Od 4 maja za jednorazowy bilet komunikacji miejskiej w Elblągu będziemy mogli zapłacić za pomocą telefonu komórkowego. „Komórką” będzie można także wnieść opłatę za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Zarząd Komunikacji Miejskiej uruchamia nową mobilną usługę tzw. moBILET dostępną dla pasażerów ZKM oraz użytkowników miejsc parkingowych w SPP.
Elblążanie korzystając z tego nowoczesnego systemu będą mogli „skasować” elektroniczny bilet jednorazowy na przejazd środkiem komunikacji miejskiej oraz opłacić postój w Strefie Płatnego Parkowania, przy pomocy telefonu komórkowego. ZKM zapewnia, że dzięki tej usłudze bilety komunikacji miejskiej będą dostępne w każdym miejscu i czasie, a uiszczenie opłat za postój w SPP stanie się bardziej wygodne dla kierowców.
- W Elblągu po godz. 22 występują problemy z zakupem biletu. Kiedyś dystrybucja biletów opierała się na kioskach Ruchu. Teraz widzimy, że tych kiosków jest coraz mniej. Mamy problem z ich dystrybucją – wyjaśnia Jan Kantypowicz, dyrektor ZKM w Elblągu. - Chcemy przede wszystkim, by ten bilet był łatwiej dostępny dla mieszkańców.
System będzie dostępny we wszystkich sieciach komórkowych, zarówno dla numerów z abonamentem jak i na kartę. Aby skorzystać z danej usługi należy posiadać telefon komórkowy z obsługą aplikacji JAVA i dostępem do Internetu. Trzeba dodać, że wymogi te spełnia zdecydowana większość obecnie używanych aparatów telefonicznych.
- Chcąc rozpocząć korzystanie z usługi moBILET należy bezpłatnie zarejestrować się na stronie mobilet.pl, pobrać specjalną aplikację Java na swój telefon oraz wybrać formę płatności - prepaid lub polecenie zapłaty – mówi Michał Górecki, rzecznik prasowy ZKM. - Posiadane przez nas środki będą pozwalały na kasowanie biletów telefonem, zgodnie z cennikiem ZKM oraz na opłacanie postoju na płatnych miejscach parkingowych w Elblągu, zgodnie z ustalonym cennikiem postoju w SPP.
- Kasowanie wirtualnych biletów nie będzie wymagało wysyłania SMS-ów ani wykonywania połączeń telefonicznych – zapewnia Andrzej Arendt, przedstawiciel spółki moBilet. - Po wejściu do autobusu lub tramwaju trzeba w telefonie uruchomić pobraną aplikację, wybrać rodzaj biletu (normalny, ulgowy) i potwierdzić zamiar jego skasowania. Aplikacja ta połączy się przez Internet z bazą danych i otrzymamy potwierdzenie w formie elektronicznego biletu. Bilet ten zostanie zapisany w pamięci aplikacji, tak abyśmy w razie potrzeby mogli okazać go kontrolerowi.
- Średnio załatwienie transakcji zakupu biletu poprzez system trwa ok. 15-20 sekund - mówi Michał Górecki, rzecznik prasowy ZKM.
Bilety w systemie moBILET posiadają szereg zabezpieczeń przed podrobieniem, m.in. animowany znak graficzny – logo ZKM w Elblągu. Za elektroniczne zakupiony bilety nie będą pobierane żadne dodatkowe opłaty. Użytkownik może ponosić jedynie dodatkowy koszt połączenia telefonu z Internetem, w zależności od taryfy operatora komórkowego będzie to ok. 10-15 gr.
Od 1 maja Strefę Płatnego Parkowania w naszym mieście obsługiwać będzie Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu.
- Od tego terminu to nasza firma pobierać będzie opłaty i odpowiadać za całą strefę – mówi Jan Kantypowicz, dyrektor ZKM. - Strefa na dzień dzisiejszy nie zostanie zmieniona i będzie działać, tak jak funkcjonuje teraz. Na czas określony, na ok. 3-4 miesiące, ustawimy swoje parkomaty, gdyż te stojące dziś na ulicach zabierze, obsługująca obecnie Strefę prywatna firma z Grudziądza. Będą to zastępcze parkomaty, gdyż po sfinalizowaniu tematu biletu elektronicznego, wejdą nowoczesne urządzenia, które będą obsługiwały również Elbląską Kartę Miejską. Przetarg na kartę jest w trakcie rozstrzygnięcia i myślę, że wszystko będzie już jasne po długim weekendzie.
