Środa, 22.01.2025, Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Bardziej przejrzyste, czy mniej demokratyczne? Elbląscy politycy komentują zmiany w Kodeksie wyborczym

22.01.2018, 06:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Bardziej przejrzyste, czy mniej demokratyczne? Elbląscy politycy komentują zmiany w Kodeksie wyborczym

Dwie kadencje wójtów, burmistrzów i prezydentów, nowe zasady wyboru członków Pań i definistwowej Komisji Wyborczej i definicja znaku "x" to tylko niektóre zmiany w ordynacji wyborczej. Prezydent Andrzej Duda, mimo protestów opozycji, podpisał w ubiegłym tygodniu nowelizację Kodeksu wyborczego. My pytamy doświadczonych samorządowców, przedstawicieli dwóch przeciwnych ugrupowań, o to, czy to dobra zmiana?

Planowane przez partię rządzącą zmiany w Kodeksie wyborczym budziły zaniepokojenie samorządowców i sprzeciw opozycji. W ubiegłym tygodniu nabrały one rzeczywistej formy. Prezydent Andrzej Duda, 16 stycznia, podpisał nowelizację kodeksu. To oznacza, że nowości czekają nas już podczas tegorocznych wyborów samorządowych. O to, jak one na nie wpłyną, zapytaliśmy doświadczonych samorządowców.

Nowela wprowadza między innymi głośno dyskutowaną dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. Natomiast kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat.

Ogólnie to pozytywne zmiany. Myślę, że pięcioletnia kadencja to dobre rozwiązanie. Podobnie dwukadencyjność. Dziesięć lat to wystarczający czas, żeby coś zrobić. Oczywiście są wątpliwości. Są w Polsce bardzo dobrzy prezydenci czy wójtowie. Zawsze jednak można dać szansę innym, młodszym, którzy mogą okazać się albo tak samo dobrzy, albo lepsi

- przekonuje Marek Pruszak (PiS), przewodniczący rady miejskiej w Elblągu.

Zmiana dotknie również m.in.: Państwowej Komisji Wyborczej. Gdy w po wyborach parlamentarnych w 2019 roku wygaśnie jej kadencja, zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami. To oznacza, że siedmiu na dziewięciu jej członków powoływanych będzie przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

Myślę, że te zmiany mogą niepokoić. Na przykład sprawa krzyżyka powoduje, że mogą być różne interpretacje, który głos jest prawidłowo, a który nieprawidłowo oddany. Sposób wybierania członków komisji wyborczych, też rodzi podejrzenie, że te komisje będą upartyjnione. Trzeba dążyć do tego i robić wszystko, aby nie upolitycznić procesu wyborczego. To zawsze rodzi pokusę wykorzystania takiej sytuacji. Niestety, jeśli rządząca partia forsuje rozwiązania, które sugerują, że będzie chciała je wykorzystać, to można się spodziewać, że tak się stanie. Na pewnowybory będą  mniej demokratyczne, mniej przejrzyste

- nie ma wątpliwości Jerzy Wcisła, senator RP (PO), przez wiele lat działał w elbląskim samorządzie.

W nowelizacji jest również sporo kwestii technicznych dotyczący organizacji wyborów, a również w samym głosowaniu - korespondencyjnie głos będą mogły tylko osoby niepełnosprawne. Nową definicję zyskał też znak głosowania. Od teraz mają to być „co najmniej dwie przecinające się linie”.

Przezroczyste urny, kamery w lokalach wyborczych, dwie komisje - jedna przyjmuje głosy, druga liczy - to są pozytywne, potrzebne zmiany. Wybory dzięki temu będą bardziej przejrzyste

- przekonuje Marek Pruszak.

Co na tema zmian w Kodeksie wyborczym sądzą Czytelnicy info.elblag.pl?

