Niedziela, 26.01.2025, Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

W krainie krzyżackich zamków

14.02.2011, 19:00:20 Rozmiar tekstu: A A A
W krainie krzyżackich zamków
Najbardziej znany krzyżacki zamek w Malborku

Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu zaprasza w najbliższy piątek, 18 lutego, na otwarcie wystawy fotografii i obrazów-rekonstrukcji, prezentującej najważniejsze zamki państwa krzyżackiego. Wystawa "Potęga i upadek. Zamki państwa krzyżackiego" przygotowana została na okrągłą rocznicę bitwy grunwaldzkiej i trafia do najważniejszych miast dawnego państwa zakonnego.

Opracowana została przez Studio Wydawnicze ARTA Mirosława Garnca. Malarskie rekonstrukcje zamków wyszły spod pędzli Bożeny Januszewskiej i Katarzyny Wolskiej.

– W wystawie, którą  przygotował Mirosław Garniec, wyjątkowe jest przedstawienie całego dawnego państwa zakonnego, czyli również zamków z miejscowości, które dziś leżą na terenach obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej – mówi dr Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu.

Na wystawie zobaczyć można będzie sześćdziesiąt z ponad stu pięćdziesięciu zamków, które zbudowali rycerze zakonni na tych ziemiach. Warownie te pełniły różne role - były ośrodkami władzy, administracji, wojskowości i sądownictwa, jak też centrami religijnymi. Co ciekawe, wszystkie zamki powstały do czasu bitwy grunwaldzkiej w 1410 roku. Po tym okresie, przez stulecia wiele z nich zniknęło z krajobrazu. Szybko pozbyli się zamku elblążanie. 12 lutego 1454 roku wypędzili załogę krzyżacką z tutejszej warowni, po czym przystąpili do jej rozbiórki.

– Warto przypomnieć elblążanom, że pozostałości po rozległym kompleksie zamkowym kryją się również w dzisiejszych obiektach naszego muzeum – zauważa dr Maria Kasprzycka. – Zainteresowanych tymi ciekawymi czasami, zapraszam na otwarcie wystawy, które odbędzie się w piątkowe popołudnie, 18 lutego. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.00 w budynku Podzamcza.

Te obiekty zamkowe, które przetrwały do dziś, na wystawie zobrazowane są fotografiami. Nieistniejącym przywrócono pamięć poprzez stylizowane na średniowieczne malarstwo miniaturowe. Całość w oryginalny sposób ukazuje zarówno potęgę i rozkwit, jak i upadek Krzyżaków. Elblążanie będą mogli oglądać wystawę do połowy kwietnia.
 

 

MP

Oceń tekst:

Ocen: 8

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ balbina c,,ta
    Poniedziałek, 14.02

    szkoda, że zapomina się o siedzibach komorników krzyżackich- a nie brakuje ich w byłym województwie elbląskim

  2. 2
    +2
    ~ miłośnik zabytków
    Wtorek, 15.02

    W Elblągu też był kiedyś zamek może pora pomyśleć o odbudowie .To by była atrakcja turystyczna .

  3. 3
    +6
    ~ TUBYLEC
    Wtorek, 15.02

    Może ktoś pokusiłby się o próbę rekonstrukcji zamku krzyżackiego w Elblągu i zmaterializowaniu jej w postaci makiety w takiej skali aby można było chodzic wśród miniaturowych zabudowań, na wzór Legolandu w Danii? Wiem, wiem, brak zachowanych materiałów żródłowych, rycin, artefaktów, itp przekazów czyni ten pomysł "mission impossible". Ale może jednak warto sie pokusic?

  4. 4
    +5
    ~ na tak
    Wtorek, 15.02

    Popieram i warto to zrobić w miejscu gdzie jest Ogródek Archeologiczny zamiast bzdur postawmy małe Stare Miasto w skali ??? była by to fajna sprawa ,można też wybudować zamek też miniaturkę.TUBYLEC-ma rację miniaturki cieszą się popularnością.Dlaczego nie myślimy tak aby turyści chcieli tu przyjechać.

  5. 5
    0
    ~ Elizza
    Wtorek, 15.02

    podobny zamek do tego co był w Elblągu mozna zobaczyć w Psłęku (tak dla zainteresowanych)

  6. 6
    0
    ~ elbinger
    Wtorek, 15.02

    Elizza - No niewiem niewiem. Zamek elbląski był trochę większy. Jest tworzony model (narazie w postaci ruin) zamku elbląskiego. Oto link: http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=44&t=5532&st=0&sk=t&sd=a&start=125 na tak i TUBYLEC - pomysł bardzo ciekawy ale lepiej pomyśleć nad lokalizacją. ''Ogródek archeologiczny'' to największe badziewie jakie kiedykolwiek powstało i z całym szacunkiem szkoda miejsca(choc i tak już ja zmarnowano) na tego typu atrakcje. Może Mała Holandia....... Jest wiele ciekawych miejsc. Pozdrawiam.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3369369506836