W środę, 5 października, w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się konferencja „Wykonywanie kary ograniczenia wolności i roli samorządu lokalnego w readaptacji społecznej skazanych”, organizowana wspólnie przez Prezydenta Elbląga i Prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu, pod Honorowym Patronatem Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego.
Konferencja stanowi kontynuację działań rozpoczętych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, czyli współpracę organów wymiary sprawiedliwości z samorządami.
Prelekcje wygłoszą: Mirosław Przybylski Dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, prof. dr hab. Marek Konopczyński Rektor PEDAGOGIUM Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie oraz ks. dr Zbigniew Iwański reprezentujący Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wystąpią również przedstawiciele prokuratury, sądownictwa, kuratorskiej służby sądowej a także przedstawiciele Urzędu Miasta w Elblągu.
- Konferencja ma służyć poszerzeniu wiedzy na temat potrzeby usprawnienia współpracy między organami terytorialnymi i sądami, jak i roli kary ograniczenia wolności w systemie polityki karnej Państwa – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego - Przekonać, że sposób postępowania z osobami skazanymi nie jest problemem tylko wymiaru sprawiedliwości, ale leży także w interesie środowisk lokalnych i władz samorządowych. Wskazać na potrzebę nakreślenia systemowych rozwiązań w tym zakresie, które zależeć będą od wypracowania doświadczeń, a także koordynacji działań ze strony instytucji lokalnych i władz publicznych, a ponadto określić potrzebę szerszego wykorzystania kary ograniczenia wolności.
Program konferencji:
9.00 – 9.30 – rejestracja uczestników
9.30 – 10.30 - otwarcie Konferencji
Wystąpienia zaproszonych gości:
Prezydent Miasta Elbląga Grzegorz Nowaczyk
Prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Ewa Pietraszewska
Prof. Irena Lipowicz – Rzecznik Praw Obywatelskich
Pan Marian Podziewski – Wojewoda Warmińsko Mazurski
Pan Andrzej Martuszewicz - Przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów
prof. zw. dr hab. dr h.c. Brunon Hołyst – Rektor Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie
Prelekcje:
10.30 – 10.50 – Rola kary ograniczenia wolności w polskim systemie karnym oraz polityce karnej państwa – Dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń
i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości Mirosław Przybylski
10.50 – 11.10 – „Quo vadis resocjalizacjo?” - JM Prof. dr hab. Marek Konopczyński Rektor PEDAGOGIUM Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie
11.10 – 11.30 – Rola społeczności lokalnej w procesie readaptacji osób popełniających przestępstwa i zagrożonych marginalizacją społeczną – Ks. dr Zbigniew Iwański Katolicki Uniwersytet Lubelski
11.30 – 12.00 – Rola Kuratora w systemie francuskim – Adam Syldatk z-ca Przewodniczącego Krajowej Rady Kuratorów
12.00 – 12.20 – Przerwa Kawowa
12.20 – 12.40 - Rola prokuratora w procesie i wpływ na rodzaj orzekanej kary – Prokurator Okręgowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu
12.40 – 13.00 – Przepisy regulujące zasady i warunki wykonywania kary ograniczenia wolności przez osoby skazane albo ukarane – Sędzia wizytator ds. penitencjarnych Sądu Okręgowego w Elblągu Edward Omański
13.00 – 13.20 – Praktyczne aspekty wykonywania kary ograniczenia wolności i pracy społecznie użytecznej, rola kuratora zawodowego – kurator specjalista II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszka Bierkowska.
13.20 – 13.40 – Tryb i procedura stosowana do wyznaczenia właściwych podmiotów, jako miejsca wykonywania kary ograniczenia wolności i pracy społecznie użytecznej – zadania i obowiązki samorządów gminnych - Dyrektor Departamentu Organizacyjnego Urzędu Miasta Elbląga Adam Jocz.
13.40 – 14.00 – Problemy występujące przy wykonywaniu kary ograniczenia wolności i pracy społecznie użytecznej, zgłaszane przez podmioty wyznaczone do realizacji tego zadania – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” w Elblągu Marek Gulda.
14.00 – 14.30 – Dyskusja, wnioski, rekomendacje.
14.30 – Zakończenie Konferencji
opr. RK
PO mowie nie dosyc klamst i oszustw drogi i przedszkola budujcie a nie sady
Brakuje jednego referatu "Błąd prokuratury i policji polegający na oskarżeniu niewłaściwej osoby z zastosowaniem nieuzasadnionego 4 miesięcznego aresztu" jako tło do publicznej debaty kto go powinien publicznie przeprosić.
4 miesiące to pikuś. Ludzie w areszcie latami bez wyroku siedzą:-/ Ale uwaga w 100% słuszna.
Ja mam pytanie do tego PANA bez teczki KIEDY ???zacznie realizować obietnice :droga 503.aqua park,marina żeglarska i budowa innych obiektów.Z tego cop widać PO potrafi tylko obiecywać,mija 9 miesięcy i g...o.To cop powstaje to zaczął Były Prezydent Elbląga.Spotkania,wycieczki ,autobusiki,to robi PO za pieniądze podatników.NIE WSTYD WAM !!!!!!!!!!!!!!!!
Troche żenujący spektakl nam panowie serwujecie w sytuacji gdy jednego mostu (kładki) przez rzekę nie jesteście w stanie oddac w rozsadnym terminie??? - ale zapewne wiecie co będzie w Elblągu z 30 lat!!!
Dobroczyńca naszego miasta wojewoda Marian Podziewski niech lepiej się tu nie zjawia i się nie udziela.
Czyżby fasolka miał bliźniaka ???
Sędziowie wypuszczają małolatów (bandziorów) na wolność tyle lat nie potrafią sobie poradzić z kulawym.Za co oni biorą pensje nagrody a tu jeszcze chcą budować im nowe kancelarie.Wstyd i Żenada
W Wolsztynie mają problem z duża ilością parowozów, DLACZEGO nikt z mądrych w Ratuszu UM nie myśli by sprowadzić kilka parowozów i wagony na trasę NAD ZALEWOWĄ .To by była atrakcja turystyczna i dobry czyn -ratowanie zabytków-MYŚLCIE W TYM RATUSZU I DZIAŁAJCIE.
Aż się prosi by przed Tym Nowym Ratuszem ustawić dawny tramwaj na szynach lub koło Bramy Targowej przed wjazdem miejsca jest dosyć..ATRAKCJA i REKLAMA TRAMWAI W ELBLĄGU.KTÓRE ISTNIEJĄ przeszło 110 lat.W innych miastach np.w tramwaju jest informacja turystyczna przykład-Bydgoszcz.