Dyrektor Kantypowicz informuje również, że pierwszego dnia po długim weekendzie, czyli we wtorek, z parkomatów będzie można korzystać za darmo i ZKM nie będzie pobierał opłat za parkowanie w SPP. Wynika to z tego, że zastępcze parkomaty będą zainstalowane i gotowe do użytku dopiero od 5 maja.
Za postój w Strefie Płatnego Parkowania płacić będziemy w podobny sposób co za bilet komunikacji miejskiej. Użytkownik o rozpoczęciu postoju w SPP informować będzie poprzez włączenie w telefonie opcji „Parkowanie”, wybierając miasto i czas postoju. Gdy czas minie lub sami zgłosimy zakończenie postoju, zostanie nam naliczona opłata za faktycznie wykorzystany czas postoju.
Twórcy tego systemu wymieniają w nim wiele zalet. Jedną z nich jest to, że system umożliwia przedłużenie postoju w SPP bez konieczności udania się do parkomatu i pojazdu (np. gdy jesteśmy zajęci, będąc na spotkaniu lub zakupach). Nie trzeba też rozmieniać pieniędzy i szukać gotówki, a kierowca zapłaci tylko za faktycznie wykorzystany czas postoju.
Sprawdzanie czy dany kierowca ma wykupioną opłatę za parkowanie odbywać się będzie poprzez system na podstawie numerów rejestracyjnych auta. Korzystając z tej usługi należy jednak oznaczyć swój samochód darmową naklejką na przednią szybę (dostępna w Biurze SPP przy ul. Hetmańskiej 26/2, w punktach sprzedaży i siedzibie ZKM przy ul. Browarnej lub na stronie mobilet.pl).
Podobny system funkcjonuje już w 20 miastach, co oznacza, że po pobraniu aplikacji za pomocą telefonu będzie można np. opłacać postój w strefach parkowania m.in. w Warszawie, Opolu, Poznaniu, Toruniu i Radomiu, a za bilet komunikacji miejskiej np. w Lublinie, Olsztynie, Szczecinie i Poznaniu.
- Sprzedaż tej formy biletu w innych miastach wynosi ok. 2-3% w skali ogólnej sprzedaży biletów – zaznacza Jan Kantypowicz, dyrektor ZKM. - Taki bilet jest więc gadżetem głównie dla ludzi młodszego pokolenia, którzy bez problemów posługują się komórkami.
Wprowadzenie tego systemu do Elbląga, ZKM nie będzie nic kosztować. Firma obsługująca tę usługę pobierać będzie za nią jedynie prowizję od sprzedanych biletów.
Czyli zaczynamy wdrażać Elbląską Kartę Miejską :)
co ten wojskowy emeryt wymyśla? sprzedaż tej formy biletu w innych miastach wynosi ok. 2-3% w skali ogólnej sprzedaży biletów - jest o co walczyć, w ciągu 15-20 sekund to mnie już kanary złapią, mamy już jednego emeryta w ZKM, teraz drugi objął stanowisko dyrektora w PDIM, brawo urząd i jego nominacje ...
to jest dobry pomysł ,na przejechanie jednego przystanku za darmo,zawsze mozna powiedzieć ,ze własnie kupuje bilet przez telefon:)))tak wogóle to paranoja ,już lepszy byłby sms....
Jak to - ponoszę tylko koszty połączenia z internetem te 10-20groszy i tyle nic więcej? czy jakieś rozliczenie mi do rachunku doliczą ?
Dajcie lepiej automaty z biletami na każdym przystanku. Zdają egzamin w innych miastach...
Co za głupota! A jak mi bateria siądzie? Albo nie będzie zasięgu, albo jakieś problemy z siecią (np. awaria)? Kto zapłaci wtedy za mój mandat? Operator? Przecież po wejściu zanim kupię ten bilet to kanary zdążą mnie złapać (jak będzie kontrol)! Paranoja! I jeszcze coś ściągać jakiś program na komórkę... Lepszy byłby sms z kodem!
Przecież to powinno był płatne smsem na określony numer itp. a nie wchodzenie przez WAP na jakąś stronę . Co za bzdura. To nie ułatwienie tylko utrudnienie bo ja np. nie mam ustawionego WAP bo to droga usługa. Zresztą ja nie podróżuję ZKM.. Tylko chodzi mi o tych co podróżują i żeby dla nich było łatwiej.
" Czyli zaczynamy wdrażać Elbląską Kartę Miejską :)" Karty miejskiej nie będzie. Już dawno o tym pisali