Piątek, 24.01.2025, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Zawada stanie się dzielnicą audiobloków?

18.07.2011, 16:37:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zawada stanie się dzielnicą audiobloków?
Monochromatyczna wizualizacja projektu Audiobloki na budynku przy ul. Kalenkiewicza 7-11

Mieszkańcy Zawady, a ściśle mówiąc przeznaczonego do termomodernizacji wieżowca przy ul. Kalenkiewicza 7-11, będą mieli wkład w rewitalizację swojego bloku. Ściany szczytowe budynku pokryją wypowiedzi mieszkańców bloków... w postaci spektrogramów. - Każdy będzie mógł powiedzieć, co chce – zaznacza Adriana Ronżewska-Kotyńska, autorka projektu Audiobloki.

Adriana Ronżewska-Kotyńska jest absolwentką Wydziału Architektury na Politechnice Poznańskiej oraz Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych. Jest zarówno artystką jak i architektem, który w swojej działalności zawodowej od początku dążył do połączenia ze sobą tych dwóch dziedzin.
- Znalezienie miejsca malarza poza pracownią malarską, czyli w tym przypadku w architekturze, było możliwe dzięki ukończeniu przeze mnie  tych dwóch kierunków – mówi Adriana Ronżewska-Kotyńska.

Artystka studiowała pod kierunkiem tak  wybitnych postaci jak prof. Janusz Marciniak i dr Dominik Lejman, co zaowocowało wyborem tematu pracy dyplomowej – Malarska rewitalizacja blokowisk.
- Prof. Janusz Marciniak i dr Dominik Lejman mieli znaczący wpływ na to, że mój dyplom z malarstwa "wyszedł poza ramy płótna" – informuje artystka.

Projekt Audiobloki jest autorską wizją artystki, której możliwość realizacji zależy głównie od współpracy mieszkańców Zawady.
- Na abstrakcyjny układ projektowanej ściany składają się wypowiedzi mieszkańców bloków, które przedstawione byłyby w formie spektrogramów, czyli wykresów widma amplitudowego dźwięku. Następnie te zapisy graficzne należy zaaranżować i przełożyć na ściany budynków. Dodatkowo, chciałabym żeby ten projekt miał swoje drugie życie np. na stronie internetowej, gdzie można by było chociaż częściowo odszyfrować wypowiedzi mieszkańców. W ten sposób moja wizja nie byłaby całkowicie abstrakcyjna dla osoby postronnej – wyjaśnia Adriana Ronżewska-Kotyńska. Innowacyjność tego projektu polega przede wszystkim na tym, że powstaje on głównie dzięki mieszkańcom.

- Najważniejsze zdanie w kwestii realizacji tego projektu mają mieszkańcy. Ze strony spółdzielni nie ma jeszcze oficjalnej decyzji, jesteśmy na razie w fazie zapoznania się z projektem. Nałożenie grafiki wiąże się ze zgodą Urzędu Marszałkowskiego i mieszkańców bloku nr 7-11. Jeśli do niej dojdzie to projekt Audiobloki,  pojawi się na blokach wiosną przyszłego roku  – informuje Zdzisław Łukaszewski, Prezes Spółdzielni „Zakrzewo”.

Sama artystka podkreśla – Bardzo ważny w tym projekcie jest wydźwięk społeczny. Należy zdiagnozować takie problemy blokowisk, jak brak poczucia własności w kontekście całego budynku. Mam nadzieję, że gdy współautorami rewitalizacji bloków będą również mieszkańcy, to wzrośnie w nich poczucie wspólnoty i będą się bardziej utożsamiać z osiedlem. Dlatego to właśnie mieszkańcy są najważniejsi w tym projekcie.

Próby uzyskania opinii mieszkańców Zawady na temat projektu nie dały konkretnych odpowiedzi. Lokatorzy okolicznych bloków nie zostali jeszcze poinformowani przez spółdzielnię o takim pomyśle. Nowatorska rewitalizacja bloków mogłaby jednak, stać się cechą wyróżniającą Elbląg spośród innych miast w Polsce, a nawet w Europie. Projekt mógłby ozdobić szare elbląskie blokowiska i stać się znakiem rozpoznawczym Elbląga, tak jak rozmieszczone w mieście metalowe formy przestrzenne.
- Dzięki temu projektowi nasze osiedle mogłoby przestać być kojarzone jako mało atrakcyjne blokowisko. Osiedle Zawada ukazałoby swoje drugie oblicze, te bardziej pozytywne - przyznaje pani Kasia, mieszkanka bloku nr 7 przy ul. Kalenkiewicza.

Przykłady wzorów Audiobloków i wykresów widma amplitudowego dźwięku autorstwa Adriany Ronżewskiej – Kotyńskiej można obejrzeć  do 31 sierpnia 2011 roku w Centrum Sztuki Galerii EL oraz na prywatnym blogu projektu – audiobloki.blogspot.com

IR

Oceń tekst:

Ocen: 15

%66.7 %33.3
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (44)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +8
    ~ k..
    Poniedziałek, 18.07

    juz widze te komentarze....

  2. 2
    +1
    ~ pysiek
    Poniedziałek, 18.07

    Bez komentarza...

  3. 3
    +4
    ~ kapitan bomba
    Poniedziałek, 18.07

    haha a mi sie pomysł podoba! "na pełnej k....e"!

  4. 4
    +6
    ~ Lolek
    Poniedziałek, 18.07

    Wy....ne w kosmos :D

  5. 5
    +2
    ~ kmicic
    Poniedziałek, 18.07

    niech ta artystka za to zapłaci!!!

  6. 6
    0
    ~ kongo bongo
    Poniedziałek, 18.07

    Na zdjęciu to wygląda jakby ze ściany odpadł styropian i tylko ślady kleju zostały. Kolejny "europejczyk" wypatrzył coś za granicą i małpuje.

  7. 7
    0
    ~ bezsens
    Poniedziałek, 18.07

    i to ma być atrakcyjne, że sobie napiszą na blokuże po cukier do sąsiada chodzą- litości- jak alternetywy 4 tylko w nowszym wydaniu:))))))))))) ciekawe ile wzięła za swój "ciekawy" pomysł

  8. 8
    +1
    ~ trhtrh
    Poniedziałek, 18.07

    To wygląda jak by zerwali z muru styropian, a na ścianie został klej montażowy którym ten styropian był przyklejony

  9. 9
    +2
    ~ moi
    Poniedziałek, 18.07

    nie podoba mi sie bo nie - taka jest opinia wiekszasci o wiekszosci - nie tylko w elblagu.

  10. 10
    +3
    ~ TajemniczyDywan
    Poniedziałek, 18.07

    żal hahahahaha. juz lepiej by wygladalo jak by kazdy sobie balkon na jakis kolor pomalowal. fajnie by to wygladalo a nie jakas bzdura audiocos tam. namowic kazdego mieszkanca blokow do pomalowania sobie z zewnatrz oczywiscie - balkonu. jaki problem puszeczke kupic np zielonego, inny zoltego i caly blok/sciana w roznych kolorach. i milo popatrzec i w ogole. tzn lepsze wg mnie jak takie bzdury jak w tym temacie

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1427969932556