Piątek, 24.01.2025, Imieniny: Maria, Ildefons, Rajmund
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Skąd się bierze zadłużenie Państwa?

16.01.2012, 12:22:37 Rozmiar tekstu: A A A
Skąd się bierze zadłużenie Państwa?

17 stycznia (wtorek) Zespół Szkół Akademickich w Elblągu organizuje wykład otwarty  pt. „Skąd się bierze zadłużenie Państwa?”, które poprowadzi Paweł Galiński, doktor nauk ekonomicznych, specjalność – finanse, autor i współautor książek i artykułów o tematyce ekonomicznej.

Tematyka wykładu będzie dotyczyć: problemów dochodów i wydatków budżetu państwa, pojęcia długu publicznego i jego rodzajów, przyczyn powstawania długu publicznego, skutków długu publicznego oraz długu publicznego w Polsce i na świecie.

Wykład odbędzie się w 17 stycznia, w godzinach 12:30 - 13:30, w budynku EUH-E przy ul. Lotniczej 2 w Elblągu. Wstęp wolny.

 

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Dziki
    Poniedziałek, 16.01

    Nie trzeba być doktorem nauk żeby wiedzieć skąd bierze sie dług.Wie to chyba wiekszość Polaków,bo wiekszość ma jakieś długi. Polska jak pamietam nigdy nie miała zrównoważonego budżetu ,nie mówiac o nadwyżce dochodów.Zawsze sejm (świadomie z małej) uchwalał deficyt budzetowy.Doktor Galiński mógłby objaśnić (tym co nie wiedzą) jakie są perspektywy zadłużonych krajów (na przykladzie Grecji ,Hiszpanii,Węgier ,Polski) i jakie zabiegi z gatunku kreatywnej księgowośći wykonuje min.Rostowski aby liczona część polskiego długu nie przekroczyła magicznych 55 %.

  2. 2
    +3
    ~ ;D
    Poniedziałek, 16.01

    Zadłużenie państwa bierze się z rozdawnictwa pieniędzy w postaci bezzwrotnych dotacji, zwolnień i umorzeń podatkowych, dumpingu cenowego na nieruchomości, ukrytego transferu zysków zagranicę, dla korporacji np Leclerc, Mikrosoft, Samsung,...... banków Orlenu i Pgnig oraz dla polskich szemranych milionerów np właścicieli salonów samochodowych.

  3. 3
    +1
    ~ Bubu
    Poniedziałek, 16.01

    Zwolnienia i umorzenia podatkowe to nie rozdawnictwo tylko ograniczanie pazerności państwa .Podobnie transfer zysków nie dotyczy zysków państwa tylko zysków osiagnietych przez firmy i ludzi ktorymi nie chca sie dzielić z państwem.Rozdawnictwo to utrzymywanie i opłacanie grup pasożytniczych nic nie wytwarzajacych a suto za nic nie robienie opłacanych (np 90 % rolników, wojsko,politycy,urzednicy, ),Wypłacanie rent fałszywym rencistom, emerytur w wysokości na którą większość sobie nie odłożyła (tzw.wcześniejszych) itd itp.

  4. 4
    0
    ~ znafca
    Poniedziałek, 16.01

    Już po pierwszych wpisach poniżej widać, że niestety większość Polaków nie ma bladego pojęcia skąd się bierze i czemu wciąż rośnie zadłużenie państwa. Przypomnę, że państwo utrzymuje się z podatków płaconych przez jego obywateli. Skoro mamy deficyt finansów publicznych oznacza to, że wydatki państwa są większe od wpływów z podatków. Oczywistą oczywistością jest to, że państwo utrzymuje całą tzw. sferę budżetową, bez której funkcjonować po prostu nie może. Dużym obciążeniem dla państwa jest ZUS, w którym po zmianie ustroju w 1990 nie było i nie jest nic prócz rosnącej dziury! Zasada jest prosta składki płacone przez pracujących do ZUSu nie starczają na wypłaty obecnych świadczeń i państwo musi się zadłużać na kolejne miliardy zł. Wszystkie wielomiliardowe budowy dróg, mostów i całej infrastruktury współfinansowanej przez UE jest kredytowane, co także powiększa dług publiczny o kilkadziesiąt miliardów zł. Kolejne kilkadziesiąt miliardów zabiera tzw. pomoc społeczna, stająca się już niestety sposobem na życie części naszego społeczeństwa. Dlatego polecam ten wykład można będzie się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, tak bardzo różnych od bzdur wygadywanych przez populistycznych polityków i mediów karmiących nas bzdurami i sensacjami niemającymi wiele wspólnego z realiami.

