Dzisiejsza sesja zaczęła się w dość nietypowy sposób. Wystąpił chór Cantata, który zgromadzonym zaprezentował swoje umiejętności i nie pozwolił im wyjść ze świątecznego nastroju wykonując parę kolęd.
10:00 – Powoli sala się wypełnia. Po raz pierwszy, już jako nie radna, na sesji pojawiła się Elżbieta Gelert.
Pojawili się również kibice Olimpia Elbląg, którzy przyszli, aby usłyszeć, jaką decyzję radni podjęli w sprawie budżetu miasta, a dokładniej ile pieniędzy w budżecie przewidzianych jest na ich I-ligowy klub, który obecnie przeżywa kłopoty finansowe.
10:10 – Na sesji obecnych jest 24 radnych. Nieobecny jest tylko Marek Kucharczyk (PO).
Podczas dzisiejszej sesji będzie omawiany budżet na 2012, który zakłada zadłużenie miasta na 250 mln. Takiego zadłużenia w historii budżetów naszego miasta jeszcze nie było.
Na uwagę zasługuje także projekt uchwały dotyczący polityki rowerowej miasta. To pierwsza taka inicjatywa w Elblągu. Przepisy przygotował oficer rowerowy miasta Marek Kamm, który wzorował się na rozwiązaniach z Wrocławia. Uchwała zakłada, że Elbląg ma być otwarty na rowerzystów, czyli trzeba będzie m.in. dostosowywać drogową infrastrukturę do wymagań jazdy na rowerze, zapewnić stojaki na rowery, sygnalizację dla rowerzystów, pasy ruchu dla rowerów w jezdni.
10:15 – Przewodniczący Rady Jerzy Wcisła (PO) zaprasza chór Kantata, który wykonuje parę kolęd.
10:35 - Chór zakończył swój występ. Wszyscy zebrani podziękowali im gromkimi brawami. Marta Drózda - kierownik chóru, złożyła wszystkim noworoczne życzenia.
- Mam nadzieję, że chór złagodzi obyczaje podczas dzisiejszej sesji - zażartował Jerzy Wcisła (PO), Przewodniczący Rady Miejskiej.
10:36 - Prezydent wniósł o wniesienie pod obrady kilku poprawek do już przygotowanych uchwał. Jedna z nich dotyczy budżetu na 2011 rok
10:45 - Prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Ligi Obrony Kraju przekazał na ręce Prezydenta naszego miasta Grzegorza Nowaczyka medal dla Elbląga za zasługi na rzecz obronności kraju.
10:46 – Przyszedł czas na interpelacje radnych. – Chciałbym rozwiać plotki, jakie się pojawiły w związku ze wczorajszym rozdawaniem Asów. Nie przyznaje się ich za długość interpelacji żartuje Przewodniczący Rady, Jerzy Wcisła (PO).
10:47 – Jako pierwszy głos zabrał radny Marek Pruszak (PiS), który chciałby, aby w Elblągu działał ośrodek adopcyjny. Z związku z tym, że wraz z końcem roku elbląski oddział przestaje istnieć (ma powstać filia) radny martwi się, że na tym stracą dzieci i rodzice adopcyjni, gdyż najbliższy ośrodek będzie mieścił się w Olsztynie.
10:50 – Radny Zdzisław Olszewski (PiS) poruszył temat Poznania, w którym wszystkie miejskie instytucje, włącznie z Ratuszem, razem negocjowały ceny za dostawę energii elektrycznej, dzięki czemu miasto mniej płaci za prąd. Sugeruje, że Elbląg także powinien stworzyć taką grupę zakupową i kupować hurtem prąd, co będzie z korzyścią dla budżetu. - W poznańskim przetargu wystartowało aż 5 firm energetycznych, dzięki czemu cena ofertowa była o wiele niższa – mówi. - W Poznaniu w ciągu dwóch lat zaoszczędzono w ten sposób 8 milionów złotych. - Oczywiście w Elblągu skala będzie mniejsza, ale warto to zrobić. Taką zasadę warto też stosować w innych przypadkach zakupu towarów i usług.
