W nawiązaniu do felietonu Pana Stefana Rembelskiego „Ekonomiczny Nobel dla Elbląga. Czy były konsultacje z jasnowidzem z Człuchowa?” mieszkańcom naszego miasta należy się kilka wyjaśnień. Założenia prezentowane w artykule są bowiem błędne i krótkowzroczne. Ich autor koncentruje się jedynie na spłacie zadłużenia, blokując tym samym dalszy rozwój miasta i możliwości korzystania ze środków unijnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020.
Należałoby więc odpowiedzieć na pytanie, czy w najbliższych latach priorytetem budżetu winny być jedynie wysokie spłaty długu, czy rozwój miasta i kolejne tak potrzebne elblążanom inwestycje z zachowaniem optymalnych spłat zobowiązań? Stanowisko Prezydenta Witolda Wróblewskiego w tej sprawie jest jednoznaczne. Pomimo trudnej sytuacji finansowej należy wykorzystać ostatnią szansę i pozyskać jak największą ilość funduszy unijnych z jednoczesnym, dostosowanym do możliwości obniżaniem długu miasta. Wszelkie podjęte działania, związane z restrukturyzacją zadłużenia i racjonalizacją wydatków we wszystkich dziedzinach funkcjonowania samorządu służą właśnie temu celowi.
Podkreślam, że Wieloletnia Prognoza Finansowa na lata 2015 – 2029 była przedmiotem wnikliwej analizy szczególnie przez organy kontrolne i banki w kontekście pozyskania emisji obligacji komunalnych w wys. 24mlnzł. na 2015 r. W wyniku tej analizy stwierdzono, że realizacja kolejnych budżetów oraz spłat długu jest realna przy zastosowaniu oszczędności szczególnie na wydatkach bieżących.
Niezaprzeczalnym faktem jest, iż dług Miasta Elbląga, z chwilą wyemitowania obligacji zaplanowanych na 2015 r., wynosić będzie ok. 360mlnzł. Także faktem jest, iż udział naszego województwa w tworzeniu PKB od 2004 r. jest jednym z najniższych w kontekście innych województw. Także faktem jest, iż udziały Miasta z tytułu wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych były do roku 2012 na poziomie ok. 7%, a od 2014 r., zgodnie z wyliczeniem Ministra Finansów, następuje coroczny wzrost PIT ok. 6mlnzł. i jest to widoczne we wpływach do kasy miejskiej. Dlatego też, aby można było zrealizować inwestycje miejskie w tych latach o wartości przekraczającej ponad 800mlnzł. niemożliwe było wyasygnowanie takich środków bez udziału środków zewnętrznych.
Należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto było zaciągać dług w wys. 360mlnzł., aby zrealizować inwestycje za 800mlnzł., czy np. należało wprowadzić maksymalne stawki podatków lokalnych i inne obciążenia uderzające bezpośrednio w „kieszeń” mieszkańców i przedsiębiorców.
Pragnę dodać, że obecny Prezydent Miasta, chcąc wykorzystać ostatnią szansę pozyskania środków na inwestycje z Unii Europejskiej i zdając sobie sprawę z istniejącego wysokiego długu Miasta już podjął następujące działania, mające na celu:
· zmniejszenie poziomu wydatków bieżących;
· od 2016 r. – nie zadłużanie Miasta;
· bezpieczne spłaty rat kredytowych w celu zachowania zarówno płynności finansowej Miasta jak również zapewnienia realizacji zadań publicznych o wysokiej jakości dla naszego Miasta;
· zachowania możliwości pozyskania środków z perspektywy finansowej UE na lata 2016 – 2020.
W celu realizacji powyższych założeń Wieloletnia Prognoza Finansowa zawiera:
· niższe spłaty rat kredytowych w latach 2016 – 2020. Ich planowany poziom wynosi:
1) 2016 - ok 12,8mlnzł.;
2) 2017 - ok. 19,4mlnzł.;
3) 2018 - ok. 20,9mlnzł.;
4) 2019 - ok. 27,8mlnzł.;
5) 2020 - ok. 27,9mlnzł.
