Od zeszłego tygodnia zmieniły się zasady wystawiania zaświadczeń lekarskich. Zostały wprowadzone 3 zmiany - oczywiście na korzyść pacjentów.
Jeśli osoba niezdolna do pracy przyjdzie do lekarza na przykład w przeddzień okresu wolnego od pracy to zaświadczenie może być wystawione z datą do czterech dni po terminie badania. Oznacza to, że jeśli pan Kowalski przyjdzie do swojego lekarza w dzień przed wigilią i jeżeli okaże się, że nie powinnien iść do pracy, ze względu na swoje zdrowie to lekarz ma prawo wystawić zaświadczenie od 27 grudnia. Podobna sytuacja jest wtedy gdy pacjent- pracownik zgłasza się na kontrolę w okresie wcześniejszego zwolnienia.W tym przypadku również może uzyskać kolejne zaświadczenie o niezdolności do pracy z datą dnia bezpośrednio po dniu ostatnim wcześniejszego zwolnienia - jednak nie może być to więcej niż 4 dni po wizycie.
Następna zmiana dotyczy chorych, którzy zostali wypisani ze szpitala. Jeżeli w tym przypadku pacjent nie dostał zwolnienia lekarskiego tego dnia, to istnieje możliwość potwierdzenia jego pobytu w placówce w późniejszym terminie.
Trzecia zmiana dotyczy pracowników zatrudnionych w kilku firmach. W takiej sytuacji lekarz jest zobowiązany do wystawienia zaświadczeń dla każdego płatnika. W przypadku, gdy chory zapomni powiadomić lekarza o wszystkich miejscach pracy, lekarz musi wystawić zaświadczenie potwierdzające wcześniej orzeczoną niezdolność do pracy dla innego płatnika - w innym terminie.
OL