Po 56 latach funkcjonowania w Elblągu, z ostatnim dniem tego roku 14. batalion remontu lotnisk zostanie rozformowany. Jak się dowiedzieliśmy znaczna część żołnierzy zostanie przeniesiona do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w elbląskim batalionie nastąpi uroczyste pożegnanie Sztandaru Jednostki.
- Uroczystość pożegnania sztandaru przeprowadzona zostanie zgodnie z „Ceremoniałem Wojskowym Sił Zbrojnych RP” na placu apelowym 14. batalionu remontu lotnisk przy ul. Lotniczej 1 – informuje mł. chor. sztab. mgr Jarosław Szupłak, rzecznik prasowy 14.batalionu remontu lotnisk. - Wezmą w niej udział: byli dowódcy jednostki, fundatorzy sztandaru, ojciec chrzestny, przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych regionu, duszpasterstwa wojskowego, organizacji pozarządowych i kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowych oraz dowódcy jednostek z garnizonu Elbląg – wylicza rzecznik jednostki.
Uroczystość, która odbędzie się 17 grudnia o godz. 12.00, ma związek z trwającym procesem rozformowania 14. batalionu remontu lotnisk w Elblągu. Zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej rozformowanie 14. brl nastąpi z dniem 31 grudnia 2010 roku.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło przenieść dwie elbląskie jednostki wojskowe - 13 Elbląski Pułk Przeciwlotniczy do Gołdapi i 14 Batalion Remontu Lotnisk. Przeciwko tej decyzji zaprotestowali radni miejscy przyjmując stanowisko wyrażające w tej sprawie swoje niezadowolenie. Pismo protestacyjne do premiera, prezydenta i ministerstwa wystosował również prezydent Henryk Słonina. Interwencje w tej sprawie podejmowali także elbląscy parlamentarzyści. MON argumentuje jednak, że decyzja taka została podyktowana czynnikami ekonomicznymi.
- Wszystkie zmiany, skutkujące przebudową struktur Sił Zbrojnych RP (SZ RP), poddawane są wszechstronnym analizom, ze szczególnym uwzględnieniem zasady „koszt-efekt” w kontekście potrzeb obronnych, efektywnego wydatkowania środków finansowych z budżetu państwa, a także potencjalnych skutków dla społeczności lokalnych – mówi Robert Rochowicz, rzecznik prasowy ministerstwa. - Aktualnie realizowany „Program rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2007-2012” charakteryzują przedsięwzięcia zmierzające do skupiania jednostek w możliwie najmniejszej liczbie kompleksów wojskowych, z dala od dużych miast i jak najbliżej ośrodków poligonowych. W najbliższej przyszłości rozformowaniu bądź przeformowaniu ulegnie część jednostek Wojsk Lądowych, jak również będą formowane nowe jednostki.
Jednostka Wojskowa stacjonująca przy ul. Lotniczej w Elblągu, powstała 15.10.1952 r. w Oleśnicy jako 14 batalion budowy lotnisk. W dniach 21 – 24.02.1954 r. jednostka została przebazowana z Oleśnicy do Elbląga. Z dniem 01.01.2000 r. na bazie sił i środków rozformowanej jednostki powstał 14 batalion usuwania zniszczeń lotniskowych, a następnie od 01.01.2009 r. nazwa jednostki została zmieniona na 14. batalion remontu lotnisk. Głównym zadaniem 14. batalionu remontu lotnisk jest odbudowa zniszczonych nawierzchni lotniskowych zgodnie ze standardami NATO.
W 2002 i 2004 roku batalion został uznany za najlepszą jednostkę logistyczną i uhonorowany tytułem i proporcem „Wzorowy Pododział Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej”. W 2003 roku jednostka otrzymała sztandar ufundowany przez społeczność regionu. Obecnym Dowódcą jednostki jest p.o. mjr dypl. inż. Waldemar Ścibisz.
