Już wkrótce uczniowie Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym rozpoczną pracę na elbląskiej Starówce. Uczniowie dokumentować będą architekturę Starego Miasta poprzez fotografie, szkice oraz tradycyjne techniki graficzne. Unikatowe grafiki, przygotowane metodami niepowielanymi, tworzyć będą tzw. Teki Elbląskie- zbiór najlepszych prac, które zostaną przygotowane do wystawy w Ratuszu Staromiejskim.
- Te wartościowe prace artystyczne przedstawią współczesny Elbląg, architekturę Starego Miasta - od kamieniczek, obiektów sakralnych przez współczesne budownictwo i pejzaż miejski – informuje Dominika Lewicka-Klucznik, nauczycielka z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. - Zarówno młodzież, jak i mieszkańcy miasta na pewno docenią uchwycone piękno i unikatowość architektury Starego Miasta Elbląg.
Prace powstałe w 2011 w ramach projektu „Współczesny Elbląg w grafice. Teki Elbląskie - I zbiór współczesnych grafik Starego Miasta”, będą pierwszym zbiorem współczesnych grafik. Z pewnością doczekają się kontynuacji, która pokaże, jak bardzo zmienia się przestrzeń wokół nas.
Projekt dofinansowany został przez Prezydenta Miasta Elbląga w ramach zadania Wspieranie projektów artystycznych wzbogacających życie kulturalne elbląskiej Starówki, organizowanych podczas wakacji, w ramach Elbląskiego Lata Kulturalnego.
ozdobi??? hmmm...
Ozdobi, ozdobi.....!!! Brawo ! Świetny kierunek myślenia i działania. Z sympatia kibicuje dzianiom Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Jest to ważna szkoła dla naszego regionu. I jak widzę rozwija się w dobra stronę. Pozdrawiam grono pedagogiczne i uczniów. TAK TRZYMAĆ!!!
To dzisiejsze Stare Miasto jest piękne ????????????? Od kiedy ???????
Ale bez przesady. Można z 2-3 grafiki powiesić i basta-finito. To tylko uczniowskie prace, więc trudno mówić o ich poziomie artystycznym. W Muzeum Archeologiczno-Historycznym są prace P. Gabla, H. Schulza, Schmialka, piękne grafiki elbląskie i żuławskie Wernera Grunwalda, mamy też dobre dzieła Z. Opalewskiego, Książkiewicz, Hankowskiego, czy też Z. Prończyka. W wielu ratuszach polskich i niemieckich są galerie z podobiznami wszystkich (do współczesnych) burmistrzów, prezydentów miasta etc. Tak więc wnętrze ratusza trzeba rozsądnie zagospodarować, ale nie zaśmiecać.