Fantazje rodziców dotyczące nadania swoim pociechom imion nie znają granic. Jednak od marca 2015 r. te granice będą poszerzone jeszcze bardziej, ponieważ wejdzie w życie ustawa zezwalająca na nazwanie dziecka imieniem obcym.
Wymarzone imiona obce i nietypowe dla naszego kraju były do tej pory rozpatrywane negatywnie przez urzędy stanu cywilnego w naszym kraju. Od marca bieżącego roku wchodzą nowe zasady, które łagodzą stare przepisy i będą umożliwiały nadanie dziecku wymyślnych imion.
Ma ona ułatwić życie przede wszystkim małżeństwom mieszanym i zamieszkującym Polskę imigrantom, którzy nie mogli nazwać dziecka zgodnym z tradycjami własnego kraju.
Właściwie niewiele się zmienia. W rzeczywistości ten zapis jest już stosowany od kilku lat. Były sytuacje, gdzie dziecko rodziło się w Polsce, ale rodzina na co dzień mieszka za granicą. Zamiast Michał zgadzaliśmy się na imię Michael, ponieważ tam to imię funkcjonuje w ten sposób. Rozpatrywaliśmy pozytywnie podobne prośby
- informuje Anna Szocik, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.
Jak się dowiedzieliśmy, do tej pory Rada Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk wydawała swoje komunikaty co kwartał. -To oni stali na straży pisowni imion w języku polskim. Profesorowie i językoznawcy twierdzili, że X lub V nie są literami. Jednak prawda jest taka, że już od kilku lat np. imię Maksymilian pisaliśmy na prośbę rodziców przez X. Podkreślaliśmy jednak, żeby byli konsekwentni w zapisie, bo w późniejszym okresie może być problem z błędnie wypełnionymi dokumentami - mówi Pani Anna.
Nadal nie będzie można nadawać dzieciom więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych. W elbląskim USC kilka dni temu małżeństwo chciało nazwać dziecko imieniem biblijnym, ale przypisanym w religii do kobiety lekkich obyczajów. Urzędnicy zasugerowali, że może być traktowane jako niestosowne.
W ostatnim tygodniu grudnia w Elblągu nadano imiona : Zofia, Lena, Pola, Paweł, Jakub, Oliwia, Antoni, Aleksander, Piotr, Marcel, Maria Magdalena, Aleksandra, Jeremiasz, Nikola, Hanna, Blanka, Jakub, Paweł, Szczepan, Maja, Helena, Mieszko, Antonina, Franciszek, Kajetan, Klaudia, Szymon, Dominik, Łukasz, Witold, Borys, Ignacy, Adam, Apolonia, Bartosz, Kaja, Nikodem, Julia, Gabriel, Dawid, Nataniel, Filip, Michał.
W dalszym ciągu dominują polskie imiona, jednak jak się okazuje - pomysłów rodzicom nie brakuje. Nowe zasady otwierają jeszcze większe możliwości, jednak należy liczyć się z konsekwencjami poniesionymi przez dziecko w przyszłości.
Szczepan hahahaha umarłem hahahhaahhahahahaha.
Czy będzie możliwe nadanie imienia JEZUS ?