Elbląska Elektrociepłownia podjęła decyzję o budowie bloku energetycznego zasilanego paliwem ekologicznym. Inwestycja będzie kosztować ponad 100 mln złotych, a pierwsze prace przygotowawcze do tego przedsięwzięcia przeprowadzone zostaną jeszcze w tym roku.
Z pierwszym dniem lipca tego roku Elektrociepłownia przejęła od Koncernu Energetycznego Energa S.A. cztery elektrownie wodne: w Pierzchałach, Pieniężnie, Rakowcu i Braniewie o łącznej mocy zainstalowanej 4,1 MW, osiągalnej 3,8 MW.
16 lipca, przy okazji pobytu w Elblągu, z wizytą w Elektrociepłowni gościł marszałek województwa Jacek Protas, który spotkał się z władzami spółki. Głównym tematem rozmów była projektowana i planowana do realizacji w najbliższych latach inwestycja, polegająca na budowie bloku na biomasę. Będzie to jedno z największych przedsięwzięć tego typu w Polsce.
Dla władz Spółki bardzo ważne jest, by planami firmy zainteresować przedstawicieli władz wojewódzkich. EC zamierza bowiem inwestować w przyszłość, dostosowując swój profil do standardów europejskich w tym rozwijać energetykę odnawialnych źródeł energii.
Jednym z najważniejszych projektów planowanych do realizacji w ciągu najbliższych 15 lat jest stworzenie, przy współpracy EC Elbląg i Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego sieci źródeł rozproszonych produkujących ekologiczną energię elektryczną w źródłach o małej mocy (od 100 kW do 5 MW).
Przygotowywany przez zarząd elbląskiej Elektrociepłowni projekt, ma objąć teren całego województwa warmińsko-mazurskiego. – Chcemy w krótkim czasie doprowadzić do sytuacji, w której ok. 15 zakładów będzie produkowało energię ekologiczną, tzw. białą – informował prezes EC Robert Szaj.
– Takie zamierzenia bardzo mnie cieszą, bo naszą silną stroną jest środowisko naturalne, a program który chce realizować EC jest zbieżny ze strategią rozwoju naszego województwa – stwierdził marszałek Protas.