W ramach społecznej inicjatywy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i mediów, za pomocą Barometru Aktywności Radnych, będą oceniać aktywność i skuteczność działalności naszych reprezentantów w Radzie Miasta. - Stwierdziliśmy, że warto byłoby doprowadzić do takiej sytuacji, w której radni będą wiedzieli, że na nich patrzymy, że oczekujemy od nich zaangażowania, i że to zaangażowanie będzie w jakiś sposób oceniane i upublicznione – stwierdza Zenon Lecyk, sekretarz Rady Programowej BAR. - Żeby to w jakiś sposób śledzić i systematycznie zbierać informacje potrzebna jest konkretna grupa ludzi, która na chłodno będzie umiała to zrobić - dodaje.
Na pomysł stworzenia BAR-u wpadli członkowie Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego. – Przez dwa lata dyskutowaliśmy i omawialiśmy, co zrobić, żeby udało się ten pomysł wprowadzić w życie – kontynuuje Zenon Lecyk. - Mamy jeszcze parę rzeczy do dopracowania, ale myślę, że jesteśmy na właściwej drodze. Tak naprawdę, żeby w pełni ocenić radnych musielibyśmy być z nimi cały czas, a to przecież jest niemożliwe, dlatego tak ważna jest ich otwartość i chęć do współpracy, na którą na razie nie możemy liczyć. Mam nadzieję, że radni w pewnym momencie docenią nasz trud i nie będą postrzegali nas jako osoby, które chcą ich pognębić. My tak naprawdę działamy na ich rzecz. Chcemy im pomóc, unaocznić jak wiele robią i jak wywiązują się z obowiązków.
Przewodniczącą Rady Programowej BAR została Teresa Bocheńska (wieloletnia radna RM Elbląga), a sekretarzem Zenon Lecyk (były radny). Pozostali członkowie Rady to: Mira Stankiewicz – Radio Olsztyn, Lech Brywczyński – Magazyn Elbląski, Marek Nowosad – Radio Gdańsk, Piotr Derlukiewicz – Portel, Ingrid Hintz – Dziennik Elbląski, Kamila Jabłonowska – info.elblag.pl, Rafał Gruchalski – Telewizja Elbląska, Witold Łada – EKO. Konsultantem procesu oceny radnych został socjolog, dr Ryszard Skrzypiec.
- Są to osoby, które moim zdaniem w pełni zachowają swój obiektywizm i doprowadzą do tego, że będziemy patrzyli na radnych, jak na delegatów mieszkańców naszego miasta, powołanych do wykonania pewnej pracy, którą będziemy oceniać, nie patrząc na nazwiska, na wiek, czy przynależność polityczną – zapewnił Zenon Lecyk.
Rada Programowa będzie dokonywać oceny punktowej aktywności radnych na podstawie szczegółowych kryteriów, do których należeć będzie m.in. aktywny udział w komisjach, ilość i jakość złożonych interpelacji, obecność na całej sesji, realizacja obietnic wyborczych, aktywność i współpraca z mediami, częstotliwość i jakość komunikowania się z mieszkańcami, udział w ważnych wydarzeniach publicznych, posiadanie poczty elektronicznej, bloga bądź strony internetowej, przestrzeganie zasad pracy radnego, kultura osobista, etyka w sprawowaniu mandatu.
Radny, który uzyska liczbę punktów powyżej 70 (na 100) otrzyma tytuł Asa. W ten sposób powstanie grupa najbardziej aktywnych radnych. W przedziale punktowym między 31 a 69, znajdą się Walety – średnio aktywni radni, a Blotkami zostaną najmniej aktywni radni, którzy uzyskają poniżej 30 punktów. - Pierwsza dziesiątka będzie promowana w mediach i mam nadzieję, że będzie postrzegana jako grupa radnych w pełni pracujących na rzecz mieszkańców – dodaje Zenon Lecyk.
Rada Programowa będzie dokonywać oceny na podstawie informacji otrzymanych od: radnych (ankieta), z Biura Rady Miejskiej, przekazywanych poprzez mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji i instytucji. Przez całą kadencję Rady Miejskiej, na stronie internetowej EKO, będzie funkcjonować „Urna Barometru Aktywności Radnych”, która będzie umożliwiać mieszkańcom naszego miasta wyrażenie swoich opinii (pod uwagę będą brane jedynie informacje nieanonimowe).
Ranking radnych będzie przedstawiany co roku podczas otwartego spotkania. Najlepsi radni będą promowani w mediach i na stronie Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego oraz będą rekomendowani wyborcom przed kolejnymi wyborami samorządowymi. Również co roku będzie organizowane spotkanie, które będzie miało na celu podsumowanie pracy BAR-u, ocenienie realizacji założeń i wprowadzenie ewentualnych ulepszeń.
To pierwszy w Polsce systemowy proces oceny radnych. Mamy nadzieję, że się sprawdzi, będzie rzetelny i obiektywny, a za jego przykładem powstaną takie narzędzia pomocy mieszkańcom również w innych miastach.
powiem szczerze że radni są aktywni, ale ogranicza się to jedynie do zadawania pytań. Dlatego od dzisiaj dla mnie są to radni - bezradni. Bo jak inaczej nazwać człowieka, który potrafi zadawać tylko pytania, a nic konkretnego nie zdziała?
Może właśnie po to, żeby nie byli tak "bezradni" należy ich na bieżąco rozliczać z ich pracy lub jej braku. Jest nadzieja, że wpłynie to na ich aktywność i skuteczność, a przed kolejnymi wyborami będzie czarno na białym czym wykazali się w mijającej kadencji.
Pomysł dobry, ale - jak zwykle - diabeł tkwi w szczegółach, bo wiarygodność oceny zależeć będzie od użytych kryteriów - czy preferować będą aktywność czy skuteczność.
Radny,tak jak pracownik,powołany na stanowisko,przez 3 miesiące,okres prubny (w/g Kodeksu Pracy),niefektywny.Zwolnić z pracy,w to miejsce powołać innego.Tak by było najlepiej. (florekPJN)
@Rotacja bez-radnych musi być!.......Wpierw wróć do szkoły, na okres "prUbny" Orzesz ty Florek....
To już standart w elbląskich portalach.Jak ktoś napisze coś sensownego ale z błędem ort.Dyżuruje "Elbląski Cenzor",który nie ma nic do POwiedzenia,to chociaż błędów się czepnie.I co,panie "poprawny"@janusz,zadowolony?Imiona,nazwy własne pisze się dużą literą,kup se słownik lub też wróć do szkoły.
stan... dart ty florek ty sie do rady pchales a tracizs analfabetyzmem ... zapewne bys nie byl slepy na sprawy miasta a prosimy zamilknij juz zenon lecyc moj bosz... szkoda mi tylko mirki stankiewicz fajna babka i te towarzystwo moze ja zepsuc
~ inc.Ty mi wytykasz analfabetyzm ?Sam przeczytaj coś napisał
Ta Rada to zbieranina cwaniaków i kameleonów,którzy dla diet dali by się ... bez mydła.Na palcach jednej ręki policzyć można ludzi wartościowych w tej radzie.Powinno się zmniejszyć ilość radnych o połowę , co wpłynęło by pozytywnie na budżet miasta.
Jeszcze pytanie a kto zapłaci za ten BAR ?