Wielki Czwartek to czas w Kościele Katolickim, kiedy kończy się Wielki Post i rozpoczyna Triduum Paschalne. Nie jest to jednak święto urzędowe, więc wszyscy mają natłok obowiązków. W dzisiejszej sondzie sprawdziliśmy, czy elblążanie przywiązują wagę do tego dnia oraz w jaki sposób go spędzają.
Monika, 21 lat : "Dla mnie Wielki Czwartek nie jest jakimś szczególnym dniem. Nie obchodzę go w żaden sposób. Ze Świąt Wielkanocnych liczy się dla mnie właściwie tylko sobota, niedziela i poniedziałek, może z uwagi na to, że w dni powszednie jeszcze trzeba chodzić do szkoły czy pracy."
Krzysztof, 28 lat : "W Wielki Czwartek Pan Jezus został wydany na śmierć. Niestety tego dnia nie obchodzę, bo pracuję. Jednak Wielkanoc jest najważniejszym świętem z całego roku. Cieszę się, że będę mógł je spędzić ze swoją rodziną."
Henryk, 77 lat : "Święto to obchodzę normalnie, religijnie. Nie jest to zwykły dzień. Wieczorem należy iść do Kościoła i się pomodlić. Cały czas jeszcze poszczę."
Monika, 28 lat : "Jeśli mam być szczera, to ja nie przywiązuję do świąt wielkiej wagi, do tych wielkanocnych tym bardziej. Lubię spędzić czas w gronie rodzinnym, ale żeby na pewno nie jestem osobą, która wpada w szał z tego powodu."
Zenon, 50 lat : "Przeważnie w pracy spędzam Wielki Czwartek. Tak na prawdę święta zaczynają się u mnie dopiero w sobotę, kiedy wrócę z pracy. Jeszcze do tego połowę czasu prześpię. Niemniej jednak Wielkanoc jest dla nas ważniejsza niż Święta Bożego Narodzenia."
Danuta, 56 lat : "Już od czwartku chodzę do Kościoła na msze, może nie na wszystkie, ale na te pół godziny na pewno. Święta zawsze spędzamy uroczyście i rodzinnie. Mam czwórkę dzieci i piątkę wnuków i zawsze jest miło się spotkać w tym gronie. Najważniejszym posiłkiem jest dla nas wielkanocne śniadanie."
Jolanta, 45 lat : "Jestem katoliczką i wiem, że jest to szczególny dzień kiedy Pan Jezus żegnał się ze swoimi apostołami dając im wskazówki na przyszłość. Wielki Czwartek i Wielki Piątek są dla mnie dwoma najważniejszymi dniami w roku. Oczywiście Wielkanoc także, miło jest usiąść z całą rodziną przy stole."
Piotr, 35 lat : "W domu cała moja rodzina obchodzi to święto, ja niestety w tygodniu jeszcze pracuję. Jednak dalej poszczę i przygotowuję się przez ten czas do niedzieli."
Joanna, 40 lat : "Ja ten czas przed weekendem poświęcam na sprzątanie i gotowanie po pracy. Święta zaczynają się dla nas tak w sobotę, kiedy idziemy do Kościoła poświęcić z dziećmi jajka."
Paweł, 30 lat : "Wielki Czwartek spędzę w poszukiwaniu produktów spożywczych do święconki, ponieważ będę gościć osoby z innych krajów. Chciałbym im pokazać jak wygląda polskie, tradycyjne śniadanie wielkanocne. Przyznam szczerze, że do Kościoła się nie wybieram. Święta te rozpoczynam właściwie w niedzielę."
Ano takie znaczenie, że to czwarty dzień tygodnia i zawsze to bliżej do weekendu :)
przecież to nie jest Tomasz, 25 lat
Gdyby było prawdą to co wyznają chrześcijanie i katolicy to czy doszłoby do takiej sytuacji jak w ostatnich wyborach, że ludzie o wątpliwej reputacji zarzucali jednemu z kandydatów, że żyje w grzechu? Czy doszłoby do takiej sytuacji w referendum gdzie dzięki pomówieniom i kłamstwom człowiek o wątpliwej reputacji współpracował z kandydatem na prezydenta z partii gdzie wiara odgrywa wielką rolę? Czy gdyby wszyscy wierzący przestrzegaliby Przykazań Boskich dochodziłoby do głosowań podczas sesji gdzie decyzje podejmowane są na złość drugiemu bliźniemu? W przeddzień 10 rocznicy śmierci Wielkiego Polaka o zmiłowanie Was proszę wszystkich którym wiara jest bliska dajcie żyć spokojnie ludziom w Elblągu ciebie również naprawiaczu! Pamiętaj nie czyń bliźniemu swemu tego co tobie nie miłe!
Cieciorka - w tych dniach proponuję skupić się na wierze, a nie na polityce. Prawdziwy Chrześcijanin nie pomyli tych dwóch rzeczy. Co ma polityka do wiary? Nie mam zielonego pojęcia. Ale w ostatnich latach Kościół niestety skupia się na polityce, tracąc kolejnych Katolików. Ci ludzie nie utracili wiary, utracili sens bycia w zgromadzeniu kościelnym. Dzisiaj Cieciorka pozwól właśnie tym ludziom skupić się na przeżywaniu tego ważnego dla nas wydarzenia jakim jest śmierć i zmartwychwstanie Naszego Pana
Pamiętajmy dzisiaj ( nie w przeddzień Cieciorka) także w swoich modlitwach o Naszym Wielki Polaku Papieżu Janie Pawle II to dzisiaj o godzinie 21.37 mija 10 rocznica. Ja o tej porze przybędę pod pomnik zapalić symboliczny znicz i mam nadzieję, że w tym dniu będzie nas więcej
Te, Yola - dla niektórych tzw. katolików polityka jest częścią ich życia, jest ich pracą, więc na tym szczeblu też powinni się trzymać przepięknie brzmiących dogmatów chrześcijaństwa. Przecież wielu z polityków zgrywa wielce bogobojnych. Tacy PiS-owcy chociażby. Tu nie chodzi o politykę samą w sobie tylko o postępowanie zgodnie z dogmatami, które niby tak szanują. No chyba, że i oni również są hipokrytami, jak większość tzw. katolików w Polsce...
Anty, właśnie to miałam na myśli, tylko napisałam to delikatnie
Pan Henryk powiedział : - Święto , to obchodzę normalnie i religijnie ... Pięknie powiedziane prosto zwyczajnie i prawdziwie . Sto lat życia Panie Henryku i wszystkiego najlepszego . Pozdrawiam .
Wszystko na pokaz i ..........bo co ludzie powiedzą ! A tak na prawdę to NAJWIĘKSZYM JADEM ZIONĄ CI CO UWAŹAJĄ SIĘ ZA KATOLIKÓW I tzw. PRAWDZIWYCH POLAKÓW.
Zrodziła się nowa tradycja, nowe święto. to święto to "KOMERCJA". Wystarczy ozytać w artykule , większośc wypowiedzi są cytuje: -"Najważniejszym posiłkiem jest dla nas wielkanocne śniadanie."-"Święta zaczynają się dla nas tak w sobotę, kiedy idziemy do Kościoła poświęcić z dziećmi jajka."... Komercja zniszczyła święta. Tylko się nażreć, nachlać , nic więcej. Już mało kto pamięta, po co jest WIELKANOC .To smutne, niestety.