Nowy budynek Dworca Głównego ma zostać przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i dla matek z małymi dziećmi. Budynek, bo na peronach te osoby wciąż będą musiały radzić sobie same. Tak jak Pani Daria, mieszkanka ulicy Lotniczej, która codziennie wnosi i znosi wózek z małym dzieckiem ze schodów pod tunelem dworca PKP. I nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić. - To jest nieprawdopodobne, by w dzisiejszych czasach nie było w takim miejscu zjazdu dla wózków - nie tylko dziecięcych, ale też inwalidzkich.- komentuje czytelniczka info.elblag.pl.
Elbląski dworzec kolejowy przechodzi właśnie gruntowną modernizację. Powstanie tu hostel, kafejka internetowa, bar o wyższym standardzie, nowoczesna poczekalnia, automaty biletowe, bankomat, budka telefoniczna i skrytki na bagaż. Po modernizacji wszystkie pomieszczenia ogólnodostępne przystosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi. Będzie tak m.in. za sprawą zastosowania ramp dla niepełnosprawnych oraz specjalnych schodów. Osoby z wózkami będą miały zatem dostęp do usług proponowanych w budynku elbląskiego dworca. Niestety, na peronach wciąż będą pozostawieni sami sobie.
Miasto jest bezradne w tej sprawie, bo nie jest właścicielem dworca. Nic nie może zrobić również oddział PKP Dworce Kolejowe w Gdańsku, który odpowiada za remont elbląskiego dworca, bo – jak wskazuje Adam Neumann, dyrektor oddziału - właścicielem peronów, w tym tunelu podziemnego jest spółka PKP PLK. Z kolei ta nie rwie się do ułatwiania życia osobom niepełnosprawnym czy matkom z dziećmi.
- Perony w Elblągu były kilka lat temu naprawiane. Obecnie malowana jest wiata.- wylicza Krzysztof Łańcucki, rzecznik prasowy PKP SA i dodaje - Dalszych remontów, poza bieżącymi pracami konserwacyjnymi, w tej chwili nie planujemy.
Wygląda więc, że osoby z wózkami bilet kupić będą mogły, ale o bezproblemowym przemieszczeniu się tą drogą do i z dzielnicy Zatorze mogą zapomnieć. Nie wspominając już o korzystaniu z pociągów.
Schody w tunelu pod Dworcem PKP mogą być wezwaniem nie tylko dla osób z wózkami, ale również dla nowych radnych. Ciekawe, czy któryś z kandydatów na radnych, oczekujących na głosy wyborców z Zatorza, zechce podjąć próbę rozwiązania tego problemu? Wszak radni są nie tylko od walki o duże sprawy, projekty i głośne inwestycje. Nie kto inny, a właśnie oni powinni dbać o to, żeby mieszkańcom ich dzielnicy żyło się lepiej.
Niesamowity jest ten bałagan na PKP. Peron inna spółka, dworzec inna spółka, zegarek na peronie inna spółka, papier toaletowy w wc inna spółka. To tylko w Polsce takie cuda możliwe
Wszystkie obiekty w Elblągu jak i chodniki ,ulice nie są przystosowane dla nie pełno sprawnych.WSTYD .
Przejście dla osób niepełnosprawnych na perony znajduje się w poziomie torów (koło budynku poczty).
Autor artykułu niepotrzebnie tragizuje bo jak napisał Kuba , przejście na perony jest obok budynku poczty, a na Zatorze wystarczy ulozyć kilkunastometrowy chodnik , może sygnalizacje swietlną , przy tych kilkunastu pociagach dziennie 23 godz. na dobę tory są puste .Szkoda tylko ,że zapomniano przy okazji remontu o siedzibie dla policji kolejowej , ktora byla tam przez ponad 45 lat.Kamery monitoringu nas same nie obronią i nie uczynia terenu PKP i PKS bezpiecznym.
przejście na perony owszem jest, ale żeby wyjść na Zatorze i tak trzeba pokonać schody. Może i wystarczy ułożyć chodnik, ale jakoś nikt do tej pory nie pomyślał, żeby to zrobić.
Za tunel i perony powinny odpowiadać PKP PLK. Póki dworce nie staną się częścią PKP PLK, a na to się nie zanosi, bo ma powstać kolejna spółka w grupie PKP - Dworzec Polski, to takie szopki będą się powtarzać
w całym cywilizowanym świecie perony sa tak zrobione że wjeżdza sie do wagonu prosto z peronu wagony i perony sa na jednym poziomie a w zadupiu jak zwykle zacofanie totalne .A swoja drogą że żaden jełop nie pomyślał żeby przedłuzyć tunel pod dworcem żeby było bezpośrednio wyjście do miasta,poco ludzie a zwłaszcza mieszkancy lotniczej i pasazerowie mają sie tłoczyć przez hol dworca,ale jak zwykle na zadupiu..............szkoda gadać
A co to za zdjęcie sprzed ponad roku? Takie ogrodzenie było na pl. dworcowym gdy budowano budynek handlowo-usługowy na Pl. Dworcowym 3a, więc już ponad rok temu.
Remont budynku pkp jest a żeby z środka można było od razu do tunelu wyjść to nikt nie pomyślał i wszyscy będą się cisnąc przez pojedyncze drzwi rozsuwane, koszmar normalnie. Przy podwójnych jednoskrzydłowych był problem to teraz zawęzili jeszcze to gardło :/
Przedłużenie tunelu pod budynkiem dworca PKP obiecał p. Słonina - w porozumieniu z władzami PKP- przy okazji budowy tunelu w kierunku ul. Lotniczej przed wizytą papieza Jana Pawła II w Elblagu. Tunel miał byc wyprowadzony na Plac Dworcowy bez konieczności przechodzenia przez holl budynku. Mieszkańcy ul. Lotniczej czekaja na obiecanki, jak równiez czekaja na Orlika przy gimnazjum na ul. Lotniczej.