Poza osiągnięciami służbowymi Jednostka wniosła również znaczący wkład w rozwój Elbląga. Wykonała m.in. roboty ziemne pod Wojewódzki Szpital Zespolony, halę sportową „Startu”, prowadziła demontaż budynków przy ul. Hetmańskiej, pomagała w budowie Kościoła pod wezwaniem Św. Trójcy na osiedlu Zatorze i Wojewódzkiego Urzędu Telekomunikacyjnego a także w budowie „kopca” na terenie Aeroklubu z okazji wizyty Ojca Św. Jana Pawła II.
- Żołnierze 14. batalion remontu lotnisk swoją postawą niejednokrotnie udowodnili, że społeczność elbląska może zawsze na nich liczyć, a w szczególności w czasie zagrożenia powodziowego jakie miało miejsce m.in. w październiku 2009 roku – zaznacza mł. chor. sztab. mgr Jarosław Szupłak, rzecznik prasowy 14.batalionu remontu lotnisk.
Panie Redaktorze przed dopuszczeniem czegokolwiek do publikacji należy tekst skonfrontować z rzeczywistością - nie zostanie przeniesiony do Jarocina tylko rozformowany czyli inaczej pisząc rozwiązany beż przeniesienia gdziekolwiek, więcej już chyba nie trzeba tłumaczyć kolejny raz.
No i co panie Nowaczyk? Mam nadzieję że nie jest panu obojętne likwidowanie jedn. wojsk. w Elblągu, wię jeśli zostanie pan prezydentem miasta proszę o veto w tej sprawie.
czytelnik - może nie wszyscy mogą ot tak poprostu rzucić pracę znasz jego sytuacje?
dwoje tak jeden to nie wiem
Szkoda ,żołnierzy przyzwyczailiśmy się do ich obecności w Elblągu.Cóż za nimi powinni odejść politycy którzy nic nie zrobili tylko gadali,obiecywali.pora w tym mieście zrobić dokładne wietrzenie Ratusza.Jeszcze trochę to całe wojsko zniknie z miasta a politycy też . W tym mieście nic nie powstanie jest skazane przez olsztyn i warszawę na upodlenie i degradację.Kiedyś wam podziękujemy.
jest okazja podziękować H.S. przy najbliższych wyborach
A ja mam pytanie - co zrobił Henryk Słonina aby zmienić decyzję ministra obrony? Odpowiadam - wysłał pismo protestacyjne. Jednak w Warszawie ktoś taki, jak stary 71 letni, bezpartyjny prezydent Elbląga nie robi wrażenia. Dlaczego? Bo na szczeblu ogólnopolskim polityka rozgrywa się na poziomie partii politycznych. Tak jest na całym świecie. Co innego gdyby prezydentem miasta była osoba z partii akurat rządzącej. Z tego co wiem, Grzegorz Nowaczyk jeszcze zabiega u ministra Klicha o zmianę tej decyzji. Nowaczyk nie poprzestał na napisaniu pisma. Jeździ w tej sprawie do Warszawy.
te POjeby zniszczaą armie,robia to na polecenie kacapów w sredniowieczu mieliśmy lepsza i lepiej wyposażona armie, a elbląg najlepiej zaorać ,jak wybierzecie Nowaczyka albo komuchów to pewne
W Elblągu zawsze było wojsko i będzie.Powiedzmy mamy w Elblągu polityków z PO i co nic nie mogą w tej sprawie zdziałać tak jak w podjęciu natychmiastowych prac przy przekopie mierzei ,a pieniądze na remont dróg,jeden z drugim chcą startować na listach wyborczych a prostych spraw załatwić nie mogą.I po co się pchają już na początku pokazując bezradność,mieszkańcom Elbląga trzeba polityków którzy ruszą miasto z upadku i zapaści inaczej szkoda kasy na te wybory.
Czy te......(autocenzura) z ministerstwa zastanowiły się, co zrobią żołnierze z Elbląga, którzy mają tu swoje domy, rodziny, przyjaciół, ? Decyzje tego rządu, nie tylko w odniesieniu do armii, nie mają żadnego ekonomicznego uzasadnienia! Niszczycielska POlityka trwa! Rujnują polską armię, oświatę i służbę zdrowia...I, bynajmniej, nie piszę tego jako zwolennik PiS'u czy LSD. NIE DLA POLITYCZNYCH PASOŻYTÓW!