Akurat, Manchester oraz Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie wystąpią już w najbliższy piątek, 2 września na dziedzińcu elbląskiego muzeum podczas VI Elbląskiej Biesiady Specjala. Start o godz. 18:00.
To już szósta edycja imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny naszego miasta. „Elbląska Biesiada Specjala" to święto piwa i piwowarstwa, które jest chlubą Elbląga. Impreza ma nawiązać do tradycji i historii elbląskiego piwowarstwa. Podczas Biesiady to piwo odgrywa pierwszoplanową role, jednak co roku impreza planowana jest tak, aby każdy elblążanin znalazł podczas niej coś dla siebie.
„Elbląską Biesiadę Specjala" poprowadzi w tym roku Rafał Tomczyk. Z zawodu konferansjer, z wykształcenia muzyk i pedagog muzyczny, czasami również śpiewający balladzista. Od lat prowadzi różnorodne wydarzenia artystyczne i rozrywkowe.
W trakcie poprzednich edycji wystąpili, m.in. Zakopower, Kapela Ze Wsi Warszawa, Cocktail, Formacja Nieżywych Schabuff, Big Cyc, Czarno Czarni, czy Maciej Maleńczuk. W tym roku wystąpią zespół Akurat i Manchester, a gwiazdą wieczoru będzie Rudi Schuberth z zespołem Wały Jagiellońskie.
- Każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie - do potańczenia i poskakania, świetne teksty, rockowe brzmienie i odrobina swojskości, do tego mnóstwo konkursów i dobrej zabawy - mówią organizatorzy. - To najlepsza recepta na wspólne biesiadowanie.
Organizatorem Biesiady jest Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", a jej wyłącznym sponsorem Browar w Elblągu - producent marki Specjal.
Na Biesiadzie wystąpią:
Akurat - niektórzy porównują ten zespół do The Madness, inni do Manu Chao. Z rodzimych gwiazd najbliżej mu do Kultu, Daabu, czy Dżemu. Pewne jest jednak to, że Akurat wypracował swój własny, rozpoznawalny styl, a jego twórczość najłatwiej opisać używając słów: rock + reggae + ska + energia + niebanalne teksty. Akurat od kilku lat niestrudzenie koncertuje w całej Polsce, kilkanaście razy odwiedzał też zagranicę. Jest prawdziwą gwiazdą rynku niezależnego i bywalcem wielkich festiwali muzycznych (nie tylko w kraju). Zespół powstał w Bielsku-Białej. Po wielu personalnych zmianach, w tym także wokalisty, wykrystalizowała się grupa profesjonalnych i doświadczonych muzyków. Obecnie zespół tworzą: Piotr Wróbel i Wojciech „Yellow" Żółty (wokale, gitary), Przemysław „Pastuch" Zwias (saksofon, flet), Ireneusz Wojnar (bas) i Krzysztof „Flipper" Krupa (perkusja).
Manchester - powstał 18 marca 2006 roku w Toruniu. Muzyka jaką gra to brit-pop z elementami punk-rocka. Już rok po powstaniu zespół brał udział w najbardziej znanych polskich festiwalach rockowych, m.in. w Węgorzewie i Jarocinie. Kulminacją roku 2007 było uczestnictwo w finale programu "MTV Rockuje" oraz występ na żywo z okazji 50. urodzin Grzegorza Ciechowskiego w studiu im. Agnieszki Osieckiej, gdzie wykonał własne aranżacje utworów Republiki. Rok 2008 przyniósł mu zwycięstwo na festiwalu TOPtrendy. W 2008 roku ukazał się debiutancki album Manchesteru zatytułowany "MANCHESTER". Teksty utworów opowiadają w większości o typowych problemach damsko-męskich, zdecydowanie trzymając stronę płci brzydkiej. W tej chwili trwają prace studyjne nad drugą płytą. Skład zespołu: Maciek Tacher (wokal, klawisze) Sławek Załeński (gitara) Darek Załeński (gitara) Radek Kaźmierkiewicz (bas) Karol Ułanowski (perkusja).
Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie - okolicznościowo-rozrywkowy Syndykat „Wały Jagiellońskie" powstał na początku 1977 roku. Stworzyła go grupa przyjaciół wspomagająca się na rozmaitych festiwalach studenckich. Oryginalna nazwa pochodzi od ulicy, przy której mieści się Klub Studentów Wybrzeża Żak - przez pewien czas siedziba grupy. W maju 1978 roku Wały zdobyły główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, który otworzył im drogę do dalszej kariery estradowej. Pierwszy skład grupy tworzyli: Rudolf Schuberth, Grzegorz Bukała, Andrzej Pawlukiewicz, Adam Drąg, Stanisław Wawrykiewicz, Michał Jaczewski, Zbigniew Deinrych, Wojciech Laskowski, Michał Mołdawa, Paweł Tiunin. Niepozbawione ironii teksty piosenek Wałów Jagiellońskich opisywały rzeczywistość czasów PRL-u. Stąd ogromna popularność utworów takich jak WARS wita was, Do Zoo, Kupletów pęk, Kukuła Disco, Kombajn Bizon.W 1989 roku działalność grupy została zawieszona. 30 lipca 2008 r. Rudi Schuberth oficjalnie reaktywował zespół pod nazwą Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie. Skład: Rudi Schuberth, Andrzej Pawlukiewicz, Zbyszek Seroka, Tadek Leśniak, Wojtek „Bober" Bobrowski, Artek Malik.
Oczywiście przyjedzcie autami tam do 20 jest strefa parkowania ,będzie na nowy stadion lub wycieczkę do Dubaju.
To raczej Biesiada dla ubogich i zbłąkanych !. I to ma być poważna propozycja kulturalna dla mieszkańców Elbląga - oferta Globalnego Browaru .To jakieś żarty i kpiny z Nas wszystkich.
Niestety złodziejski Żywiec nie da więcej kasy na Elbląg.
proponuje bojkotowac pseudo elblaski browar.Taka chale to mozecie w NEBrasce odstawiac
a czemu nie w sobotę?przecież niektórzy w piątek jeszcze pracuja np. na II,III zmianie.
"Mieszkaniec" - wielka chała to Twoja znajomość gramatyki polskiej - kończyłeś podstawówkę na jakimś podelbląskim kartoflisku? Skończony gamoniu z NE (Nędzy Elbląskiej).
RATUNKU!! Tylko żeby ten Rudolf Schuberth NIE ŚPIEWAŁ!!! Wszystko może robić, ale nie śpiewać - na litość boską!
Jest w piątek biesiada specjala, bo w sobotę i niedzielę jest święto hleba
Inne browary organizują wielkie ogólnopolskie festiwale na które zapraszane są gwiazdy światowej muzyki
Rudi ma parę fajnych nie wiem, czy to tytul \\\"Mój pierwszy elementarz\\\" każdemu nie dogodzisz