  5. 5
    0
    ~ ;D
    Poniedziałek, 16.01

    Synu to ten szemrany "biznes" odpowiada za korupcję państwa, generowanie i funkcjonowanie grup pasożytów. Państwo samo w sobie nie jest złe, staje się takie kiedy służy wyłącznie wąskiej grupie uprzywilejowanych złodziei, wskazanych w poprzednim poście. Patologie które wskazałeś są ewidentnym wytworem kapitalizmu. Kto ma pieniądze ten ma władzę, jeżeli głupi nie jesteś to wiesz gdzie idą pieniądze, kto w konsekwencji rządzi i kto jest odpowiedzialny za dzisiejszą kondycję naszego państwa. Żadne pasożytnicze grupy nie są w stanie skutecznie funkcjonować bez potężnego wsparcia finansowego. Komuna dzisiaj została dzisiaj po prostu ograniczona do wąskiej grupy uprzywilejowanych i ich parobów funkcjonujących w strukturach państwa.

  6. 6
    0
    ~ ;D
    Poniedziałek, 16.01

    zadłużenie bierze się tez eksportu miejsc pracy praktykowanego przez tutejsza agenturę od 20 lat. Jest swoboda przepływu kapitału ale Panda wróciła do Włoch, a o ilu sprawach nie mamy pojęcia. Kto bierze gro pieniędzy za autostrady i stadiony?

  7. 7
    +1
    ~ beta
    Poniedziałek, 16.01

    Zadłużenie bierze się po prostu z niegospodarności. W przypadku danego kraju - z nieodpowiedzialności, nieudolności, krótkowzroczności , pazerności i cynizmu polityków oraz kryzysu demokracji, czyli postawy społeczeństwa, które chce wygodnego życia nie licząc się z kosztami. Nie od dziś mówi się, że w Europie występuje kryzys przywództwa, co znaczy, że społeczeństwo straciło czujność i wybiera do władzy nieodpowiednie osoby. A przy okazji: zadłużenie bierze się również z nazbyt rozbudowanej sieci uczelni, które są finansowane lub dofinansowywane z budżetu, a kształcą przyszłych bezrobotnych. Czy jednak, zanim kraj nie utonie w długach, znajdzie się odważny polityk, który powie: - Nie stać nas na tak rozbudowaną edukację, trzeba zmniejszać dostępność studiów i ciąć etaty na uczelniach. Nie znajdzie się, bo nie chce ryzykować utraty swojego dostatniego "korytka".

  8. 8
    +2
    ~ Bubu
    Poniedziałek, 16.01

    Do znafca Nie przypominaj tylko wyjdź poza schematy Technikum Ekonomicznego .Oczywistością jest tylko to ,że jakieś zawody mogą być opłacane z budżetu, nie jest oczywiste ani które ani jak liczne.To stara jak świat dyskusja ile państwa w państwie ,socjalizm czy kapitalizm.. Im wieksza redystrybucja co przerabialiśmy za komuny tym większe marnotrasrwo i nadużycia.Tym więcej chętnych do życia na koszt innych. Budżetówka sama wymyśla przepisy,dla których realizacji musi się rozrastać. Np. przed wojna kancelaria prezydenta liczyła mniej niż 30 osób.Teraz liczy powyżej 350 i co z tego wynika? Dzieci coraz mniej,nauczycieli coraz więcej ,wojny nie ma a utrzymujemy 100 tyś wojska i 400 tyś wcześniejszych emerytów.itd itp.Sejm ,Senat urzędy marsza łkowskie,wojewódzkie. Niczego nie organizuja, w rankingach krajów łatwych do prowadzenia biznesu Polska zajmuje 72 miejsce. Podobnie w Grecji wiekszość ludzi jest opłacanych z budżetu ,pełniąc róznorodne niepotrzebne komukolwiek funkcje. Nikt niczego nie wytwarza,podatków nie ma kto płacić. Państwo biurokratyczne .jest jak rak rozwijający się aż zadusi spoleczeństwo. mają najwyższe nadwyżki na świecie. Państwo powinno jedynie zapewniać szeroko pojęte bezpieczeństwo.Do rez

  9. 9
    0
    ~ ..............
    Poniedziałek, 16.01

    tutaj pani dość jasno tłumaczy cały ten "liberalny" syf

  10. 10
    0
    ~ o kurde
    Poniedziałek, 16.01

    tutaj pani dość jasno tłumaczy cały ten "liberalny" syf http://dorotajaniszewska.blog.onet.pl/Rozprawa-z-liberalnym-kapitali,2,ID445011932,n

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


3.1591408252716