W kolejnych latach – 2021 – 2026 – średnioroczne spłaty wynosić będą ok 30mlnzł. z tendencją spadkową od 2027, aż do poziomu „0” kredytów w 2029 r.
· wprowadzone zostały „Kierunki oddłużania Miasta Elbląg” od 2016 r., mające na celu zmniejszenie wydatków bieżących. Obecnie są przygotowywane programy zmniejszające nakłady praktycznie w każdych dziedzinach funkcjonowania Miasta, które są przedstawiane sukcesywnie do konsultacji radnych i mieszkańców;
· szczegółowej analizie poddano dochody budżetowe np. dochody z mienia komunalnego. Wyniki tej analizy już będą widoczne w projekcie budżetu na 2016 r.
Zaproponowany budżet Miasta Elbląga na 2016 r., który zostanie przedłożony do 15 listopada już wskazuje nadwyżkę operacyjną ponad 50mlnzł. i nie zawiera żadnego kredytu
Reasumując powyższe wyjaśnienia należy stwierdzić, iż WPF to nie jest zestawienie liczb „ad hoc”, tylko jest wynikiem dogłębnej analizy źródeł dochodowych, strumienia wydatkowania środków przy zastosowaniu realnego cash flow.
Skarbnik Miasta Zbigniew Pater
A jednak.....Dobrze, że pan Rembelski zadał pytania i wywołał dyskusję ale i nalezą się słowa uznania dla pana Patera, że miał odwagę i chęci publicznie odpowiedzieć. Powiało nadzieją, że normalne jutro jest możliwe i komunikacja z UM i Prezydentem jest ! Ja postawie tezę, że łatwiej byłoby nam wszystkim żyć gdybyśmy wrócili do pomysłu rządów pana Słoniny i wystawilibyśmy EPEC na sprzedaż.
I co można odpowiedzieć??.Brawo info że dzięki wam temat nabrał rozgłosu
To wszystko czcza gadka. Elbląg jest w d.... bo nie generuje PKB, a nie generuje bo prowadziliście określoną politykę niczym plemiona murzyńskie. Na jakich bieżących wydatkach pan oszczędza, to jest bardzo interesujące i jakież to zwiększające PKB inwestycje pana prezydent przewidział?
Panie Wróblewski nie ośmieszajcie się!!!!!!!!!!
No i co teraz Stefan nie wstyd ci, że powątpiewałeś w "geniusz" ekonomiczny Prezydenta Wróblewskiego?;) A teraz publicznie przepraszaj i pokajaj się!;) Nie mogę się powstrzymać i co teraz powiecie pislamsko-korwinowscy hejterzy, łyso wam?!;)
I po co polemizowac ze Stefciem? Mogles panie skarbnik sobie odpuscic...
Pan Stefan trochę jest jak szczupak wpuszczony do stawu - leniwe karpie się trochę ruszyły. I dobrze tak powinna wyglądać debat o finansach miasta, bo tylko wtedy cos dobrego może wynikać ze ścierania się stanowisk.
Jakoś nie doczytałem, to o ile wzrośnie na koniec roku zadłużenie Miasta?, no i pisze się o zamierzonym zmniejszeniu wydatków, można było dokładnie napisać w jakiej formie mieszkańcy zostaną zapoznani z tym materiałem.Radni to wiadomo, że dostaną do konsultacji w uzgodnionej już formie.
A czy ta nadwyżka operacyjna to już uwzględnia zaplanowane zmniejszenie wydatków? no nic się nie pisze w jakich dziedzinach mają być zmniejszone te wydatki.Skoro to jest takie proste, to dlaczego wcześniej nie zmniejszono wydatków.? za 2014 rok mieliśmy wzrost zadłużenia chyba o 30 milionów.
A, Olsztyn co, nie pomoże ?