Poniedziałek, 25.11.2024, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Błędne ulice

08.03.2006, 11:09:18 Rozmiar tekstu: A A A
Błędne ulice

Elblążanie, choć nie zdają sobie z tego sprawy, mieszkają na ulicach z błędami w nazwie. W naszym mieście istnieje 1-go Maja, ale też 1 Maja, 12-go Lutego i 12 Lutego, 3-go Maja i 3 Maja. Dlaczego taka rozbieżność w nazwach? Być może wynika to z braku znajomości zasad poprawnej polszczyzny lub świadomości językowej.

- Pisownia liczebników porządkowych sprawia piszącym sporo kłopotów – tłumaczy prof. dr hab. Edward Łuczyński, językoznawca. - Problemy i wahania pojawiają się zwykle wtedy, gdy zastosowany jest zapis z użyciem cyfr.

Dowodem na to są nazwy ulic w Elblągu: 1-go Maja, 12-ego Lutego itd. Zastanawiający jest fakt, że na nowoustawionych znakach informacyjnych ulice napisano poprawnie np. 3 Maja, a na nowopowstałym budynku, na tabliczkach błędy już się pojawiają: 3-go Maja. Poza tym nazwa z błędem zawiera jeszcze jedną nieprawidłowość. Gdyby norma językowa dopuszczała pisownie cyfrową liczebników z końcówką fleksyjną zapis ulicy wyglądałby następująco: 3-ego Maja, a nie 3-go Maja. Odnajdujemy więc błąd w błędzie.

- Niepoprawne jest dopisywanie do cyfr końcówek fleksyjnych i temu podobnych zakończeń do różnego rodzaju liczebników, a więc pisownia liczebników: 1-szy, 2-gi, 5-tej, 10-oro itp.- informuje profesor. Tego typu błędy szerzą się w polskich tekstach, na co wpływ ma z pewnością zwyczaj, który upowszechnił się w języku angielskim (np. 1St, 2nd,5th).  

Artykuł został oparty na informacjach z książek:

1. Zygmunt Saloni, Ortograficzny Słownik Ucznia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002, s. 23, 24.
2. Halina Jadacka, Słownik Poprawnej Polszczyzny, pod red. A. Markowskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1999, s.1744-1746.
3. „Między nami polonistami”. Czasopismo dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów, Numer sygnaturalny ISSN 1734-0268, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.


Fot. martini



Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (3)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ Janos
    Środa, 08.03

    Niestety małpujemy od amerykanów wszystko. Nawet palantynki i halo coś tam. Nie mówiąc o pojęciu projekt. W tej chwili pojęcia projekt uzywa się dosłownie do wszystkiego choć od wiekow wiadomo co to jest projekt i nie musze tego tłumaczyć. jeszcze jedna bzdura nagminnie uzywana to "dzień dziejszy" jak by nie można było prościej powiedzieć "dzisiaj". Idąc za ciosem mozna by powiedzieć "dzień pojutrzejszy".

  2. 2
    0
    ~ anty-projekt
    Środa, 08.03

    I tu "Janos" masz w pełni rację. Zwrotów rodzaju "masło maślane" jest więcej, m.in. "w ostatnim okresie czasu", te idiotczne "trendy" i "być na topie". Gdzie tu wprowadzona przed kilku laty ochrona prawna języka polskiego? A słowo "PROJEKT" to wręcz słowo "klucz" każdego wystąpienia, zwłaszcza pewnej pani z Centrum Kultury "Ś" - dla niej nie ma sformułowania typu "będący w przygotowaniu program imprezy", "organizacja Dni Elbląga" itd. jest wyłącznie "w ramach projektu", "projekt choinki noworocznej dla dzieci", "projekt zwiększania partycypacji młodzieży w życiu kulturalnym", "wiodący projekt" itd. itp. Jak widać w ostatnim sformułowaniu, używa się nawet tych okropnych rusycyzmów.

  3. 3
    0
    ~ Jarek
    Środa, 08.03

    Przepraszam bardzo, ale ja mieszkam na Różanej, a jej nazwa napisana jest prawidłowo :)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92205190658569