10:52 - - W związku z kolejną falą skarg na funkcjonowanie strefy płatnego parkowania, szczególnie od osób niepełnosprawnych, zwracam się do pana prezydenta o przyspieszenie prac nad nowelizacją uchwały w sprawie strefy – mówi radny Jerzy Wilk (PiS). - W Elblągu służby kontrolują numer rejestracyjny samochodu, którym jeździ dana osoba niepełnosprawna, a nie uprawnienia danej osoby do parkowania bezpłatnego.
Radny mówi, że do PiS zgłosiły się dwie firmy, które czują się poszkodowane w związku z przetargiem na obsługę portu w Elblągu. Radny prosi Prezydenta Grzegorza Nowaczyka o wyjaśnienie tej sprawy.
10:55 – Radny Artur Zieliński (EDS) powraca do sprawy projektu budowy stadionu. Mówi, że do tej pory nie otrzymał ani ustnej ani pisemnej odpowiedzi od Prezydenta Elbląga, co się stało z milionem złotych, które władze miasta chciały przeznaczyć na dokumentację nowego stadionu. W związku z tym, że Prezydent Grzegorz Nowaczyk zrezygnował z pomysłu budowy nowego stadionu na obrzeżach miasta radny docieka, co na co zostały wydane planowane pieniądze.
10:57 – Radny Paweł Fedorczyk (PiS) obawia się, że plany dotyczące szpitala miejskiego prowadzą do komercjalizacji, a w rezultacie prywatyzacji tej placówki. Chciałby, aby na ten temat zorganizować szeroką debatę.
11:06 – Radny Andrzej Tomczyński (SLD) chciałby, aby miasto przekształciło stadion przy ul. Krakusa ponownie na stadion piłkarsko-lekkoatletyczny.
11:07 - Radny Antoni Czyżyk (PO) zwraca uwagę na to, że interpelacje i sprawie pracy nad hurtowym zakupem energii i pracę nad tym już trwają.
11:10 - Koniec interpelacji.
Do czasu wyborów na posła stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Miasta obejmowała Elżbieta Gelert. Dziś rada wybierze nowego wiceprzewodniczącego. Kandydatem PO jest Paweł Nieczuja-Ostrowski, który wczoraj odebrał tytuł Asa w rankingu Barometr Aktywności Radnych. Paweł Nieczuja-Ostrowski jest jedyny kandydatem na to stanowisko.
11:15 – Przerwa. Trzeba przygotować karty do głosowania i przynieść urnę.
11:25 - Zaraz rozpocznie się głosowanie. Każdy radny otrzymuje kartę do głosowania z nazwiskiem Pawła Nieczui-Ostrowskiego.
11:27 – Każdy radny, w kolejności alfabetycznej, wrzuca karty do urny.
11:29 – I po głosowaniu.. Komisja zaczyna liczyć głosy. Kolejna 5 minutowa przerwa.
11:30 – Na 23 radnych, oddano 22 ważne głosy. Wszystkie były za. Paweł Nieczuja-Ostrowski został wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Elblągu.
11:33 - Paweł Nieczuja-Ostrowski już z nowego miejsca dziękuje za wybór i życzy udanej współpracy.
11:34 - Teraz czas na głosowanie w sprawie kolejnych uchwał Rady Miejskiej.
11:50 – Przewodniczący Rady, Jerzy Wcisła (PO) czyta uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej, która pozytywnie oceniła budżet.
Radny Antoni Czyżyk (PO), jako szef klubu prezentuje oświadczenie w imieniu PO. Zaznacza, że wszystkie elementy budżetu zostały zaplanowane zgodnie z regułą sztuki budżetowej.
