Czwartek, 23.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama










Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii WYBORY 2014

Kandydaci o partycypacji społecznej. Za nami kolejna debata przedwyborcza

13.11.2014, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kandydaci o partycypacji społecznej. Za nami kolejna debata przedwyborcza
fot. Adrian Sajko
Za nami kolejna debata przedwyborcza. Tym razem kandydaci na Prezydenta Elbląga odpowiedzieli na zaproszenie Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych reprezentującą elbląski sektor pozarządowy i przez prawie dwie godziny rozmawiali o sprawach społecznych i obywatelskich naszego miasta.

Aktywna działalność organizacji pozarządowych jest istotną cechą demokratycznego ładu społecznego w środowisku lokalnym. Istotne znaczenie dla ich funkcjonowania ma wymiana doświadczeń między organizacjami oraz współpraca sektora pozarządowego z sektorem publicznym. 

W Elblągu istnieje ponad 400 organizacji non-profit; dlatego przedstawiciele Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych uznali za istotne przepytać siedmiu kandydatów na prezydenta miasta o przyszłą współpracę samorządu z III sektorem. Wczoraj (12 listopada) na zaproszenie odpowiedziało 6. z nich. Tylko Adrian Meger z KW Nowa Prawica nie przybyły na debatę.

Każdy kandydat otrzymał wczoraj trzy takie same pytania na które odpowiedział podczas debaty. Po każdym bloku i odpowiedziach w danym temacie wypowiadali się także eksperci z organizacji pozarządowych. Pierwszy blok dotyczył wizji współpracy samorządu i III sektora tak, by wykorzystać potencjał tego ostatniego do rozwoju Elbląga, także w kontekście tworzenia przez organizacje nowych miejsc pracy. Witold Wróblewski, który startuje z własnego komitetu wskazywał w tym kontekście na wypracowanie programów wieloletnich, a potem programu rocznego, który określi kierunki tej współpracy, pozyskiwanie środków unijnych potrzebnych do rozwoju III sektora i stworzenie Centrum Integracji Społecznej. Janusz Nowak (SLD Lewica Razem) mówił o potrzebie większego finansowania III sektora z budżetu miasta. Jerzy Wilk (PiS) zwracał uwagę na istotę zadań, które w tej chwili przejęły od samorządu organizacje samorządowe: w ocenie obecnego prezydenta kierunek pracy przyjęty przez niektóre z organizacji jest dobry i nie powinien być zmieniany - Są bowiem takie organizacje, jak np. PCK, które zadania zlecone wykonują po prostu świetnie  - wskazywał.

Robert Grabowski (KW Elblążanie Razem) zwracał uwagę, że w programie jego Komitetu w tej kwestii znajduje się punkt mówiący o stworzeniu w mieście inicjatywy tzw. rodzin zastępczych. Edmund Szwed (KW Obywatelski Elbląg) chciałby się zaś spotkać ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi działającymi w mieście by dowiedzieć się, jakie mają pomysły i potrzeby by zdynamizować swój rozwój i działania. Zaś Cezary Balbuza (KWW Elbląska Koalicja Obywatelska) widziałby potrzebę comiesięcznego spotykania się z III sektorem, by na bieżąco monitorować ich działania. Kandydat na prezydenta z ramienia EKO wskazywał także na potrzebę premiowania tych organizacji, które w swych działaniach skupiają się na pomocy osobom niepełnosprawnym.

Drugi blok pytań dotyczył zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym.  Wszyscy kandydaci widzą w tej kwestii absolutną potrzebę współpracy. Trzeci i ostatni blok dotyczył wizji kandydatów w tworzeniu warunków do społecznej aktywności elblążan.

Wskazywano tu przede wszystkim na narzędzia uczestnictwa w życiu społecznym, które już w mieście istnieją: budżet partycypacyjny z jego nowym dodatkiem - inicjatywą ogólnomiejską, na wprowadzoną niedawno inicjatywę obywatelską, czy program „Elbląg konsultuje” lub wprowadzany projekt „Modelowego samorządu”.

Ta część debaty była jedną z ciekawszych w całości gdyż ewidentnie podzieliła wizję szóstki kandydatów: na bardzo zbliżone w swej wizji tych, którzy startują z komitetów obywatelskich, podobnie jak te kandydatów partyjnych. Ci ostatni, jako narzędzie do większej aktywizacji elblążan wskazywali przede wszystkim na szeroko rozumiane konsultacje społeczne w mieście, podparte tworzonymi programami obywatelsko-społecznymi, które wspólnie można by było rozpatrywać. Inaczej widzą to komitety obywatelskie - Elblążan nie trzeba do niczego aktywizować - wskazywał Edmund Szwed. - Słyszę, że będą tworzone opracowywania plany wieloletnie, konsultacje. Ja mówię; to już wszystko było. Tu należy jedynie wprowadzić taki mechanizm, który by sprzyjał, żeby elblążanie mogli robić to, na co mają ochotę, bo kreatywności i pomysłów im nie brakuje.

Na koniec każdy miał prawo zadać pytanie wybranemu bądź wszystkim kandydatom. Pytania zapisywano na kartce, które potem trafiały do prowadzących i były odczytywane zainteresowanym. Pytano m.in. o to, jak rozwiązać problemy Miasta, gdy zabraknie już pieniędzy płynących z Unii Europejskiej, czy jest plan podziału Elbląga na dzielnice i jakie są najlepsze narzędzia do partycypacji elblążan w kontekście społecznym i obywatelskim.

