Niedziela, 24.11.2024, Imieniny: Flora, Jan, Roman
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii PRASÓWKA

Nowe przepisy egzaminu prawa jazdy. Jakie zmiany czekają przyszłych kierowców?

28.11.2014, 10:12:10 Rozmiar tekstu: A A A
Nowe przepisy egzaminu prawa jazdy. Jakie zmiany czekają przyszłych kierowców?
Fot. archiwum redakcji

W sierpniu 2014r. weszła w życie znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami. Zmiany, jakie zostały zawarte w ustawie to brak konieczności zdawania dodatkowych egzaminów dla osób posiadających od co najmniej trzech lat prawo jazdy kat. B by mieć możliwość jazdy motocyklami o pojemności do 125 cm sześciennych. Część przepisów zawartych w ustawie będzie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2015 r. Czego będą dotyczyły?

Przepisy te mówią głównie o systemie przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy. Nieoficjalnie mówi się również o podwyżce opłaty egzaminacyjnej do 300zł.

Już teraz egzaminatorzy sprawdzają ekonomiczność jazdy, jednakże do tej pory nie było ustalonych wymogów.. Nowe rozporządzenie wchodzące w życie 1 stycznia 2015 roku określi kryteria oceny nowych zadań egzaminacyjnych.

Nowelizacja uchyla również obowiązek odbywania szkolenia teoretycznego dla kursantów w szkołach jazdy. Od tej pory kursanci nie będą musieli brać udziału w wykładach, jeśli zdecydują się na samodzielną naukę.

Nowe przepisy dopuszczają możliwość zdawania prawa jazdy na innym pojeździe niż tym należący do WORD-u. Samochód będzie musiał być jednak zgody z wymogami koniecznymi do przeprowadzenia egzaminu państwowego (np. obowiązkowa kamera w kabinie).

W planach jest również przygotowanie bazy pytań obowiązujących na egzaminie teoretycznym by kursant mógł się przygotowywać samodzielnie. Pytania dla kandydatów na instruktorów i egzaminatorów nie będą jednak opublikowane.

Od nowego roku za treść pytań egzaminacyjnych i ich nadzór odpowiadać będzie minister ds. transportu. Za ułożenie, weryfikację i zatwierdzenie pytań odpowiadać będzie Państwowa Komisja. Propozycje pytań będą mogły być przedstawiane komisji przez podmioty zewnętrzne. Zadanie to obecnie realizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD-y).

Zgodnie z nowelizacją, WORD-y będą miały obowiązek przekazywać 1,5 proc. opłaty za przeprowadzenie egzaminu. Będzie to dotyczyć jednak tylko części teoretycznej.

 

opr. Magdalena Marcinkiewicz

Źródło : gazetaprawna.pl

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ erni
    Sobota, 29.11

    te przepisy sa coraz glupsze kretyni je ukladaja

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0419049263