11:55 – Jako pierwsi swoją opinię na temat budżetu wygłasza klub radnych Pis. Radny Jerzy Wilk, przewodniczący klubu, zwraca uwagę na to, że dług miasta przekroczy 250 milionów złotych, a więc sięgnie prawie 49 proc.. Ustawa przewiduje limit do 60 proc. - Na mieszkańca wypadnie po 2 tysiące złotych. To niepokojące w czasach, gdy czeka nas kolejna perspektywa budżetowa w Unii, która wymaga wkładu własnego na inwestycje – podkreśla Jerzy Wilk.
Radny Jerzy Wilk zaznacza, że większość projektów inwestycyjnych to kontynuacja polityki poprzednich władz. - Takie inicjatywy nie poprawią poziomu życia mieszkańców miasta. PiS uważa, że rozwój zapewni Aquapark i rewitalizacja Wyspy Spichrzów, z której władze miasta w 2012 roku zrezygnowały - mówi.
12:05 – Ostateczne stanowisko Pis - Nie będziemy blokowali uchwalenia budżetu – mówi Jerzy Wilk.
12:06 – W imieniu klubu SLD oświadczenie wygłasza przewodniczący Henryk Horbaczewski, który mówi, jak ważne i potrzebne dla Elbląga były inwestycje na drogach nr 503 i 504 oraz Orliki. Przyznaje, że Modrzewina nie spełnia jeszcze pokładanych w niej nadziei, ale obiecuje, że SLD będzie wspierać wszelkie pomysły, które będą prowadzić do rozwoju Elbląga.
12:21 – Radny Marek Pruszak pyta skąd będą brane pieniądze na Orlki. Prezydent Grzegorz Nowaczyk przyznaje, że w budżecie województwa nie ma pieniędzy na elbląskie Orliki, ale miasto chce wykorzystać wsparcie Ministerstwa Sportu. Czyżby większość pieniędzy na Orliki będzie dołożona z budżetu Elbląga? Przypomnijmy, że cztery Orliki to koszt ponad 3,5 miliona złotych.
12:23 - Budżet został przyjęty - 20 radnych głosowało za przyjęciem, 3 wstrzymało się od głosu.
12:25 – Zapowiedziano 10 min przerwę. Ciekawe ile tym razem potrwa…
12:48 – Koniec przerwy. Wracamy do kolejnych uchwał.
12:55 - Nazwę Sybiraków otrzyma także nowy fragment ulicy Chrobrego, od ulicy Marymonckiej do Góry Chrobrego.
12:56 – Oficer Marek Kamm opowiada radnym o polityce przyjaznej rowerzystom.
13:00 – Przyszedł czas na głosowanie. Wszyscy radny są za.
13:05 – Nadszedł czas na jedną z ciekawszych uchwał - w sprawie podwyżek opłat za wywóz śmieci. Radny Jerzy Wilk (Pis) uważa, że akcja edukacyjna dzieci i młodzieży oraz segregacji odpadów, z której kiedyś mogliśmy być dumni, teraz straciłą siłę rozpędu. Radny jest ciekawy, kiedy segregacja znowu ruszy pełną parą.
13:07 - Wiceprezydent Tomasz Lewandowski dziwi się uwadze Jerzego Wilka - Segregacji nie zaprzestaliśmy – podkreśla Tomasz Lewandowski.
13:15 - Kolejna uchwała dotyczy podwyżki za wywóz śmieci, która ma wejść w życie 1 lutego. Według niej mieszkańcy będą musieli płacić około 13 zł rocznie więcej niż do tej pory.
Podwyżki zostały przegłosowane.
13:18 – Koniec uchwał. Teraz Prezydent Grzegorz Nowaczyk i wiceprezydenci będą odpowiadali na interpelacje.
