnić czyli zrobić go ważnym.

  5. 5
    --1
    ~ koszmar
    Środa, 11.02

    Obłuda w tym kraju staje się normalnie groteskowa

  6. 6
    +2
    ~ koszmar
    Środa, 11.02

    Boga i sumienia nie da się oszukać po co więc ta błazenada???

  7. 7
    +3
    ~ niania
    Środa, 11.02

    do hubi: no właśnie najpierw trzeba doinformować a dopiero pisać. w prawie kanonicznym nie ma ani ROZWODÓW KOŚCIELNYCH, ani UNIEWAŻNIA ŚLUBU KOŚCIELNEGO. Jest STWIERDZENIE NIEWAŻNOŚCI ŚLUBU KOŚCIELNEGO, a to nie jest to samo co unieważnienie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2295570373535