Czwartek, 9.01.2025, Imieniny: Marcjanna, Marcelina, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OPINIE NADESŁANE

Zamiast referendum dialog (opinia nadesłana)

27.11.2012, 12:52:32 Rozmiar tekstu: A A A
Zamiast referendum dialog
fot. archiwum redakcji

Od pewnego czasu, przez elbląskie fora internetowe przewija się pomysł odwołania w drodze referendum Prezydenta oraz Rady Miasta Elbląga. Inicjatywa ta jest dość kontrowersyjna, ale jak najbardziej dopuszczalna i możliwa do realizacji. Zastanawiam się jednak czy inicjatorzy tego przedsięwzięcia wzięli wszystko pod uwagę.

Przede wszystkim aspekt ekonomiczny, czyli finansowanie referendum oraz ewentualnych przedterminowych wyborów samorządowych z m.in. pustawej kasy miasta. Zakładając optymistycznie, że uda się zebrać wymagane 10000 podpisów pod wnioskiem o referendum i odbędzie się ono wiosną 2013 roku, to w razie odwołania władz miasta w tym samym roku przedterminowe wybory samorządowe. Zaś w 2014 roku w ustawowym terminie kolejne wybory samorządowe również współfinansowane z kasy miejskiej.

Drążąc temat, same wybory przedterminowe zgodnie z prawem powinny się odbyć nie później niż 12 miesięcy przed wyborami w terminie ustawowym. Wychodzi na to, że musiałby się odbyć latem 2013 roku, a że ich termin ustala zdaje się sam Premier może się okazać, że „nie zdąży” wyrobić się w czasie. Wtedy możemy mieć paradoksalną sytuację, że do wyborów w terminie ustawowym, czyli do jesieni 2014 roku w mieście dalej rządzi władza odwołana w demokratycznym referendum.

Kolejna sprawa to, kto miałby zastąpić obecne władze, jacy ludzie, jakie ugrupowania i z jakim programem? Czy ugrupowania polityczne i społeczne są gotowe do nowych wyborów? Czy mamy gwarancje, że nowe władze będą lepsze i pieniądze wydane na referendum i przedterminowe wybory okażą się dobrą inwestycją?

Nie mogę sobie jakoś wyobrazić, co ewentualne nowe władze Elbląga zdążyłyby zrobić pożytecznego dla miasta i jego mieszkańców mając tylko rok czasu do kolejnych wyborów. Oprócz wymiany części kadry urzędniczej, na obniżki czynszów w lokalach komunalnych czy cen biletów komunikacji miejskiej raczej bym nie liczył.

Celowo pomijam, motywy inicjatorów referendum, bo to temat rzeka. Sam osobiście bardzo krytycznie oceniam niektóre działania i pomysły obecnych włodarzy Elbląga. Jednak zamiast referendum sugerowałbym dialog. Możemy się różnić w wielu poglądach i mieć bardzo różne pomysły na rozwój i zarządzanie miastem, ale powinniśmy o tym rozmawiać. Nikt nie ma patentu na rację czy na najlepsze pomysły. Jak pokazał przykład wycofania się władz Elbląga z likwidacji linii tramwajowej nr 2, dialog potrafi być skuteczny. Wystarczy przekonać do swoich racji, argumentami i poparciem mieszkańców miasta.

Zakładam optymistycznie, że zwolennicy referendum kierują się dobrem miasta i jego mieszkańców i mają wiele swoich dobrych pomysłów na rozwój Elbląga. Może zamiast referendum, warto by jednak usiąść przy jednym stole z władzami Elbląga i rzeczowo porozmawiać. Pamiętajmy, że tylko zgoda buduje. Nasze miasto ma na prawdę trudną sytuację, ale walcząc ze sobą elblążanie na pewno jej nie poprawią.

 

Cezary Balbuza

Oceń tekst:

Ocen: 26

%7.7 %92.3


Komentarze do artykułu (47)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +25
    ~ emigrant
    Wtorek, 27.11

    Nie można czekać do wyborów , bo nam większość ludzi wyjedzie za granice naszego państwa , żeby się umyć ,bo w Elblągu pozostał tylko kanał i dzikuska. która jest jeszcze wolna od opłat,

  2. 2
    --14
    ~ nie chcesz mieć opłat za wodę
    Wtorek, 27.11

    Możesz pojechać na bliski wschód i tam w cywilizacji islamu budować eden, w którym ludzie mogą mieć coś za darmo, bo się należy, bo żądamy. Wypracuj coś to będziesz mógł wyemigrować na zachód, ale tylko wtedy.