Prezydent odpowiedział na zapytanie radnego Marka Pruszaka dotyczące sprawy ośrodka adopcyjnego. - Marszałek województwa wystąpił z prośbą do Ministra Finansów o zwiększenie pieniędzy na funkcjonowanie wszystkich trzech ośrodków w regionie., w tym na elbląski. Liczę na to, że się uda i w nowym roku ośrodek adopcyjny będzie działał w Elblągu od początku roku.
13:20 - Prezydent Grzegorz Nowaczyk twierdzi, że prace nad nowelizacją uchwały w sprawie strefy płatnego parkowania trwają i że uchwała będzie gotowa na najbliższą sesję, która odbędzie się w lutym. Zwraca uwagę na to, że zmieniając jej zapisy, ZKM przeprowadził ankiety wśród 1400 elblążan.
13:21 – Prezydent Nowaczyk zwraca się do radnego Artura Zielińskiego i prosi go, by odbierał pocztę, gdyż odpowiedź w sprawie miliona złotych, który był przeznaczony na dokumentację nowego stadionu, została mu dostarczona na początku grudnia.
13:22 – Prezydent nie rozumie interpelacji radnego Olszewskiego. - Grupa w sprawie hurtowych zakupów już istnieje w urzędzie miasta – zauważa Grzegorz Nowaczyk. - W lipcu w ten sposób kupiono usługi energetyczne, kolejna umowa dotyczyła ubezpieczeń, w kolejnym roku w ten sposób będą kupowane materiały biurowe. Ma być stworzona, razem z powiatem ziemskim elbląskim, grupa zakupowa w innych sprawach.
13:26 - Wiceprezydent Tomasz Lewandowski zwraca się do radnego Fedorczyka. Dziwi się, że radny przedstawia takie stanowisko klubu PiS w sprawie przyszłości szpitala miejskiego, bo ta sprawa była omawiana w środę na komisji zdrowia. Wiceprezydent mówi, że od dawna władze miasta mówią o tym, że chcą znaleźć inwestora, który pomoże wyprowadzić szpital miejski „na prostą” i prosi o to, by klub PiS o szczegóły w tej sprawie pytał radną Halinę Sałatę (PiS), która należy do Komisji Zdrowia. – Ona aktywnie działa w Komisji Zdrowia i ma dużą wiedzę w tej sprawie - stwierdza.
13:30 - Prezydent Grzegorz Nowaczyk, w imieniu władz miasta, dziękuje radnym, dyrektorom departamentów i urzędnikom dziękuję za przyjęcie budżetu na 2012 rok.
13:32 – Na pytanie w sprawie konkursu na obsługę portu odpowiada dyrektor portu Arkadiusz Zgliński. Mówi o zasadach rozstrzygnięcia konkursu na obsługę portu przez operatora. Została nim firma z kapitałem rosyjskim, której właścicielem jest jednego z portów w Kaliningradzie. - Spółka, która wygrała, jest założona w Elblągu i tutaj będą odprowadzane podatki, będzie ona zatrudniała mieszkańców Elbląga - wyjaśnia Artur Zgliński.
13:40 – - Czy jest już jakiś inwestor, z którym prowadzone są rozmowy? Czy planujecie szeroką debatę na ten temat? – pyta radny Paweł Fedorczyk (Pis).
- Na wczorajszej komisji odpowiedzi na te wszystkie pytania padły - mówi wiceprezydent. - Tak, prowadzimy rozmowy z inwestorami, są one bardzo zaawansowane. Czas nas goni, bo takich zadłużonych szpitali jest w kraju dużo, a inwestorów niewielu. Skorzystajmy z tego, że taka okazja się nadarza. Jeden z inwestorów powiedział nam, że idą tam, gdzie samorządy ich chcą. Wykorzystajmy to, że są takie firmy, które chcą inwestować, wyłożyć pieniądze na remonty, by spełnić standardy, jakie do 2016 roku narzuca nam ustawa.
13:42 – Radny Artur Zieliński zapewnia, że odbiera pocztę z Ratusza i ponawia prośbę o odpowiedź.
