Niedziela, 26.01.2025, Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

Walentynki dla zakochanych w historii

11.02.2011, 07:32:40 Rozmiar tekstu: A A A
Walentynki dla zakochanych w historii

Znalezienie oryginalnego prezentu zazwyczaj jest problemem. A tu Dzień Zakochanych za chwilę. Tym, którzy nie przygotowali jeszcze upominków podpowiadamy, że w elbląskim muzeum obejrzeć można niepowtarzalną biżuterię i w dodatku kupić ręcznie wytwarzane kopie ciekawszych eksponatów.

Najstarsza biżuteria, jaka prezentowana jest na wystawach w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Elblągu, a związana jest z historią naszego regionu, wywodzi się od plemion gockich, mieszkających w okolicach prawie dwa tysiące lat temu. Piękne ozdoby z tamtych czasów zachwycają. Choćby takie zapinki typu „monstruoso”, które do teraz są szczególnym przykładem bogactwa i należeć musiały do gockiej arystokratki. To przykład szczególny, bo znajdziemy go tylko w oryginale, na pokazującej życie Gotów wystawie.

- Spójrzmy jednak na to, co można ofiarować i dzisiejszym elegantkom, jest bowiem kopiowane na specjalne zamówienie muzealników – mówi Tomasz Gliniecki z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu. - Bransoleta „żmijowata”, której nazwa pochodzi od ukształtowanych na jej zakończeniach stylizowanych główek węży, jest bogato zdobiona przez nabijanie specjalną puncą, grawerowanie i nalutowanie na zakończeniach granulacji. To ozdoba popularna wśród kobiet z plemienia Gotów w 2 połowie II w. po Chrystusie. Kolejna bransoleta nazywa się „wężykowata”. Składa się z okrągłego pudełeczka, przykrytego bogato ornamentowaną tarczką, połączonego z wygiętym wężykowato drutem. Spodnia część pudełeczka skrywa rodzaj prostego zapięcia, w którym zatrzaskiwany jest jeden koniec drucianego wężyka. Innym typem ozdób, noszonych przed wiekami, były zapinki. Choćby zapinka „kuszowata”, srebrna, zdobiona złotą folią. Taka i inne zapinki, były noszone przez kobiety z plemienia Gotów na początku III w. n.e.

Druga grupa biżuterii, która przenosi elblążan w przeszłość odleglejszą niż założenie miasta, związana jest z działalnością osady Truso. Nie wszystkie elementy dziś mają identyczną rolę jak te, które zostały odnalezione przez archeologów, ale miłośnicy Wikingów na pewno będą usatysfakcjonowani. Przykładem nich będzie zawieszka, w oryginale okucie pasa, z przedstawieniem głowy ludzkiej. Datowana jest na X wiek n.e. Podobnie, z IX-X wieku pochodzą inne oryginalne ozdoby, które zobaczyć można na wystawie o Truso. Dwie z nich,  w rzeczywistości sprzed tysiąca lat były zawieszkami, a współczesne ich kopie są zapinkami. To Walkirie: jedna przedstawiająca kobietę w hełmie, z mieczem i tarczą, trzymająca uzdę konia, druga zaś jest wizerunkiem kobiety w długiej sukni. Typową ozdobą wikińską jest też zapinka trójlistna - brosza zdobiona rytym ornamentem.

- Nie braknie i najbardziej znanych wikińskich ozdób, czyli młotków Thora. Typowa zawieszka, nie raz znajdowana na terenie dawnego Truso, noszona była zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Typowo męskim prezentem jest za to srebrna replika pierścienia Wikingów z Truso. Kiedy został znaleziony oryginał, wchodził w skład unikatowego amuletu, składającego się z dwóch rozdzielaczy pasa i pierścienia; datowany jest na połowę X wieku – dodaje Gliniecki.

Jest też duże prawdopodobieństwo, że oryginalne przedmioty, które dziś obejrzeć możemy w elbląskim Muzeum Archeologiczno – Historycznym, trafiały do kobiet tak wiele wieków temu, lecz nierzadko z takiego samego powodu. Wręczali je zakochani mężczyźni. A to ładna, warta podtrzymania tradycja.

 

MP

Oceń tekst:

Ocen: 8

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9080650806427