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Robert Koliński
    Poniedziałek, 22.01

    (...) Poważnym zagrożeniem jest wypaczenie rywalizacji politycznej przez karty do głosowania w formie książeczki. Ten, kto wylosuje pierwszy numer na liście, będzie szczęściarzem. Naprawdę dziwi wiara ustawodawcy, że problem da się rozwiązać, dodając do książeczki stronę tytułową i spis treści. Nikt się nie przejął tym, co się stanie, jeśli to niczego nie zmieni i lista numer jeden znów dostanie dodatkowe 6 proc. głosów. PS. Wiara redakcji, że PiS i PO to "przedstawiciele dwóch przeciwnych ugrupowań" jest - zwłaszcza w świetle ubiegłotygodniowych głosowań w sejmie w/s projektu "Ratujmy Kobiety" - cokolwiek rozczulająca:)

  2. 2
    0
    ~ Robert Koliński
    Poniedziałek, 22.01

    Przede wszystkim, to nowy Kodeks Wyborczy jest szkodliwy ze względu na stworzenie aktualnym politykom (MSW) wpływu na proces wyborczy - zamiast organu kontrolnego, jakim była do tej pory PKW, otrzymujemy organ polityczny, w którym to minister spraw wewnętrznych zadecyduje o obsadzie szefa Krajowego Biura Wyborczego. Organ ten przestaje być niezależny od władzy wykonawczej i to jest zmiana dla przejrzystości procesu wyborczego szkodliwa. Ew. manipulacje związane z definicją "krzyżyka" to problem z gatunku wydumanych i w praktyce raczej nieistotny. Prawdziwie dobrą zmianą wprowadzaną przez nowy Kodeks jest natomiast zwiększenie proporcjonalności wyborów, z wyjątkiem oczywiście pozostawienia szkodliwych JOWów w okręgach do 20 tys. mieszkańców - ten relikt wymaga jeszcze zmian. (...)

  3. 3
    +9
    ~ Czerwony
    Poniedziałek, 22.01

    Konstytucja "Art. 32.1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny." Wprowadzenie w ordynacji dwóch kadencji uważam za formę dyskryminacji, wykluczenia społecznego a zapisy za niezgodne z przytoczonym zapisem Konstytucji.

  4. 4
    +15
    ~ klik
    Poniedziałek, 22.01

    Czyli z wypowiedzi p. Pruszaka wynika, że na prezydenta Elbląga PiS wystawi p. Traksa? Jeżeli iść tokiem myślenia p. Pruszaka to dwukadencyjność powinna obejmować również posłów, senatorów, radnych, dyrektorów szkół, szefów wszystkich jednostek państwowych i samorządowych.

  5. 5
    +7
    ~ anonim
    Poniedziałek, 22.01

    Skok na władze jednopartyjną!!!To oczywista chęć dominacji i wyeliminowania opozycji.Brak przyzwoitośći i łamanie konstytucji zwykłymi ustawami bez zmian konstytucyjnych to Trybunał Stanu!PiS robi to by rządzić na każdym szczeblu od Sejmu,Senatu po samorząd.To zagrożenie jest realne.Już jedną taką partie mieliśmy PZPR!

  6. 6
    +1
    ~ Nareszcie hit
    Poniedziałek, 22.01

    Urwie się co niektórym siedzenie na tym samym stołku, a tak dwa lata i won. A ci co tak wykrzykuje to zaciekle obrońcy dozywotni h stolkow. Nic nie robić by kasa płynęła i stołek był. Wala.

  7. 7
    +9
    ~ Marcin
    Poniedziałek, 22.01

    Niby każdy jest równy a co z dwukadencyjnością w sejmie i senacie? Ewidentnie ustawa pisana pod siebie, a nie pod społeczeństwo...

  8. 8
    +5
    ~ sposób jest
    Poniedziałek, 22.01

    Na wybory trzeba isc ze świeczką,wosk nie przyjmie długopisu w razie gdyby ktoś chciał zmienić miejsce krzyżyka.

  9. 9
    +1
    ~ xxx
    Poniedziałek, 22.01

    Ludziska kochane: dwukadencyjnosc ma dotyczyc tylko stanowisk wykonawczych: wójtów, burmistrzów i prezydentów.

  10. 10
    +1
    ~ ksamol
    Wtorek, 23.01

    DWUKADENCYJNOŚĆ W SEJMIE !!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0908041000366