13:42 - Prezydent mimo to twierdzi, że odpowiedź została wysłana i zapewnia, że odpowiedzi radnemu Zielińskiemu udzielił skarbnik.
- Skąd Pan wie, że odpowiedź dotarła? Ma Pan awizo? – pyta niezadowolony radny Artur Zieliński.
Dyskusję przerwał przewodniczący Rady Jerzy Wcisła. - Po raz pierwszy spotykam się z sytuacją, że dokument położony na półkę radnego, do tego radnego nie dotarł. Pozwoli Pan radny, że na podstawie tego jednego przypadku nie będę zmieniał systemu przekazywania informacji.
Kopia odpowiedzi ma zostać dostarczona radnemu.
13:45 – Nadszedł czas na sprawy bieżące.
Jako pierwszy głos zabrał radny Jerzy Wilk (PiS), który powraca do sprawy konkursu na obsługę portu. Czyta treść pisma, jakie dyrektor portu wysłał do firmy, która przegrała konkurs. - Te firmy, które przegrały konkurs, nie otrzymują informacji o ofeie, jaką złożył zwycięzca. Dlatego prośba do prezydenta, by spojrzał na rozstrzygnięcie tego konkursu i sprawdził
13:46 – Dyskusja na temat zmian w elbląskim Szpitalu Miejskim między radnym Jerzym Wilkiem a wiceprezydentem Tomaszem Lewandowskim trwa.
13:47 – Przewodniczący Rady Jerzy Wcisła zapowiedział, że od przyszłego roku sesje będą odbywać się we wtorki, a nie jak do tej pory w czwartki.
13:48 - - Zaprasza wszystkich na spotkanie po sesji, by podsumować mijający rok i zapewne złożyć sobie życzenia – dodaje Jerzy Wcisła.
13:50 – Radny Robert Turlej (PO) dziękuje za współpracę i prosi o zwołanie spotkania w sprawie przyszłości komunikacji miejskiej w Elblągu.
13:53 – Przewodniczący Rady, Jerzy Wcisła ogłosił koniec sesji.
Czy kibice pomyśleli o tym aby taczkę ze sobą wziąć?
nie pokazujcie blaznowania radnych bo to wstgyd
OBIECANO aquapark,dużą przebudowę stadionu przy ul.Agrykola były zdjęcia i co nic się nie robi.Ścieżki rowerowe to kpina z rowerzystów jeśli są to nie ma ciągłości połączenia w jedną trasę.Popatrzmy czy przejdziemy rowerem przez cały Elbląg ścieżkami rowerowymi -NIE Dlaczego.Tak samo dlaczego z Elbląga nie ma połączenia ścieżką rowerową w stronę Kazimieżowa.W Elblągu jest sporo tzw stadionów z nazwy bo przypominają wiejskie obiekty.A co z przekopem mierzei bo droga wodna nadal zarośnięta i chcecie by pływali tu turyści jesteście śmieszni.
Dlaczego mnie ta decyzja nie zaskoczyła?????
Nasza rada miasta przypomina sejm. Jeden wieli burdel i syf. O złodziejstwie to już nie wspomnę.
Cantata chórem miejskim!!!
TYLKO PIS PRACUJE - RESZTA PORAŻKA !
ta cala rada miejska i ratusz to zenada wszystkich wymienic
wziąć sie lepiej za burdel w departamencie szkolnictwa- tam juz chyba nikt nie wie co sie dzieje- ludzie traca pracę a podpisywane sa projekty z ponad 10 nadgodzinami dla nauczycieli. Kiedys tego nie było!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Dyrektor miał obowiązek wykazać nadgodziny i była praca dla wszystkich. Teraz rzadzi kolesiostwo, robią co chcą - to dopiero prywatny folwark. Korzeniowska- wróć!!!!!!!!!!
brawo dla lewandowskiego, zgasił wilka i fedorczyka po mistrzowsku...