Nie sposób przytoczyć wszystkie odpowiedzi kandydatów z wczorajszej debaty, dlatego zapraszamy do odsłuchania pliku dźwiękowego z zapisem dyskusji.
 

Pliki dołączone do informacji:


Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 5

%40.0 %60.0


Galeria / Kandydaci o partycypacji społecznej. Za nami kolejna debata przedwyborcza ( zdjęć 34 )
Dodano: 2014-11-13 |  fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +15
    ~ obecny
    Czwartek, 13.11

    Podobała mi się debata, a zwłaszcza wyznanie Pana Szweda, że jet mądry inaczej.

  2. 2
    --30
    ~ maruda.
    Czwartek, 13.11

    Panie Meger trzeba było przyjść na debatę , bo słowo partycypacja to nie , to samo co pacyfikacja . Spoko .

  3. 3
    +1
    ~ Łukasz
    Czwartek, 13.11

    „Panów posłów z eskapady madryckiej nic nie usprawiedliwia i dlatego zostali tak ostro potraktowani poprzez wyrzucenie ze struktur partii co zapewne zakończy ich dobrze zapowiadającą się karierę polityczną. W przeciwieństwie do bezkarności posłów PO i PSL po aferach taśmowych, podsłuchowych, korupcyjnych i innych przegięciach nic się nie mówi wszystko już pozamiatane pod dywan a prasa ze strachu nabrała wody w usta i siedzi cicho bo tak każą. To waszym zdaniem jest uczciwość medialna, sprawiedliwość i szeroko pojęta demokracja - wybaczcie ale mi to przypomina nawrót do głębokiej komuny, kolesiostwa i wymiany coś za coś jak wśród ludów pierwotnych. Zacznijcie wreszcie pokazywać Polskę realnie - Polską biedę w rodzinach i pogorszenie stopy życiowej, bandyctwo

  4. 4
    +13
    ~ antywilk
    Czwartek, 13.11

    Dlaczego nie napisaliście, ze wilk każe wy...ć młodym ludziom z miasta i szukać pracy w trójmieście? cyt. "Nie widzę większego problemu aby młodzi ludzie tu mieszkali i żyli, a pracowali np. w Trójmieście, w Gdańsku. Niebawem będziemy mieć ładną drogę do Trójmiasta i pokonanie jej nie będzie stanowiło większego problemu" Ten człowiek jest nienormalny!!!!!!!!!! Ja widzę problem, nieudolny prezydencie, bo nie wiesz ile czasu zajmuje dojazd do Gdańska i przedarcie się przez miasto! A dzieci moje z niańką do od 5 do 19 mają siedzieć???!!! To jest największa arogancja i chamstwo z jakim spotkałam się u tego nieudolnego prezydenta!!!

  5. 5
    +12
    ~ maruda.
    Czwartek, 13.11

    Panowie z pustego i Salomon nie naleje zwłaszcza jak w głowach pusto niczym w portfelach mieszkańców naszego miasta . Czy Wy nie rozumiecie , czy tylko udajecie nierozumnych ? Nie ma cudowniejszego środka który spowodowałby aktywizację mieszkańców jak bilety banku narodowego . Potocznie zwane pieniądze lub forsa . A te jakbyście nie wiedzieli , a możecie nie wiedzieć dostaje się , za pracę . Po prostu chodzimy do pracy wykonujemy określone czynności i dostajemy , za to wynagrodzenie . I wówczas możemy być kreatywni , otwarci na wszystko , co raduje i cieszy . Tylko warunek . Trzeba mieć pracę . Ot i cała recepta na szczęście . Zatem pytam : Co zrobiliście lub zamierzacie zrobić , aby mieszkańcy mieli pracę i jak chcecie zatrzymać młodych ludzi w mieście , bo chyba nie samą partycypacją

  6. 6
    +1
    ~ wiza
    Czwartek, 13.11

    "Wkład pracy" pana Wilka to, przypisywanie sobie zasługi poprzedników i przecinanie wstęgi na inwestycjach, z którymi nie miał nic wspólnego. Dobrze, że kończy się 17 miesięczny kontrakt pracy pana Wilka w UM.

  7. 7
    +2
    ~ antywilk
    Czwartek, 13.11

    maruda, przecież wilk ci powiedział - jak chcesz prace, to wsiadaj w samochód, jedź do trójmiasta a na noc wracaj do Elbląga, tylko nie pracuj w niedziele, bo do kościoła trzeba pójść. Więcej wydasz na paliwo niż zarobisz? no cóż, ale jak szybko będziesz w Gdańsku, przecież 7kę modernizują.

  8. 8
    0
    ~ @ wiza .
    Czwartek, 13.11

    Wiza , czy Ty tak nudno piszesz , czy ja może Ciebie nudno czytam ?

  9. 9
    +5
    ~ ktoś
    Czwartek, 13.11

    Szwed, to jakaś straszna porażka, tragedia, masakra...!

  10. 10
    +1
    ~ wyborca
    Czwartek, 13.11

    Niektorzy są zmartwieni .ze kampania się kończy zacznie się smutek

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2516689300537