  3. 3
    +20
    ~ qqq
    Wtorek, 27.11

    Żadne rozmowy REFERENDUM!!! i tyle odwołać prezydenta i radę miasta DOSYĆ JUŻ OBIETNIC!!!

  4. 4
    --15
    ~ wilq
    Wtorek, 27.11

    bardzo fajny, rzeczowy artykuł

  5. 5
    +19
    ~ Mariusz Lewandowski
    Wtorek, 27.11

    Ale co na to Prezydent bo jak dotąd szukał inwestorów w Chinach i Emiratach Arabskich .... Zgoda buduj to racja ale czy to ma być zgodna na podwyżki ? Zgoda na dalszy upadek miasta ? Może jakieś stanowisko Prezydenta ,,,

  6. 6
    --4
    ~ AborygenMiejscowy
    Wtorek, 27.11

    Cóż - Elbląg to miasto bez wyrazu i tego coś, co by go wyróżniało z populacji mu podobnych. Ten charakter i potencjał niestety straciło w 1945 roku obsuwając sie po równi pochyłej w niebyt. Elbląg to miasto bez historii szeroko pojętej. Przez wiele lat zaczynała się ona zakończeniem wojny i jak widać niezbyt wyrosła z tego tytułu ponad miarę średniej mieściny bez pretensji. Trudno jednak od miasta typowo chłopo-robotniczego gdzie spędzono menażerię wszelakich nacji wymagać przywiązania i estymy dla jego wielowiekowej historii zarówno kulturowej jak i gospodarczej. Wychowanie w duchu katolickim i socjalistycznym nigdy nie szło w parze z etosem pracy i twórczego i konstruktywnego myślenia. Wielki potencjał najbliższych okolic i jego walorów geograficzno - użytkowych praktycznie nie został w najmniejszym stopniu wykorzystany. A wszystko to przecież na miarę mieszkańców i ich potrzeb - tych wyższych i tych codziennych. Jakie one były i jakie są widać w dorobku i efektach pracy tego miasta.

  7. 7
    +25
    ~ Marek
    Wtorek, 27.11

    Panie Cezary ! Dialog jest wtedy jeżeli jest z kim rozmawiać! A w Elblągu nie ma z kim rozmawiać /mam tu na myśli oczywiście prezydenta i radę/. Prezydent rozmawia tylko z arabami i chińczykami, aha, jeszcze z rowerzystami, i z nikim więcej! Z tym człowiekiem słowo "zgoda" kojarzy mi się ze zgodą na podwyżki, zgodą na wyższe podatki, zgodą na parkomaty, zgodą na dziwne nominacje i zatrudnienia, zgodą na dziwne konkursy dyrektorów, zgodą na wydawanie pieniędzy na pseudopromocję miasta, zgodą na ślimaka i na koniec zgodą na NICNIEROBIENIE. Z mojej strony nie ma na to zgody i nie widzę możliwości dialogu... przykro mi.

  8. 8
    --5
    ~ AborygenMiejscowy
    Wtorek, 27.11

    A jakie były w jego głębszej historii - na pewno o wiele bogatsze i bardziej wyrafinowane, bo już nie wspomnę o potencjale intelektualnym jak i gospodarczym. Cóż urodziłem się tu i niestety nic z tego nie wynika poza wieloma istotnymi momentami mego życia, które w znakomitej większości odbywały się poza tym miastem. Po roku 1990 wydawało mi się, że coś się zmieniło w tej bylejakości - sadzę jednak, że się myliłem.

  9. 9
    +18
    ~ turban
    Wtorek, 27.11

    A kto bedzie chcial prowadzic dialog z oszustem??! TYLKO REFERENDUM I TO NATYCHMIAST!!!! tzreba przegonic ta POwska swolodz do diabla!!!

  10. 10
    +23
    ~ Ajax
    Wtorek, 27.11

    "Nasze miasto ma na prawdę trudną sytuację, ale.." naprawdę, naprawde pisze się razem chyba, że w zdaniu "... mój krytyk zamienił swoje kłamstwo na prawdę". Przepraszam za ten dydaktyczny ton , ale mnie to razi panie Balbuza. A co do referendum to nie wiem z kim chce pan rozmawiać, ponieważ jesli mają one wyglądać jak dyskusja o wyższości logoslimaka nad herbem Elblaga to ja dziękuję.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.037467956543